اين مطلب از نشريه‌ي پرسمان نقل مي شود.
راه‏هاي درمان‏

1. نخستين گام براي درمان اين عادت شوم، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيري آن و دوري از يأس و نااميدي است؛ اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگوني، نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيري دقيق دستورهاست. ترك اين عادتِ نامطلوب، در زمانِي كوتاه و بدون راهنمايي كارآزموده و دل‌سوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد است كه نقش كليدي و محوري ايفا مي‏كند. درمان و چاره‌جويي، بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتي كه او نخواهد، مي‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد.
بنابراين، بيمار اگر بخواهد، مي‏تواند بر بيماري‌اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، يک حقيقت است. اراده، همچون نهالي است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايي و ثمردهي برسد و به عبارت ديگر، اراده، تقويت شدني و پرورش يافتني است و راه پرورش و تقويت آن، اين است كه شخص برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت شوم برخيزد؛ تا پس از مدتي، لذت توانستن را بچشد.9
2. تلاش براي تقويت اراده، از گام‏هاي مهم در امر بهبودي است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولي هيچ گاه از بين نمي‏رود. نشانه اين‌كه هنوز اراده باقي است، اين است كه شخص، اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطي انجام نمي‏دهد. براي تقويت اراده، راه‏هاي زيادي پيشنهاد شده كه يکي از آنها، تلقين به خود است.
ويكتور پوشه – روان‌شناسِ فرانسوي - مي‏گويد: «افراد مبتلا به اين عادت، هر روز به دفعات مختلف و با تمركز فكر، به خود بگويند: «من به خوبي قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم؛ من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبي بر تقويت اراده و روحيه دارد. پل ژاگو بر آن است كه «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است».
3. سعي شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول، پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس‏هاي تنگ و چسبان، اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم‏ها و تصاوير تحريك كننده، خودداري شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته، يا به زمين يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسي و حتي شوخي‏هاي تحريك‏كننده و فكر كردن به اين امور، خودداري کند.
7. از خوردن مواد غذايي محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهاي پرچرب، اجتناب و به ميزان ضرورت، اكتفا شود.
8. قبل از خواب، مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراط‌گونه آب و مايعات، پرهيز شود (به‌ويژه شب‏ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه نبايد به بدن عريان خود نگاه كند.
11. از دست‏ورزي با اندام جنسي، بايد اجتناب کند و در هيچ شرايطي، نبايد دست‏ورزي كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژي زايد بدن، بايد به طور منظم و زياد، ورزش كند.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار باشد؛ شخص بايد براي اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و... پر كند.
15. هرگز در مكاني خلوت و تنها و دور از نظر ديگران، نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسي واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كاري سرگرم كند. در اين زمينه، گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت‏هاي جمعي -مانند جلسات دعا و نماز جماعت- بسيار مفيد است.
17. هفته‏اي يكي دو روز، روزه مستحبي مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داد.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز و شوخي و خنده با نامحرمان خودداري كند.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران، باقي بماند.
20. قرآن زياد بخواند و درباره معاني آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براي ذهن و فكر خود، محتواي مطلوب و موضوع مناسب داشته باشد.
22. منشأ اين مشكل، عدم پاسخ صحيح و مناسب به يكي از نيازهاي واقعي انسان است كه بايد به طور طبيعي و از راه صحيح (ازدواج) ارضا و تأمين شود؛ اما اگر به شكل صحيح تأمين نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامن‌گير او مي‏شود. بنابراين، در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، بايد براي ازدواج، اقدام كرد؛ زيرا بهترين راه حل، ازدواج است.
23. از كردارهاي پيشين خود بايد توبه كند که خداوند، توبه كاران را مي‏بخشد. توبه و اطمينان از قبول توبه، بزرگ‏ترين عامل تقويت و دل‌گرمي براي آغاز حركتي نو است. كسي كه از صميم دل رجوع كند و تصميم قاطع بر جبران لغزش بگيرد، محبوب درگاه خداوند است؛ «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ».10
چه عاملي از اين كارسازتر كه شخص گنه‌كار احساس كند که در صورت توبه، خداوند او را دوست خواهد داشت و در نظر خداوند، چنان است كه گويي گناهي مرتكب نشده است. امام باقر عليه السلام در اين باره مي‏فرمايد: «توبه كننده، مانند كسي است كه اصلاً گناه نكرده است».11 توبه، يعني شروع زندگي پاك و سازنده و حركت در نور و روشنايي. اگر شخص از گناه خويش مي‏ترسد، بايد از بالاترين گناه يعني (يأس و نوميدي) بترسد.

پي نوشت:
1. Sgs of xcssi msurbion.www.hrbllo.com .librry .rsourc. orms.sg.s
2. فيزيولوژي گايتون، ترجمه فرخ شادان، انتشارات چهر، ج 1، ص 313.
3. Hrbllo.com.
4. mn.org.
5. www.nl.org.
6. ر. ک: علي قائمي، خانواده و مسائل جنسي كودكان، انتشارات انجمن اوليا و مربيان جمهوري اسلامي ايران، چاپ دهم، تهران، 1376.
7. مطففين (83)، آيه 24.
8. سيد محمد حسين طباطبايي، تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوي همداني، دفتر انتشارات اسلامي، ج 20، ص 385.
9. مؤسسه پژوهشي - فرهنگي اشراق، خودارضايي يا ارضاي انحرافي جنسي، ص 29 - 30.
10. بقره، آيه 222.
11. کليني، اصول كافي، ج 2، ص 435


تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 16:38 | نویسنده : مجيد كمالي |

خلاصه : استمنا کردن نه تنها از نظر دین اسلام عملی حرام است بلکه از نظر پزشکی نیز عملی است که سلامتی را به خطر می اندازد و حتی منجر به مرگ می شود .
متن کل خبر : بنام خدای مهربان
سلام
یکی از سوالات جوانان در مورد راههای ترک استمناء است بنده سعی کردم این بحث را از سه دیدگاه شریعت و اخلاق و علم با کمک مقالات مربوط در این زمینه بررسی کنم و نظر هر سه گروه را بیان کنم
البته لازم به ذکر است که کسی که به خالق خود و هستی بخش عالم اعتماد کند کلام او را بی چون و چرا قبول می کند ولی من سعی کردم نظر متخصصین این بحث را نیز مطرح کنم.
ابتدا نظرات شریعت و اخلاق و علم را بیان می کنم و سپس به راه فرار از این بیماری را مطرح خواهم کرد البته این راههها هم برای کسانی است که می خواهند نجات یابند
۱- به نظر تمام فقها هر عملی به غیر از راه شرعی (ازدواج) که موجب شود منی از انسان خارج شود حرام قطعی و جزء گناهان کبیره است . و هیچ عذری هم موجب جواز این عمل نمی شود.
۲- بنظر علمای علم اخلاق ،این عمل یکی از بزرگترین موانع رشد و تعالی انسان هست بطوری که بزرگان علم اخلاق نظیر مرحوم سید عبدالله شبر می گوید : وقتی آلت مرد حرکت می کند دو سوم عقل او زایل می شود.
از کتاب گناهان کبیره نکاتی را در اینجا یاد آور می شوم:
هر کس به دستش یا عضو دیگرش استمناء کند، باید تعزیر شود. چون کار حرامی بلکه کبیره‌ای را مرتکب شده است. چنانچه از حضرت صادق ـ علیه السّلام ـ از حکم آن می‌پرسند
آن حضرت می‌فرماید: گناه بزرگی است که خداوند در قرآن مجید از آن نهی فرموده است و استمناء کننده مثل این است که به خودش نکاح کرده و اگر کسی را که چنین کاری می‌کند، بشناسم، با او همخوراک نخواهم شد
از امام ـ علیه السّلام ـ حکم استمناء را می‌پرسند،‌ درپاسخ فرمود: از گناهان بزرگ و بسیار زشت است
حضرت صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «سه دسته‌اند که خداوند با ایشان سخن نمی‌گوید و به نظر رحمت به ایشان نمی‌نگرد و پاکشان نفرموده و برایشان عذاب دردناکی است: کسی که موی سفیدش را بکند (تا نمایش دهد که جوان است)، و کسی که به وسیله عضو خودش شهوتش را خارج کند، و کسی که با او لواط کرده شود.»[۴]
رسول خدا ـ علیه السّلام ـ می‌فرماید: «هر کس، که با دست شهوتش را بیرون کند ملعون است
مضرات معرفتی عمل استمناء طبق روایات ،دوری از رحمت خدا و اهل بیت علیهم السلام خواهد بود
۳- از منظر علم(عالمان منصف) نیز هیچ پزشکی این عمل را تجویز نکرده است لااقل این عمل را عمل خوب و پسندیده نمی دانند در این قسمت نظر شما را به مطالب پزشکان در این مورد و مضرات این عمل جلب می کنم:
۱- جوانانی که به این عمل مبادرت می ورزند همواره دچار کشمکش های روحی و اضطراب هستند.
۲- حساسیت و ضعف مراکز عصبی
۳- جلو گیری از رشد قسمتهای عصبی در طول رشد نوجوان
۴- بر هم خوردن نظم وآرامش روحی( به خاطر ترس از گناه )
۵- ضعف بینایی شنوایی و سوت کشیدن ممتد گوش
۶- از دست رفتن لذت مقاربت پس از ازدواج( باعث می شود همسران از بعد از مقاربت هیچ لذتی نبرند)
۷- احتلام مکرر
۸- خستگی و ضعف عضلانی
۹- سر گیجه
۱۰- مبتلا شدن به انزال زود رس (در باره عوارض جسمی روحی و حتی خانوادگی زودانزالی مطالب بسیار میتوان گفت که این خود امروزه یکی از مشکلات بزرگ تعداد زیادی از مردان و بصورت ثانویه بسیاری از زنان متاهل جامعه ما میباشد.)
۱۱- احساس سر و صدا
۱۲- ضعف روحی به واسطه ارضاء نا کامل وسپس پشیمانی از عمل
۱۳- آسیبهای شدید عصبی بدنی مثل لاغری لرزش و افسردگی و اضطراب
۱۴- از دست دادن اعتماد به نفس بر اثر از دست دادن قوه اراده
گفتار یکی از پزشکان در سایت سلامت (با مطالعه مطالب ارائه شده فوق ، ممکن است این این تصور بوجود آید که استمناء به مقدار کم نه تنها مضر نیست که شاید با کاهش فشار جنسی سودمند هم باشد.(حتی گروه متعددی از پزشکان، بخصوص در مقالات غربی چنین عقیدهای را ارائه کرده اند).من هنگام جمع آوری این مطالب بیاد آوردم که شرب الکل در دین اسلام حرام میباشد، حتی به مقدار کم. در حالی که پزشکان مقدار کم الکل را مضر نمیدانند. ولی انسان پس از درک لذت آن، بدلیل زیاده طلبی ، به مقادیر کم راضی نیست. به همین صورت عمل استمناء و خودارضائی جنسی نیز بتدریج با زیاده طلبی در لذت جنسی و ارضاء ، و بتدریج با افزایش و استمرار آن تبدیل به اعتیاد روحی میگردد. بطوری که بسیاری از جوانان با علم به مضرات آن و تمایل شدید به ترک، وحتی پشیمانی شدید و انزجار پس از انجام استمناء، قادر به ترک آن نیستند.)

استمناء عملی است که بعداْ به ناراحتی مبدل می گردد و شخص مرتکب را دچار نارضایتی ـ محکومیت نفس و افکاری می کند که شدیداْ در وضع اجتماعی و جنسی او اثرات سوئی باقی می گذارد.
در اینجا مقداری از مضرات استمناء را از کتاب «ناتوانی‌های جنسی» که مجموعه‌ای از مضرات جسمی و روحی استمناء است به نقل از کتاب گناهان کبیره باز گو می کنیم: این عمل، مبتلایان را به ضعف قوای شهوانی دچار می‌کند ، جبون و بی‌حال بار می‌آیند، شهامت و درستی از آنان سلب می‌شود. چه بسا اشخاصی هستند که در عنفوان جوانی در اثر مبتلا شدن به جلق، چنان دچار ضعف قوای روحی و جسمی می‌شوند که معتادین به تریاک و شیره، در مقابل آنان شیر نری به شمار می‌آیند. عمل غیر طبیعی جنسی یعنی استمناء یا جلق، از لحاظ روابط نزدیکی به حواس پنچ‌گانه دارد در درجه‌ی اول، در چشم و گوش اثر می‌گذارد. بدین معنی که «دید» چشم را ضعیف کرده و حس سامعه را نیز تا اندازه‌ی قابل توجهی از کار می‌اندازد. مبتلایان به جلق مخصوصاً آنهایی که از لحاظ جسمانی ضعیف می‌باشد، غالباً مگسی جلو چشم خود می‌بینند که به شدت آنها را ناراحت می‌کند. و حتی وقتی چشم‌های خود را می‌بندند باز نمی‌توانند از آسیب مگس در امان باشند و چون این عمل هر بار چند دقیقه ادامه پیدا می‌کند چشمشان سیاهی رفته و دچار سرگیجه می‌شوند و به زمین می‌افتند. همچنین به طور مداوم صدای ناهنجاری در گوش خود احساس می‌کنند که بسیار ناراحت کننده است. علاوه بر اینها تحلیل رفتن قوای جسمانی و روحانی، کم شدن خون، پریدگی رنگ، نقصان قوای حافظه، لاغری، ضعف و سستی زیاده از حد، بی اشتهایی، کج خلقی، عصبانیت، دوران سر، و هزاران آفت دیگر، از بیماری‌هایی است که گریبان مبتلایان به جلق را خواهد گرفت.
البته آنهایی که از لحاظ جسمی قوی هستند، ممکن است قدری دیرتر به این بیماری‌ها دچار شوند. ولی به هر حال عدم ابتلاء‌به آنها از محالات است و خواه ناخواه همه باید به چنین مصائبی گرفتار شوند.
از بدبختی‌های مبتلایان به جلق یکی این است که قوه‌ی اراده‌ی آنان به کلی مختل می‌گردد و لذا وقتی به عمل خود پی می‌برند،‌آن قدر اراده ندارند که به ترک کردن آن اقدام نمایند. پس اینکه می‌گوییم استمناء از لحاظ روحی نیز قوای انسان را فرسوده می‌کند، بی‌علت نیست. عمل استمناء، علاوه بر مضار جسمی، از لحاظ جنسی نیز شخص را فرسوده می‌کند. یعنی غدد مترشحه‌ی داخلی را از کار می‌اندازد از جمله‌ی این غدد، غده‌ی سازنده‌ی منی است که بر اثر جلق رفته رفته کوچک شده و به صورت نخودی در می‌آید و چون در آن صورت قادر به فعالیت و ساختن منی یا به قول عرب‌ها (ماء ‌الحیات) یعنی آب زندگانی نیست، شخص مبتلا برای همیشه از لذایذ جنسی محروم می‌گردد و اگر به این صورت از مردی نیفتاد، به طور قطع به صورت دیگری مانند سرعت انزال، کندی انزال، ‌سیلان منی، عدم نعوظ، نعوظ بی‌دوام و امثال اینها به ناتوانی جنسی مبتلا خواهد شد. چه بسا دیده یا شنیده شده که جوانان معتاد به جلق، در اندک مدتی دچار چنان حالتی گردید که به جای ادرار، خون از آنها خارج می‌شد.
باید دانست که اشخاصی که به این حالت دچار می‌شوند ولو در سنین جوانی باشند، خطر مرگ در انتظار آنها است. زیرا بدون احساس شهوانی و بدون اینکه لذتی ببرند بلا انقطاع منی از آنها دفع می‌گردد و همین امر باعث می‌شود که در حین راه رفتن دفعةً به زمین بخورند و از هوش بروند.
بدون اغراق از هر ده نفر بیمار مسلولی که در آسایشگاه خوابیده‌اند، چهار نفر به علت ابتلاء به جلق، به این بیماری خطرناک دچار گردیده‌اند. یعنی بر اثر ابتلاء به استمناء کارشان به جنون کشیده و به گوشه‌ی تیمارستان افتاده‌اند. زیرا عمل مذموم و ناپسند جلق، در قوای دماغی تأثیر زیادی دارد و وقتی قوای دماغی شخص مختل شد، مسلم است که کارش به دیوانگی خواهد کشید اینها ادعا نیست بلکه حقیقتی است که علماء و دانشمندان با دهها سال تجربه، به درک آن موفق شده‌اند
دنیا امروز می‌گوید: خوب بخور، در هیچ امری افراط نکن، قوی باش تا بیمار نشوی. ولی معتادین به جلق، چون اشتهای خوب خوردن ندارند و در امور جنسی آن هم از راه غیر طبیعی افراط می‌کنند، ناچار ضعیفند. «و چون ضعیف هستند برای ابتلاء به هر نوع بیماری مستعد می‌باشند.»
به کرات دیده شده که بعضی از مبتلایان به جلق، بر اثر افراط در این عمل به یک نوع بیماری به نام جنون استمناء که شباهت زیادی به سادیسم دارد، مبتلا می‌شوند و آن وقت حتی با دیدن سگ و گربه هم به فکر استمناء می‌افتند و بلافاصله مشغول عمل می‌شوند. و چون هیچ مردی حتی پر شهوت‌ترین اشخاص نمی‌توانند بیش از پنج یا شش ماه از نیروی جنسی خود آن هم به صورتی که مورد بحث ما است بهره‌برداری کنند، لذا قوای تناسلی آنان به کلی از کار می‌افتد و یا به وضع دلخراشی به آغوش مرگ پناه می‌برند
ممکن است بعضی از اشخاص مبتلای به جلق که به علت قوی الجثه بودن و یا از لحاظ مبتدی بودن در این امر، تاکنون بیمار نشده و به مضار عمل ناپسند خود پی نبرده باشند، مطالبی را که ما در مضرات جلق نوشتیم، اغراق پنداشته و با خود بگویند اگر این طور است چرا ما تاکنون به این بیماری‌ها مبتلا نشده‌ایم؟.
در جواب این عده باید گفت: اگر امروز مضار جلق، گریبان شما را نگرفته علتش این است که قوی الجثه هستید و یا تازه شروع به کار کرده‌اید. والا چندی دیگر خواه ناخواه به سراغ شما نیز خواهد آمد. وانگهی ما ادعا نکرده‌ایم که هر کس یک هفته مبادرت به استمناء کرد، تمام بیماری‌های یکباره او را احاطه خواهند کرد. زیرا حالات اندرونی در اشخاص فرق می‌کند. مثلاً ممکن است یک نفر که برای مدتی مبادرت به جلق کرد، ‌در وهله‌ی اول فقط با سستی اعصاب، یا اختلال حس سامعه، یا ضعیف شدن حس باصره، یا سرگیچه مبتلا شود ولی بعداً سایر بیماری‌ها یک یک به سراغ او بیایند.
پس استمناء (جلق)، هم از نظر شرعی و هم از نظر عرفی و به طور خلاصه من جمع الجهات، حرام و ناپسند است.
با توجه به مطالب با لا و فهمیدن نظر شرع و اخلاق و علم انسان باید به این نکته برسد که هر چه سریعتر از این عمل زشت دست بردارد ولی ترک این عمل برای کسانی که معتاد شده اند سخت است و نیازمند ارائه راهکارهایی برای نجات است ما سعی می کنیم راهکار های گفته شده را در اینجا ذکر کنیم:
۱- هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که آلان خدا من را می بیند.
۲- هر وقت به فکر این کار افتادید به خود بگوئید که می خواهید در مقابل چه کسی گناه کنید
۳- به یاد داشته باشید وقتی گناه می کنید امام زمان علیه السلام برایتان گریه می کند پس ببینید چه کسی را می خواهید بگریانید.
۴- هر کاری که شما را به فکر این کار بیندازد آن کار را سریع ترک کنید.
۵- هر صحنه ای که شما را تحریک می کند آن صحنه را ترک کنید.
۶- به خدا توکل کنید.
۷- به امام مهدی (عج) توسل کنید. زیرا شما شیعه او هستید و اگر ظهور کند سربازش شما هستید.
۸- قاطعانه برای ترک این عمل تصمیم بگیرید. (اگر قبلاً نیز تصمیم به ترک جلق گرفته باشید اما موفق نشده باشید، اراده شما تا حدی ضعیف شده است. در این صورت باید به خود تلقین کنید که اراده قوی ای دارید. برای این کار موفقیت های خود در زندگی را در ذهن مرور کنید و مرتب به خود بگویید که من بسیار پر اراده هستم و تصمیم به هر کاری که بگیرم، آن کار را انجام خواهم داد.)
۹- از رفت و آمد با کسانی که شما را مستقیم و غیر مستقیم به جلق دعوت می کنند، دوری کنید و رابطه خود را با دوستان جلقی تان تا حد ممکن کم کنید.
۱۰- از صحبت کردن در مورد مسایل شهوت انگیز دوری کنید. ج) از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۱۱- از خیال پردازی دوری کنید و سعی کنید همیشه مشغول به کارهای مفید باشید. (مطالعه کتابهای غیر شهوت انگیز، ورزش سنگین و …) و به یاد داشته باشید بیکاری مسأله ای است که اگر از آن دوری نکنید، ممکن است شما را به هر چیزی وادارد. از به یاد آوردن لحظاتی که جلق می زدید و همچنین تصاویر شهوت انگیزی که دیده اید، خودداری کنید.
۱۲- از بودن در مکان های تنها خودداری کنید و وقتی به حمام و دستشویی می روید، در را قفل نکنید. بعد از شستشو حمام را سریع ترک کنید.
۱۳- از نگاه کردن به بدن عریان خود نیز اجتناب کنید.
۱۴- سعی کنید تماس بدنی با دیگران و لو در شوخیهای دستی پرهیز کنید.
۱۵- روزه گرفتن دو روز در هفته برای کم کردن حس شهوت جویی شما بسیار مفید است. اگر قادر به روزه گرفتن نیستید، غذای خود را به حداقل برسانید و وعده غذایی ظهر را نخورید. سعی کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۱۶- از خوردن غذاهای محرک جنسی پرهیز کنید. (موز، شکلات، انجیر، خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب و …)
۱۷- همیشه مثانه خود را خالی نگه دارید و زیاد ادرار کنید و مایعات کم بنوشید و قبل از خواب حتماً مثانه خود را تخلیه نمایید.
۱۸- شبها قبل از خواب مطالعه کنید و با لباس کامل بخوابید و بعد از بیدار شدن سریع رختخواب را ترک نمایید. همچنین هرگز به رو نخوابید.
۱۹- سعی کنید حتی الامکان از لمس کردن آلت خود دوری کنید.
۲۰- سعی کنید دائما وضو داشته باشید.
۲۱- از ذکر خدا ولو در دل غافل نشوید.
۲۲- در اتاق تنها نمانید.
۲۳- شبها تنها نخوابید و یا در جایی بخوابید که فرصت انجام این عمل نباشد.
۲۴- بیاد داشته باشید که تصمیم دارید این عمل را ترک کنید.
۲۵- بعد از تصمیم حتی یک بار هم سراغ این عمل نروید زیرا اراده شما را سست خواهد کرد.
۲۶- یاد مرگ انسان ساز است .
۲۷- پشیمانی بعد از عمل را بیاد داشته باش.
۲۸- این احتمال را بده که دیگر زنده نمانی و بدون توبه در پیشگاه خدا حاضر شوی.
۲۹- مضرات این عمل را بیاد داشته باش.
۳۰- این را بدان که بخاطر لذت چند لحظه ای از رحمت خدا دور می شوی و در نظر اهل بیت(ع)…….تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 16:35 | نویسنده : مجيد كمالي |

خداوند در قرآن کریم می فرماید:


” هر کس راهی، غیر از همسر و کنیزش، (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند، از تجاوز کاران است”۱. یعنی از حکم الهی و انسانی تجاوز کرده است.

این آیه بدون شک دلالت می‌کند که هر کس از راهی به غیر از همسر و کنیزش (منظور زنان برده است، البته مشروط به شرائط متعددی که در کتب فقهی آمده است) شهوت خود را دفع کند از گنهکاران می‌باشد.

پیامبر اکرم (ص) در این مورد می‌فرماید :

لعت خدا و فرشتگان و مردم؛ همگی، بر کسی باد که خود ارضایی کند. ۲

امام صادق (ع) نیز این چنین می فرماید:

سه کس هستند که خداوند روز قیامت با آنها نه سخن می گوید، نه به آنان نگاه می‌کند و نه پاکشان می‌کند و برای آنان عذاب دردناکی است) یکی از آن سه کس، کسی است که خود ارضایی کند.۳

پیامبر اسلام (ص) باز در این باره می فرمایند:

هر کس شهوتش را با دست (و هر طریق دیگری غیر از مسیر طبیعی و ازدواج) دفع کند، مورد لعنت و نفرت خداوند است.۴۱- سوره مومنون،آیه ۷/

۲- میزان الحکمه ، ح ۱۹۰۴۸/

۳- میزان الحکمه، ح ۱۹۰۴۹/

۴- مستدرک،کتاب النکاح ، ص ۵۷۰تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 16:33 | نویسنده : مجيد كمالي |

ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر

سوره مبارکه عنکبوت آیه ۴۵

انحرافات جنسی از دردناک ترین مشکلات بشر در آستانه قرن بیست و یکم است. بررسی های کینزی در سال ۱۹۴۸ نشان داد که از هر ۱۰۰ مرد آمریکایی ۴ مرد منحصراً همجنس خواه هستند، یعنی کوچکترین تمایلی به جنس مخالف ندارند!؟ این در حالیست که تعداد زیادی از این ۱۰۰ نفر، همجنس را بر غیر همجنس ترجیح می دهند یا تفاوتی بین همجنس و غیر همجنس برایشان مطرح نیست و یا با این که به غیر همجنس متمایلند، به طور اتفاقی یا بیش از اتفاق همجنس بازی نیز می کنند. بدین ترتیب این آمار نشان می دهد، بیش از ۳/۱مردان آمریکایی بعد از سال های بلوغ خود همجنس بازی کرده اند و حداقل نصف این آمار در مورد زنان آمریکایی نیز صادق است.(۱)

تازه این آمار مربوط به زمانی است که تفسیر غلط از نظریات فروید و انحراف از آن، گسترش چندانی پیدا نکرده بود. بدیهی است پس از گذشت چند دهه باید هم، همجنس بازها به جایی رسیده باشند که در پارلمان آمریکا برای خود نماینده داشته باشند و کمیسیون تشکیل دهند.

جالب اینجاست که برخی منابع علمی روانپزشکی، حتی این تمایل را در برخی کاملاً بهنجار و طبیعی با شخصیت پایدار و عاری از هر گونه نشان روانی و با انطباق خوب از نظر اجتماعی توصیف کرده اند! (۲)

با این اوصاف اگر همجنس بازی و لواط انحراف جنسی نیست، می توان حدس زد که انحرافات جنسی در قاموس غرب دیگر چه واویلایی است؟!

بچه بازی، نمایش اعضای جنسی، سادیسم و مازوخیسم جنسی، مبدل پوشی، خود ارضایی، نظر بازی، حیوان دوستی، مرده دوستی و نمونه های بسیار متعدد دیگری که قداست قلم مانع از توصیف آنهاست، همگی نمونه هایی از مهار گسیختگی و سقوط فاجعه آمیز غرب در قهقرای فساد جنسی و فحشاء به شمار می آیند.

بدین ترتیب انحرافات جنسی صرف نظر از مشکلات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و .. که ایجاد می کنند، تنها در بعد پزشکی و آن هم جدای از نتایجی که در بروز بیماری های جسمی ماند بیماری های مقاربتی بر جای می گذارند، به خودی خود، از بزرگ ترین مشکلات پزشکی بشر امروز به حساب می آیند.

این در حالیست که در جوامع اسلامی، قرن هاست که نماز فعالانه و مقتدرانه بسان یک منجی قابل اطمینان، دامان مدد جویندگان از خویش را از هر گونه فحشاء و انحراف جنسی پاک و مصون داشته است.

آیین اسلام با ترغیب های متعدد به امر ازدواج و به خصوص با وضع قانون ازدواج موقت(که با وجود آنکه از موارد اساسی اختلاف شیعه و سنی است، در کشور شیعه مذهب ما نیز بسان ممالک اهل سنت به فراموشی محض سپرده شده است) از هر جهت انسان را برای ارضای غریزه نیرومند جنسی، از طریق مشروع راهنمایی می کند. آیات متعدد سوره های نور، احزاب، بقره، نساء و .. بهترین گواه این موضوع است.

اما علاوه بر تحریک همه جانبه اسلام برای ازدواج و حتی سهل نمودن آن مثلاً با وضع قانون متعه یا ازدواج موقت(برای ریشه کن کردن موانع اقتصادی ازدواج) و علاوه بر مجازات های سختی که برای منحرفین جنسی در نظر گرفته شده است، سایر قانون های اسلامی به گونه ای ارائه شده اند که چنانچه حتی شخص به دلایلی از ازدواج باز ماند، هرگز به فساد و انحراف آلوده نشود و در رأس این قانون ها، فریضه نورانی “نماز” است.(۳)

نمازگزار با امداد از “نماز” توانایی کنترل غرایز خود را افزونی می بخشد و آتش سوزاننده و پر لهیب فحشاء را که چه بسا ممکن است به انحراف جنسی بیانجامد  به آب عفاف، سرچشمه گرفته از “نماز” خاموش می کند.

پی نوشت:

(۱) ترجمه سیناپس روانپزشکی کاپلان ـ سادوک ـ جلد سوم ـ ص ۷۲

(۲) روانپزشکی لیفودریس ـ مقاله اختلال های جنسی ـ ترجمه دکتر لون داویدیان ـ ص ۳۱۳

(۳) برای شرح بیشتر رجوع شود به نکته ای از این مجموعه مقالات، با عنوان “تاثیر نماز بر بیماری های مقاربتی”

نویسنده : دکتر مجید ملک محمدیتاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 16:31 | نویسنده : مجيد كمالي |

اين طبيب در جاى ديگر از كتاب خود اضافه مى كند اين عمل موجب فقرالدم (كم خونى) و ضايع شدن قواى جسمى و روحى مى گردد و باعث دوران سر، صداى گوش ها، كمردرد، سختى تنفس، كم شدن حافظه، لاغرى، ضعف و سستى و خلاصه عدم اقتدار كلى در بدن مى شود، و بر اثر رابطه نزديكى كه با حواس پنجگانه دارد مخصوصاً در چشم و گوش اثر مى گذارد». (دقّت كنيد).

عادت به اين انحراف شوم جنسى مخصوصاً نيروى مقاومت بدن را در برابر بيمارى ها كم مى كند و به طورى كه پزشك مزبور تصريح مى نمايد:

«اشخاصى كه به اين عادت مذموم مبتلا هستند به محض گرفتارى به يكى از بيمارى هاى وخيم به آسانى نمى توانند گريبان خود را از چنگال مرگ نجات دهند».

او سپس از قول يكى از نويسندگان نقل مى كند كه:

«جوانى را مى شناختم كه مبتلا به اين عادت شوم بود او گرفتار يكى از «بيمارى هاى تب دار» شد در روز ششم بيمارى كه كاملا ضعيف شده بود باز نتوانست دست از عمل خود بردارد لذا مرگ با تمام وحشت خود بر او ظاهر گشت و او را در كام خود فرو كشيد»!

و نيز نقل مى كند:

«يكى از مبتلايانى كه به يك نوع از اين عادت شوم، مداومت مى نمود رفته رفته ضعف شديدى در خود احساس كرد، بدن او رو به لاغرى گذاشت ساق پا و ران هاى او به طور محسوسى ضمور (كم گوشت) شد و كمردرد او را آزار مى داد ادامه اين عمل منتهى به فلج عمومى بدنى او گرديد و پس از شش ماه بسترى شدن كه با وضع قابل ترحمى با مرگ دست به گريبان بود در آغوش مرگ فرو رفت»!

مخصوصاً ابتلاى به اين عادت شوم براى مجروحين و آنهايى كه عمل جراحى در بدنشان شده فوق العاده خطرناك مى باشد.

كوتاه سخن اين كه به گفته همان «پزشكى» و هم از نظر «مذهبى» منفور است موجب خرابى و نابودى وجود انسان و تزلزل روح مى گردد!

خودارضایی قابل كنترل نيستبه هر حال زيان هاى اين گونه انحراف بيش از آن است كه در اين مختصر شرح داده شود.

و يكى از هولناك ترين خطرات آن اين است كه اين عادت شوم به هيچ وجه قابل كنترل نيست و با توسعه روزافزون خود، اراده را تضعيف مى كند و به صورت افراطى عجيبى گسترش يافته هر گونه محدوديت را در هم مى شكند.

درست است كه هر گونه افراط در امور جنسى حتى از طريق مشروع (از طريق ازدواج) نيز ممكن است خطرات

فراوانى در بر داشته باشد. ولى گذشته از تفاوت هاى اصولى كه ميان اشباع طبيعى اين غريزه و اشباع از طرق غير طبيعى وجود دارد (و بعداً تشريح خواهد شد) فراهم شدن شرايط اشباع مشروع و طبيعى آن در همه حال ممكن نيست در حالى كه اين عادت شوم نياز به فراهم شدن شرايط خاصى ندارد و لذا به صورت خطرناكى در زندگى مبتلايان رخنه كرده و ريشه مى دواند.

با توجه به حقايق فوق و با توجه به اهميّت فوق العاده اى كه اين مسأله در سرنوشت جوانان از نظر جسمى، فكرى، اخلاقى و اجتماعى و مذهبى دارد لازم است همه جوانان به دقت نكاتى را كه براى «پيشگيرى» از اين عادات شوم اعلام مى كنيم به كار بندند.

مبتلايان نيز بايد بدانند كه براى ترك اين عادت هيچ موقعى دير نيست. قبل از هر چيز «تصميم» و سپس به كار بستن دقيق دستورهايى كه در صفحات آينده اين كتاب ذكر خواهد شد لازم است و با انجام اين برنامه ترك اين عادات مشكل نخواهد بود.

اكنون اجازه دهيد رشته سخن را درباره عادت شوم و خطرناك «خودارضایی» يا MASTURDATION و چگونگى مبارزه با آن

را دنبال كنيم، شايد بتوانيم اين سيلاب خطرناك را تا حدودى مهار كنيم.

يكى از اشتباهات بزرگ در اين مسأله حساس اين است كه عده اى از پزشكان، در برابر متخصصانى كه سال ها در اين باره مطالعه نموده و آثار شوم اين عادت زشت را در كتاب هاى خود نوشته اند (و نمونه آن در بحث هاى گذشته از نظر خوانندگان گرامى گذشت) چنين اظهار نظر مى كنند كه:

«ما در پزشكى زيانى براى اين عمل نديده ايم بلكه ترسانيدن افراد از آثار شوم و مرگبار اين عمل ممكن است آثار نامطلوبى در روح آنها بگذارد!».

گاهى مى گويند: اين عمل با آميزش جنسى چندان تفاوت ندارد.

متأسفانه همين اظهار نظرهاى بدون مطالعه در تمام جوانب مسأله، سبب سقوط عدّه اى از جوانان در دام اين عادت شوم شده است.

پاسخ اين سخن را پزشكان مطّلع و وارد چنين مى دهند:

اين آقايان از يك نكته اساسى در اين مسأله غفلت دارند كه: به شهادت «مشاهدات فراوان» و «اعتراف صريح بسيارى از مبتلايان» اين عمل، اعتيادآور است، اعتيادى شديد و مرگبار كه افراد را به دنبال خود مى كشاند و به اين آسانى دست بردار نيست.

ممكن است يك مرتبه استعمال فلان مادّه مخدّر ضرر زيادى نداشته باشد، ولى بايد توجّه داشت خطر اعتياد در پيش است، اعتيادى كه همه چيز انسان ممكن است در آن دفن شود.

همان طور كه گفتيم متخصّصان اين فن در كتاب هايى كه در اين زمينه نوشته اند موضوع اعتيادآور بودن اين عمل شوم را صريحاً يادآور شده و جوانان را از آن برحذر داشته اند. (دقّت كنيد)

نكته ديگرى كه بايد به اين موضوع اضافه كرد اين است كه وسايل آلوده شدن به اين عمل بسيار ساده است، يعنى در حقيقت وسايلى نمى خواهد و در هر گونه شرايطى و در همه حال امكان آن هست و كنترلى هم در آن نيست و بدبختانه

چون در دوران «طغيان غريزه جنسى» مخصوصاً ميان سال هاى 16 تا 20 به سراغ جوانان مى آيد خيلى زود ممكن است به صورت يك عادت ريشه دار درآيد، در حالى كه آميزش جنسى هرگز چنين ساده نيست و زن و مردى كه همسر يكديگرند در شرايط خاصى چنين امكانى را پيدا مى كنند.

كسانى كه زيان هاى آن را دست كم گرفته اند حتماً توجّه به مسأله «اعتياد» به آن، و ساير اوضاع و احوال خاص اين مسأله ننموده اند.

وگرنه چگونه مى توان اين حقيقت حسى را انكار كرد كه بسيارى از جوانان آلوده تا سرحدّ مرگ و جنون و ناتوانى مطلق و فلج و از دست دادن همه چيز خود پيش مى روند مگر مشاهدات حسى را مى توان منكر شد؟!

اتفاقاً در ميان اين دسته بسيارند كسانى كه مى گويند هرگز به زيان اين عادت شوم هم آشنا نبوديم و از ضررهاى آن آگاهى نداشتيم بنابراين، مسأله تلقين هم در اين جا منتفى است.

راه ها و دستورهاى پيشگيرى

اكنون كه اين حقايق روشن شد توجه عميق همه جوانان عزيز را به نكات زير جلب مى كنيم، براى پيشگيرى از بروز اين عادت و اگر خداى نكرده آلوده شده اند براى درمان آن:

 

گام نخست

1- نخستين مطلبى كه مبتلايان بايد به آن توجّه كنند اين است كه اين عادت شوم جنسى با تمام آثار مرگبارى كه دارد قابل معالجه و درمان است، و به گواهى پزشكان و بسيارى از افرادى كه آلوده بوده اند اگر از طريق صحيحى وارد شوند مانند هر عادت و اعتياد غلط ديگر به طور حتم برطرف خواهد گرديد.

قابل توجّه اين كه بيشتر آثار شومى كه به واسطه آن به وجود آمده در مدت نسبتاً كوتاهى پس از قطع آن برطرف خواهد گرديد، زيرا نشاط و نيروى جوانى مى تواند بيشتر ضايعات گذشته را جبران نمايد (نمى گوييم همه آن را، مى گوييم، بيشتر آن را) و همان طور كه زخم هاى تن كودكان و جوانان خيلى زود التيام پيدا مى كند آثار سوء اين عمل نيز پس از بيدارى (در صورتى كه به موقع متوجّه شوند) در مدّت نسبتاً كمى برچيده خواهد شد.

آن دسته از جوانان مبتلا كه از بهبودى خود مأيوس و يا در ترديدند سخت در اشتباه هستند، و همين يأس و ترديد بزرگ ترين سد راه آنهاست (دقت كنيد).

بنابراين نخستين و لازم ترين موضوعى كه آنها بايد به آن توجه و ايمان داشته باشند همان امكان سريع ترك اين عادت شوم و ننگين و رهايى يافتن از بسيارى عواقب آن است.

اكنون كه گام نخستين برداشته شد و با ايمان و اميدوارى كامل به سوى درمان اين مبتلايان پيش مى رويم بايد خود را براى به كار بستن نخستين دستور آماده كنند.

 2- پزشكان عموماً معتقدند براى ترك هر نوع اعتياد قبل از هر چيز اراده و تصميم لازم است، تصميمى قاطع و جدى و محكم.

ممكن است شما اين موضوع را يك موضوع ساده و معمولى تلقى كنيد امّا ما به شما مى گوييم بيش از آنچه تصوّر نماييد اين موضوع مهم و مؤثّر است.

براى گرفتن تصميم بايد نخست به زيان هاى ادامه اين عمل خطرناك انديشيد و آنچه از زيان هاى آن در بحث هاى گذشته يادآور شديم با دقت چندين مرتبه از نظر گذراند. و عواقب شومى كه در انتظار معتادان است در نظر مجسم ساخت، و با توجّه به شخصيت و قدرت فوق العاده اى كه در هر انسانى نهفته شده - مخصوصاً در جوانان - بايد تصميم گرفت، تصميمى آهنين و خلل ناپذير.

حتماً مى دانم در اين جا بعضى از جوانان مبتلا، به من ايراد مى كنند كه «ما قادر به تصميم گرفتن هم نيستيم و

نيروى تصميم از ما سلب شده، بارها تصميم گرفته ايم و باز هم شكسته ايم»!

ما به اين ايراد شما كاملا توجّه داريم امّا شما هم به پاسخ ما كاملا توجّه و دقّت كنيد:

من از اين گونه افراد مى پرسم: «آيا هرگز شده در پيش روى پدر و مادر و برادر، دبير و يا شخص محترم ديگرى آشكارا دست به اين كار بيالاييد هر قدر هم (مثلا) ناراحت باشيد؟...

حتماً خواهيد گفت: نه.

مى پرسم چرا؟

مى گوييد آخر چنين كارى شرم آور است!

مى گوييم: معناى سخن شما اين است چون اين كار شرم آور است ما تصميم گرفته ايم در پيش روى آنها انجام ندهيم!

اين موضوع به خوبى ثابت مى كند كه شما هرگز آن طور كه خيال مى كنيد بى اراده و بى اختيار به سوى اين عمل كشانده

نمى شويد، اگر بى اختيار و فاقد اراده بوديد براى شما حضور اين افراد و عدم آن كوچك ترين تفاوتى نداشت!

شما بايد بكوشيد اين «اراده نيرومند خود» را كه در چنين مواردى به كار مى اندازيد به همه جا گسترش دهيد، اين سرمايه در وجود شما هست پس چرا از آن استفاده نمى كنيد؟

اين را هم فراموش نكنيد كه خدا در همه جا حاضر و ناظر اعمال شماست و شما در همه جا در حضور او هستيد آيا شايسته است در حضور چنين پروردگارى دست به چنين آلودگى بزنيد؟!

جالب توجّه اين كه در يكى از سخنان پيشوايان بزرگ اسلام امام صادق(عليه السلام)مى خوانيم: روزى يك نفر به خدمتش عرض نمود: بيچاره فلان كس مبتلا به «يك نوع انحراف جنسى» شده (نوع ديگرى غير از اين عادت) و از خود هيچ گونه اراده اى ندارد!

حضرت با عصبانيت فرمود: چه مى گويى؟! آيا حاضر است اين عمل را پيش روى مردم هم انجام دهد؟!

عرض كردند: نه.

فرمود: پس معلوم مى شود به اراده و اختيار خود اوست...

و امّا اين كه بعضى مى گويند: «بارها تصميم گرفته ايم و شكسته ايم» ما به اين افراد صريحاً اعلام مى كنيم: شكستن تصميم به معناى از بين رفتن همه آثار آن در وجود انسان نيست، همين تصميم شكسته شده رسوباتى در اعماق دل و روح انسان باقى مى گذارد و زمينه را براى تصميم نهايى بيش از گذشته، آماده مى سازد (دقت كنيد).

اجازه بدهيد مثالى براى شما بيان كنم:

بسيارى از اوقات انسان مى كوشد با پاى خود از كوهى بالا رود و يا با اتومبيل از يك سر بالايى تند بگذرد، دفعه اوّل و دوّم و گاهى دفعه دهم عقب گرد مى كند و نمى تواند، ولى آخرين بار موفق مى شود و از آن مى گذرد، اين سخن به اين معنا نيست كه در دفعات اوّل هيچ كارى انجام نداده بلكه هر دفعه كه براى عبور از اين راه دشوار اقدام نموده و عقب رفته به طور ناخودآگاه يك مقدار آمادگى آموخته و ذخيره كرده و بالاخره در پايان پيروز شده است.

دانشمندان مى گويند براى حفظ يك قطعه شعر يا نثر ممكن است در نخستين بار 5 مرتبه تكرار آن لازم باشد، و پس از مدّتى ممكن است فراموش گردد امّا براى حفظ آن در دفعه آينده مسلّماً 5 مرتبه تكرار لازم نيست ممكن است سه مرتبه هم كافى باشد. يعنى رسوبات تصميم ها و يادگيرى هاى گذشته همواره در روح انسان باقى مى ماند. مسائل مربوط به روان انسان همه از اين قبيل است.

بنابراين اگر ده بار هم تا كنون تصميم گرفته ايد و شكسته ايد هم اكنون آماده يك تصميم قاطع و جدّى و آهنين براى ترك هر نوع اعتياد غلط شويد و تمام نيروهاى معنوى خود - مخصوصاً ايمان به خدا - را بسيج كنيد و اين گفتار پيشواى بزرگ ما على(عليه السلام) را فراموش نكنيد آن جا كه مى فرمود: «افراد با ايمان همچون كوه سرسخت و با استقامتند».

اكنون كه تصميم نهايى خود را گرفتيد دستورات ديگر آينده را دقيقاً به كار بنديد.

ضررهای خودارضایی یا جلق زدن

بجز آمیزش جنسی زن و شوهر، هرگونه راههای دیگر رفع شهوت، غیر بهداشتی، غیر علمی، و غیر شرعی است.

شناخت انواع ناتوانی های جنسی

ناتوانیهای جنسی در مردان، معمولا به قرار زیر است :
1- کمبود یک بیضه
2- کوچکی بیضه
3- تنبلی بیضه
4- زود رسیدن به حد انزال
5- دیر رسیدن به حد انزال
6- انزال پیوسته
7- دیر نعوظ کردن
8- زود خوابیدن نعوظ
9- نعوظ سست

کم بودن «منی» چه ربطی به کارهای مغزی و روانی دارد ؟

در اینجا این پرسش به میان می آید که کم بودن «منی» چه ربطی به کارهای مغزی و روانی دارد ؟ در پاسخ آن باید بگویم که : مقداری از «منی» جذب خون انسان میشود و در ساختن سلولهای مغزی و استخوانی و دیگر لوازم بدن انسان کمک بسیار خوبی میکند.
اکنون اگر کسی در اثر «جلق زدن» در نوجوانی یا جوانی مقدار زیادی از «منی» خود را هدر دهد و حرم کند نتیجه آن این است که مغز و اعصاب- بویژه اعصاب چشم ها و شنوایی انسان- از آن مقدار «منی» که در نیرو بخشیدن به مغز و اعصاب لازم است بی بهره و محروم می شوند و رفته رفته آن نوجوان یا جوان مبتلا به بلای را از نظر قوای مغزی و عصبی ناتوان می سازند.
در نتیجه چنین فردی از نظر «ظریب هوشی» و کنترل اعصاب و بینایی چشم و محکمی مهره های کمر دچار ناتوانی و ضعف میشود و دستی دستی خود را با آن عمل ناپسند «جلق» به ورطه زیانهای جبران ناشدنی می اندازد.
از سوی دیگر مقداری از «منی» صرف رشد خود « بیضه ها» می شود. ولی نوجوان یا جوانی که عادت به « جلق زدن» پیدا می کند با هدر دادن «منی» خود جلوی رشد طبیعی و لازم بیضه های خود را می گیرد و با این کار نکوهیده، باعث می شود که بیضه هایش رشد لازم را نکنند و کوچک بمانند. بیضه هایی هم که از اندازه لازم کوچکتر باشند روشن است که نمی توانند به اندازه کافی «منی» بسازند.
در نتیجه آن جوان مبتلا به «جلق زدن» با بیضه های کوچک و «منی» ناکافی، هم به مغز و استخوان و اعصاب خود زیان میرساند و هم اگر ازدواج کند نخواهد توانست از نظر «لذت جنسی» همسر خود را خشنود سازد و در انجام این عمل- یعنی « آمیزش جنسی» که از نظر شرعی و اجتماعی و بقای نسل انسانی کاری است لازم و پسندیده کامیاب و روسپید نخواهد بود.
در همین جا لازم و بسیار واجب است که به نوجوانان و جوانان و مردانی که به عمل ناشایست و زشت «جلق زدن» مبتلایند هشدا دهیم و به آنان سفارش اکید بکنیم که: ای عزیزان ! « منی» شما مایع گرانبهایی است که در نیرو رساندن به مغز و اعصاب و استخوان و مهره های کم شما بزرگترین نقش را بعهده دارد. هر گونه هدر دادن این مایع گرانبها بویژه هدر دادن آن از راه عمل ناشایسته « جلق» - مغز و اعصاب و استخوانها و مهره های کمر شما را رفته رفته ناتوان و فرسوده خواهد کرد و شما را دچار « پیری و از کار افتادگی زودرس» خواهد ساخت.
اگر می خواهید مغزی فعال و توانا، اعصابی آسوده و قوی، استخوانهایی محکم و زنده و مهره های کمری سفت و مردانه کاری داشته باشید، از هر گونه دفع شهوت نامشروع و غیر لازم و غیر طبیعی جدا خودداری و دوری کنید. بدانید که اگر به این کار زشت و زیان آور خود ادامه دهید، روزی که ازدواج کنید نخواهید توانست از « آمیزش جنسی» لذت ببرید و نخواهید توانست همسر خود را نیز راضی و خشنود کنید و در نتیجه زندگی زناشوئیتان تلخ و سیاه خواهد شد.
این نکته را باید یادآوری و روشن کنیم که بسیاری کسان گمان می کنند که « منی» تنها برای « آمیزش جنسی» بکار می رود و فقط برای این کار لازم است و بس !
« منی» در بدن انسان و ساختن و نیرومند کردن بدن و اندامهای انسان نقش بسیار داد که در مقایسه با نقش « عمل جنسی» آن بسیار بالاتر و با اهمیت تر است.

نقش منی در ساختمان بدن انسان

« منی» در ساختمان بدن انسان، نقش های زیر را دارد :
- نیرو رساندن به اعصاب چشم ( = بینایی)
- نیرو رساندن به اعصاب گوش ( = شنوایی)
- نیرو رساندن به اعصاب مغز ( = رشته های عصبی)
- نیرو رساندن به مهره های کمر
- نیرو رساندن به استخوانها
- نیرو رساندن به دستگاه تنفسی
و چند کار ارزشمند دیگر که همه برای تندرستی و سلامت و طول عمر و شیرینی زندگی انسان نقش مهم دارد.
به آن گروه از جوانانی که به بیماری « جلق زدن» مبتلایند سفارش می کنیم که : (اولا) با ورزش و سرگرمیهای سالم و مطالعه کتابهای غیر سکسی، بکوشید که خود را از نظر بدنی و مغزی توانا و با اراده کنید. (دوما) هر چه زودتر با فراهم کردن زمینه های یک زندگی مشترک، ازدواج کنند تا با بهره وری از عشق و آمیزش با همسرشان، عادت نامشروع و ناپسند « جلق» را از سرشان بیندازند.
بهترین و تنها راه درمان بیماری « جلق» ازدواج و زندگی زناشویی است یا سرگرم شدن به ورزش و تفریحات سالم.
جوانان باید بجای آنکه دنبال ارضاء نفسانیات خود از راههای آسانیات و فرعی و نامشروع باشند و پول و وقت و نیروهای جسمی و روانی را صرف اینگونه کارها و لذت های بد فرجام کنند، باید بکوشند که کاری اساسی و لازم انجام دهند یعنی بکوشند که کاری مناسب و درست با حقوق مناسب بدست آورند و مقدمات یک زندگی نسبتا روبراه را فراهم سازند و با دختری که مورد علاقه شان است ازدواج رسمی کنند تا هم خود سر و سامان گیرند و آینده روشنی داشته باشند و هم از آلوده شدن به بلاها و بیمارهایی چون « جلق زدن» رهای یابند.

کوچکی بیضه ها

علت اصلی کوچکی بیضه ها چیست ؟
معمولا بیضه پسرها بطور مادرزاد متعادل و به اندازه لازم است بسیار اندکند پسرهایی که با بیضه های کوچک و غیرطبیعی از مادرزاده شوند.
پس ، علت اصلی کوچکی بیضه ها در جوانان و مردانی که به این عارضه دچارند چیست؟ در اینجا بدون روددربایستی باید بگوییم که این کوچکی بیضه ها در برخی از جوانان و مردان این است که آنان به عادت زشت و نکوهیده «جلق» مبتلا هستند یا در گذشته به این عادت مبتلا بوده اند.
جوانان و مردانی که از دوره نوجوانی به کار ناپسند و زیان آور «جلق» عادت می کنند و این کار زشت را چند سال پیوسته تکرار می کنند رفته رفته هم خود از نظر روحی و روانی ضعیف و آشفته می شوند و هم بیضه هایشان کوچک و کوچکتر می شوند تا آنجا که اگر روزی ازدواج کنند بیضه های کوچک و ناتوان آنها نخواهند توانست کار طبیعی خود را بطور بایسته و شایسته انجام دهند یعنی بیضه های آنان از ساختن «منی» به اندازه متعادل و لازم عاجز خواهد بود و در نتیجه نه تنها در عمل آمیزشی جنسی با همسر خود نخواهند توانست او را خشنود سازند بلکه این کم بودن «منی» از نظر فعالیتهای مغزی و روانی نیز برای آنها زیان هایی را در بر خواهد داشت.

« زود به انزال رسیدن»

پیش از این گفتیم که « جلق زدن» بیماری خطرزایی است که می تواند در اثر تکرار، برای شخص عارضه های جبران ناپذیر پیش آورد. یکی از آن عارضه ها همین « زود به انزال رسیدن» است. مردی که در نوجوانی و آغاز جوانی به « جلق» مبتلا شده است، اکنون که بزرگ شده و زن گرفته و زندگی خانوادگی تشکیل داده ات و میخواهد خود و همسرش را از لذت آمیزش جنسی برخوردار کند، ناگهان می بیند که در اثر بیماری « زود انزال شدن»، نه خود می تواند لذت ببرد و نه می تواند همسرش را خشنود سازد.

انزال پیوسته ( یا : انزال بی مورد) :

این ناتوانی جنسی چنین است که شخص بدون آنکه آمیزش جنسی انجام داده باشد، ناگاه و بیگاه از او « منی » بیرون آید یعنی بی جهت‌ « انزال » کند.
میدانیم که مردی که دارای سلامت جنسی است تنها هنگامی « انزال» به او دست می دهد که با همسرش آمیزش جنسی کند. ولی شخصی که بی جهت بیگاه به او « انزال» دست می دهد و از « منی » بیرون می آید بیگمان دچار ناتوانی جنسی و ضعف دستگاه تناسلی است و باید هر چه زودتر در درمان خود بکوشد.
علت این ناتوانی، به قرار زیر است :
الف) عادت به « جلق زدن» در نوجوانی پیش از ازدواج
ب) ناراحتی دستگاه عصبی بویژه اعصاب قلب.
باری اگر مردمی که مبتلا به « انزال بی مورد است» هنوز عادت به « جلق زدن» دارد باید هر چه زودتر آنرا کنار بگذارد و تنها با همسر خود آمیزش کند.
دو- اگر چنین مرد مبتلا به « انزال بی مورد» هنوز زن نگرفته باید بکوشد که هر چه زودتر زن بگیرد و تشکیل زندگی مشترک بدهد تا از عادت خانمانسوز « جلق زدن» نجات یابد و تنها از راه آمیزش جنسی با همسر خود، به لذت جنسی دست یابد.

دیر « نعوظ » کردن :

« نعوظ » یعنی خیزش و سیخ شدن آلت مردانه. مرد بطور طبیعی باید از همان آغاز آمیزش جنسی با همسر خود، آلتش بجنبد و برخیزد تا دلیل بر سلامت جنسی او باشد. مردی که در هنگام آغاز آمیزش با همسرش، چندین دقیقه طول می کشد تا با مالش و دستاویزهای دیگر توسط زن، آلتش بجنبد یعنی « نعوظ » برای او به زحمت دست می دهد، چنین مردی دچار ناتوانی جنسی و از « سلامت جنسی» برخوردار نیست.

علت « کندی نعوظ» به قرار زیر است :

الف) عادت به جلق زدن مرد در دوران نوجوانی و آغاز جوانی
در چنین صورتی، اگر مرد هنوز هم دچار بیماری زشت « جلق زدن» است باید هر چه زودتر این عمل زیان آور و نکوهیده را ترک کند.
ب) کشیدن تریاک یا مواد مخدر دیگر.
در این صورت ، مرد باید هر چه زودتر خود را از هرگونه اعتیاد به ماد مخدر نجات دهد.

زود خوابیدن نعوظ :

مردانی هستند که در آغاز آمیزش جنسی با همسرشان، به آنان « نعوظ » دست می دهد و مشکلی ندارند ولی در میانه آمیزش یعنی در آن هنگام که نه مرد و زن هیچیک هنوز به لذت کامل نرسیده اند، یکباره « نعوظ » مرد می خوابد و مانع از ادامه آمیزش می شود آنگاه مرد ناچار است که باز با زحمت و یا به کمک همسرش باری خود حالت « نعوظ » را میسر کند.
« کندی نعوظ» یکی از ناتوانی های جنسی است. این ناتوانی چند علت دارد :
1) عادت به « جلق زدن» در دوره نوجوانی و آغاز جوانی.
2) ضعف اعصاب یا ناتوانی جسمانی.
3) اعتیاد به تریاک یا مواد مخدر دیگر.

سستی نعوظ :

هستند مردانی که نعوظ به آنها دست می دهد ولی کامل نیست. روشن است که مردی که از نظر جنسی سالم است باید « مردی» اش در هنگام نعوظ، سخت و سفت و بادوام باشد تا بتواند آمیزش جنسی با همسرش را بطور رضایت بخش انجام دهد.
این وضع ( یعنی سستی نعوظ) به مردانی دست می دهد که نزدیک پنجاه سال ( حد میانسالی) داشته باشند و آنها در نوجوانی و آغاز جوانی عادت به « جلق زدن» می‌داشته اند. و در نتیجه، در میانسالی پیش از پا گذاشتن به پیری- در اثر آن عادت زشت، دچار سستی نعوظ شده اند.

بیماری « ایدز» نتیجه عمل زشت هم جنس بازی :

خدای دانا و بزرگ زن را برای مرد و مرد را برای زن آفریده است تا همدیگر را کامل کنند و در کنار هم تشکیل زندگی مشترک دهند و با برخورداری از عشق و محبت یکدیگر، زندگی شیرین و گرمی را بسازند.
بطور طبیعی و سالم، زن به مرد و مرد به زن کشش جنسی و شهوانی دارد. هر مرد دارای غریزه جنسی ( = میل شهوانی) است و این غریزه را تنها از راه آمیزش و نزدیکی با همسر خود می تواند ارضاء کند. هر زن نیز غریزه جنسی خود را تنها از طریق مرد (= شوهر) می تواند پاسخ دهد و ارضاء کند. لذت بردن مرد از زنش و بالعکس، یک قانون طبعی شرعی، علمی و عقلی است. هیچ مرد سالمی حتی در طول چهل پنجاه سال آمیزش جنسی با همسر سالم خود، دچار بیمای آمیزشی نمی شود زیرا از نظر بهداشتی و علمی، نزدیکی و آمیزش جنسی میان زن و شوهر کاری است لازم، پسندیده و درست. و هر چیز که از نظر علمی و شرعی و پزشکی درست و پسندیده باشد ارزش وجودی آن غیر قابل تردید است.

فقط آمیزش جنسی زن و شوهر

ولی بجز آمیز جنسی زن و شوهر، هرگونه راههای دیگر رفع شهوت، غیر بهداشتی، غیر علمی، غیر شرعی و غیر عقلی است. و هر چیز که با علم و شرع و عقل در تضاد باشد مسلم است که زیان آور و خطرساز است و گناه محسوب می شود. یکی از راههای غیر شرعی و غیر علمی دفع شهوت « هم جنس بازی» است.
تا دو سه سال پیش، خیلی ها می پنداشتند که « هم جنس بازی» عمل چندان زیان آوری نیست. از این نظر، حتی در کشورهایی پیشرفته چون انگلستان و بلژیک لایحه « ازدواج مرد با مرد» را به مجلسهای قانونگذاری خود بردند و به تصویب رساندند.
اکنون پس از گذشت چند سال از تصویب آن لایحه زشت منحط با پیدایش بیماری « ایدز» و شیوع آن در جهان غرب، همه دریافته اند که « هم جنس بازی» ( = آمیزش جنسی غیرطبیعی میان دو مرد) چه زیانها و خطرها و ننگ های بزرگی در بر دارد.تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 16:29 | نویسنده : مجيد كمالي |
نحوه پیدایش عوارض‏ در دانش پزشكی، روند پیدایش علایم یك بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های كلینیكی، در شناخت هر چه بیشتر یك بیماری بسیار مهم است و می‏تواند پزشك را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری كمك كند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی كه به آن اشاره شد بیشتر به آن توضیح داده شود تا خواننده عزیز با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) آن آشنا شود.

1. خستگی و كوفتگی: انقباض شدید و یك مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده كاهش گلیكوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیكوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است ‏فیزیولوژی گایتون، ترجمه دكتر فرخ شادان، تجدید نظر هفتم، 1986 (تهران: چهر، 1365)، ج 1، ص 313.. در خودارضایی، به علت انقباض های مكرر عضلات بدن، ذخایر گلیكوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و كوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

 2. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی كه در بدن ایجاد می‏كند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود كه از عواقب بالا بودن ماده DHTدر خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است

. Herballove.com . 3. خود ارضایی مكرر باعث تحریك بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیك و افزایش تخلیه اَسِتیل كولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد كه این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی (Absentmilndedness)، كمی حافظه (Memory)، عدم تمركز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است كه بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد.

4_men.org . برخی نیز بر این عقیده‏اند كه علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و كاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است كه در هر بار انزال، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته 400-300، اسپرمی كه در هر انزال خارج می‏شود)، RNA آنزیم ها، پروتئین ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، كلسیم، فسفر، نمك های بیولوژیك، تستوسترون و... است. این ذخایر عظیم انرژی - كه باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مكرر از بدن خارج می‏شود و هر كدام عوارضی را به دنبال می‏آورند. برای مثال از آنجا كه سلول های خونی و پلاكت ها در مغز استخوان ها تولید می‏شود و به تكامل نهایی می‏رسد و برای تولید آنها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خودارضایی، تكامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول های خونی با مشكل مواجه شده و منشأ كم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال های مكرر، باعث كاهش ذخایر این مواد می‏شود كه مواد حیاتی برای سلامتی سلول های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملكرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمركز حواس و... بروز خواهد كرد. 

 . دو. آسیب های روحی و روانی‏ ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، كسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است. شرح پاره‏ای از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.

 سه. آسیب های اجتماعی‏ ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاكی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگی مشترك‏ جهت آگاهی بیشتر نگا: قائمی، علی، خانواده و مسائل جنسی كودكان، (تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهوری اسلامی ایران، چاپ دهم، 1376).. چهار. آسیب های معنوی و اخروی‏ هیچ یك از آسیب های پیش گفته، به اهمیت آسیب های معنوی نیست؛ زیرا آسیب های معنوی، جان و دل و به عبارت دیگر كنه حقیقت وجود آدمی را تباه می‏سازد. خودارضایی از نظر دین یك گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلی‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا یَكْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلكه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است».مطففین (83)، آیه 24. زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است كه روی فلزات و اشیای قیمتی می‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ‏می‏فرماید: از آیه شریفه سه نكته استفاده می‏شود: 1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می‏دهند؛ 2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمی حق و حقیقت را درك كند؛ 3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایی دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك می‏كند. طباطبایی، سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامی، بی‏چا، بی‏تا)، ج 20، ص 385. همچنین آسیب های معنوی جهان گذران را در می‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمی را در معرض تباهی و شوربختی قرار می‏دهد. از این رو نصوص دینی نسبت به آن هشدارهای لازم را داده ‏اند. پیامبر اكرم‏صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می‏فرماید: «ناكح الكف ملعون»؛«ملعون است كسی كه خودارضایی كند» ری شهری، محمد، میزان الحكمة، ج 12، ص 5654.. امام صادق‏علیه السلام نیز می‏فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی‏گوید و پاكشان نمی‏خواند و عذابی دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضایی كننده و كسی كه لواط دهد»همان، ح 19049.. در روایات دیگری امام صادق‏علیه السلام خودارضایی را گناه عظیم و مورد نهی الهی معرفی فرموده است‏ همان، ح 19050..

راه های درمان‏

1. نخستین گام برای درمان این عادت شوم، اعتقاد و ایمان به درمان‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به كارگیری دقیق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنمای كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كلیدی و محوری را ایفا می‏كند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی كه او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت كه درمان نخواهد شد. بنابراین بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است كه باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است كه برخلاف میل خود، اندك اندك به مقابله با این عادت شوم برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد . تلاش برای تقویت اراده از گام های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینكه هنوز اراده باقی است، این است كه شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه های زیادی پیشنهاد شده كه از جمله آنها تلقین به خود است‏ جهت آگاهی بیشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید)، پرسش 46.. ویكتور پوشه

روان شناسِ فرانسوی - می‏گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد. پل ژاگو بر آن است كه: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهی بیشتر نگا: پرسش ها و پاسخ ها دفتر 7 _ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (ویراست جدید) پرسش شماره ‏46. 3. سعی شود شكم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.

2.مراقبه روزانه و توجه به این نکته که او همچنان به عنوان یک بیمار مبتلا به خود ارضایی تلقی میشود

3.همنشینی بیشتر با همجنسان و همسالانی که از شخصیت اخلاقی خوبی برخوردار هستند.

4. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب گردد.

 5. از نگاه كردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریك كننده، خودداری شود و شخص به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه كند.

 6. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های تحریك‏كننده و فكر كردن در این امور، دوری شود.

7. از خوردن مواد غذایی محرك، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب - اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا شود.

 8. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

 9. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).

 10. هیچ‏گاه نباید به بدن عریان خود نگاه كرد.

11. از دست‏ ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی كرد!

 12. هرگز نباید به رو خوابید. 13

. به منظور تخلیه انرژی - زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش كرد.

14. هیچ‏گاه نباید بیكار بود؛ شخص باید برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و ... پر كند.

 15. هرگز در مكانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند. 16

. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسی واقع شد، باید بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به كاری سرگرم كند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت های جمعی (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسیار مفید است.

17. هفته‏ای یكی دو روز، روزه مستحبی مفید است و اگر شخص توان آن را ندارد، میزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهد و یا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.

 18. از سخن گفتن ملایمت‏آمیز، شوخی و خنده با نامحرمان خودداری كرده واز نرمی و لینت در كلام باید اجتناب ورزید.

19. هیچ‏گاه نباید با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی ماند (حتی برای آموزش و ...).

 20. قرآن زیاد بخواند و درباره معانی آیات آن فكر كند.

 21. باید همیشه برای ذهن فكر خود محتوای مطلوب و موضوع مناسب داشت.

 22. منشأ این مشكل، عدم پاسخ صحیح و مناسب به یكی از نیازهای واقعی انسان است كه باید به طور طبیعی و صحیح (ازدواج) ارضا و تأمین شود. اما اگر به شكل صحیح تأمین نشود، شخص دچار خطا و گناه خواهد شد كه عواقب سوء آن نیز دامنگیر او می‏شود. بنابراین در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات، باید برای ازدواج اقدام كرد؛ چرا كه بهترین راه حل ازدواج است.

23. از كردارهای پیشین خود باید توبه كرد. خداوند توبه كاران را می‏بخشد. توبه و اطمینان از قبول توبه، بزرگ‏ترین عامل تقویت و دلگرمی برای آغاز حركتی نو است. گناه هر چه باشد، نباید احساس بی‏ارزشی و نا امیدی به فرد دست دهد. بله! گناه ناراحتی و عذاب وجدان دارد؛ لكن به مفهوم پایان فرصت ها و انتهای راه و نابودی نیست. كسی كه از صمیم دل رجوع كند و تصمیم قاطع بر جبران لغزش بگیرد، محبوب درگاه خداوند است: «إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ»؛ بقره (2)، آیه 222.. چه عاملی از این كارسازتر كه شخص گنه كار احساس كند در صورت توبه، خداوند او را دوست می‏دارد و در نظر خداوند چنان است كه گویی گناهی مرتكب نشده است. امام باقرعلیه السلام در این باره می‏فرماید: «التائب من الذنب كمن لاذنب له»؛اصول كافی، ج 2، ص 435.؛ «توبه كننده مانند كسی است كه اصلاً گناه نكرده است». «توبه» یعنی شروع زندگی پاك و سازنده و حركت در نور و روشنایی. اگر شخص از گناه خویش می‏ترسد، باید از بالاترین گناه (یأس و نومیدی) بترسد. در پایان بار دیگر تأكید می كنیم كه اگر كسی بخواهد و اراده ای جدی بر ترك این عمل داشته باشد مطمئناً موفق می شود فقط شرط اساسی آن داشتن اراده ای محكم است كه در این باره در نوشته بعدی به آن خواهیم پرداخت. علاوه بر این می توان با مطالعه تجربه های موفق افرادی كه مدت ها با این معضل دست و پنجه نرم می كردند و بخاطر عدم شناخت كافی یا جدی نگرفتن راه مقابله با آن و یا به هر دلیل دیگری گرفتار این رفتار ناپسند بوده اند، این احساس را در خود تقویت كرد كه واقعاً خواستن توانستن است زیرا در مسیر مبارزه با این گناه، احساس ضعف و سستی كردن آفتی بزرگ است. اكنون از تمام خوانندگان گرامی چه خوب است این درخواست را داشته باشم كه تجربه موفق خود را ذكر كرده تا دیگران نیز قوت قلب كافی برای مبارزه و مقابله با چنین انحراف رفتاری را پیدا كنند گر چه روشن است كه می توان با یك برنامه ریزی مناسب و عمل به راهكار های ارائه شده به طور دقیق و كامل به چنین هدفی دست یافت و تجربه های موفقیت آمیز برخی افراد گواه آشكاری بر این مطلب است. بیان تجربه های موفق توسط خوانندگان برای دیگر عزیزان می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین آماده شنیدن اظهار نظرها و بیان تجربه های موفق تمام عزیزان هستم.

تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 8:46 | نویسنده : مجيد كمالي |

آیا استمنا براى زنان موجب غسل مى شود یا خیر ؟
جواب بسمه تعالى اگـر علم یا اطمینان به خروج منى حاصل شود موجب غسل است , و در صورت شک چنانچه آبى که خارج شده همراه باشهوت خاص و سستى بدن باشد حکم منى را دارد , واللّه العالم
استفتا آیت الله العظمی تبریزی


آیا استمنا برای بانوان هم هست؟
استمنا برای بانوان نیز ممکن است پیش بیاید. البته هر رطوبتی که خارج می‏شود منی نیست. در بانوان زمانی حکم به جنابت می‏شود که در اوج لذت جنسی مایعی خارج گردد و تا زمانی که یقین به خروج نباشد، حکم به جنابت نمی‏شود ولی اگر منی خارج شد، شخص جنب شده و آن مایع نیز نجس است.


آیا اگر مرد بجاى اینکه با قبل همسرش نزدیکى کند با دست یا سایر اعضا او استمنا کند اشکال دارد؟ اگر این عمل از روى لباس انجام شود حکم آن چیست ؟
انسان مى تواند با هر یک از اعضاى بدن خود از همسر خود استمتاع کند و فرقى نمیکند که از روى لباس باشد یا بدون لباس.


نوجوانى که در شرایط اجتناب ناپذیر جنسى قرار دارد و نمى تواند امیال جنسى خود را کنترل کند و ازدواج موقت نیز براى او دست نیافتنى است و از طرفى نمى خواهد به کارهاى خلاف از قبیل فاحشه بازى، زنا و غیره آلوده شود، آیا مجاز است دست به استمناء بزند؟
خود ارضائى و استمناء حرام است، بهتر است براى کم شدن شهوت روزه بگیرد، کتاب بخواند، ورزش کند، و تفریحات سالم دیگر داشته باشد.
استفتا از آیت الله العظمی فاضل لنکرانی


عـرق کـسـى کـه استمنا کرده و منى از او خارج شده و کسى که استمنا کرده اما منى خارج نشده چه حکمى دارد ؟
جواب بسمه تعالى در صورت خارج شدن منى عرق بدنش عرق جنب از حرام است .
و در صورتى که منى خارج نشود عرق جنب از حرام نیست ,واللّه العالم
استفتا آیت الله العظمی تبریزیاگـر شـخـصى با خود بازى کند , اما هنگام خروج منى ازخروج آن جلوگیرى نماید و منى خارج نشود , آیا این عمل حرام است ؟
جواب بسمه تعالى این عمل خالى از اشکال نیست , واللّه العالم
استفتا آیت الله العظمی تبریزی

 

آیـا اسـتـمـنـا این است که شخص با خود کارى کند تا از اومنى خارج شود یا با نگاه کردن به تصویر و فیلم و عکس نیزممکن است ؟
جواب بسمه تعالى طلب خروج منى به هر کیفیتى باشد استمنا محسوب مى شود ,واللّه العالم
استفتا آیت الله العظمی تبریزیآیا برای استمنأ غسل لازم است؟
اگر با استمنا منی خارج شود غسل واجب می‏گردد. بنابراین در اوج شهوت جنسی اگر مایعی از زن خارج شد حکم منی داشته و باید غسل کرد.تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 8:44 | نویسنده : مجيد كمالي |

آفتاب: آیت الله العظمی سیستانی در سایت رسمی خود به پاسخ پرسش های مقلدین در مورد احکام ازدواج موقت پرداخته اند. متن استفتائات و فتاوی این فقیه عالیقدر در زیر ارائه می شود:

 

 


حدود صیغه محرمیت تا چه اندازه می باشد ، و ربواط و محدوده حجاب تا حدی از لحاظ شرعی مجاز می باشد ؟

صیغه محرمیت همان عقد موقت است که زن در روابط مثل زوجه است . 

آیا دختر و پسر که با هم ارتباط دارند خودشان می توانند صیغه محرمیت بخوانند ؟ 
با اجازه پدر یا جدّ پدری اشکال ندارد . 

ایا میتوان دختری را که بدلیل خطا بکارت خود را از دست داده بدون اذن پدر صیغه کرد ؟ 
اذن لازم است. 

در ازدواج موقت با زنان اهل کتاب حکم صیغه باید خوانده شود چون آنها که این حکم را نمی دانند ؟ و آیا ازدواج موقت با فواحش در صورت عدم دخول جایز است ؟ 
1 ـ خواندن صیغه و لو به زبان غیر عربی بهر حال لازم است و به طرف مقابل باید معنای ازدواج موقت تفهیم بشود .
2 ـ اگر از زنانی باشد که مشهور به زنا است به احتیاط واجب قبل از توبه با او ازدواج نکند حتی اگر قصدش عدم دخول باشد . 

آیا میشود صیغه عقد را به زبان فارسی بیان کرد؟ وفقط به عنوان مثال گفت : من تورا به مدت 1 ساعت میخواهم به مبلغ فلان مقدار؟ 
اگر عربی بلد نباشید اشکال ندارد ودر اینصورت زن به مرد میگوید : تورا به ازدواج خود در آوردم برای یک ساعت (مثلا ً) به فلان مبلغ وسپس مرد میگوید : قبول کردم. 
1 ـ برای فردی که در یک کشور غربی زندگی می کند آیا متعه یک زن غیر مسلمان حلال است ؟
چنانچه وی تمایل به اسلام پیدا کرد :
2 ـ چه نکاتی را در عمل به ازدواج موقت باید رعایت نمود تا به گناه آلوده نشود ودر عین حال نیاز شرعی خود را نیز بر آورده ساخت ؟
3 ـ آیا با توجه به در دسترس نبودن روحانی برای خواندن صیغه خود فرد میتواند اقدام کند .
4 ـ آیا جمله خاصی لازم است گفته شود ؟
5 ـ آیا باید به زبان عربی باشد یا به زبان دیگر هم کفایت می کند
؟  1 ـ اگر همسر دائمی مسلمان نداشته باشد با زن مسیحی ویهودی جایز است .
2 ـ پس از تشخیص جواز ازدواج با مورد خاص وتعیین مهر ومدت با دقت می تواند به زن بگوید با توازدواج موقت می کنم به این مقدار مهر وتا این مدت زمان واوبگوید پذیرفتم واگر به زبان عربی نمی تواند به غیر عربی بگویند اشکالی ندارد .
3 و4 و5 ـ جواب روشن شد . 

اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از جاری شدن عقد متوجه آن موضوع بشوند عقد آنها چه حکمی دارد ؟ 
عقد باطل است . 

ایا در ازدواج موقت با زن اهل کتاب عده نگه داشتن لازم است؟
بله لازم است. 

آیا ازدواج موقت به زبان فارسى نیز قبول است یا نه؟ 
خیر باید سعى کند به عربى خوانده شود و اگر نتوانست کلمه (قبلت) را به عربى بگوید. 

آیا صحیح است که اگر دختری بالغ باشد از نظر فکری وسنی ، می تواند بدون اطلاع پدر صیغه پسری شود که بعد ها قصد ازدواج دارند؟ 
صحّت ندارد واذن پدر لازم است حتی اگر مستقل در شؤون زندگی باشد بنابر احتیاط واجب در این صورت. 

آیا زن و مرد می توانند دو بار صیغه عقد دائم را جاری سازند؟ یک بار خودشان و بعد از مدتی با ثبت و موازین قانونی؟ 
اشکال ندارد، عقد دومی صوری وظاهری است. 
ازدواج با زنان اهل کتاب چه حکمی دارد؟ عقد دائم به احتیاط واجب جایز نیست وعقد موقت اشکال ندارد. 

من دختری 23 سال هستم که که مدت 6سال است خواستگاری دارم که 24 سال دارد و هر دو نسبت به هم دارای عشق پاکی هستیم و فقط به ازدواج فکر می کنیم اما چون در حال حاضر سرباز است و نمی توان تا 6 ماه آتی به صورت رسمی مطرح کرد آیا میتوان بدون آگاهی پدر صیغه محرمیت بخوانیم اما شرط شود که باکره بمانم در ضمن مادرم در جریان میباشد راهنماییم کنید? 
بدون رضایت پدر حرام است جایز نیست ، و چیزی به نام صیغه محرمیت نداریم . 

اگر دختر و پسر ندانند که اجازه ی پدر دختر برای عقد موقت لازم است و بعد از جاری شدن عقد متوجه آن موضوع بشوند عقد آنها چه حکمی دارد ؟ 
عقد با طل است . 

آیا زنی را که زنا کرده است را میتوان به عقد غیر دائم خود در اورده یا باید ان زن عده نگه دارد ؟ آیا زنی که به مدت یک یا دو ساعت به عقد غیر دائم دراید عده دارد یاخیر؟ 
1-عده لازم نیست ولی اگر زن از زنهای مشهور به زنا است به احتیاط واجب وی را عقد نکند مگر بعد از توبه کردن.
2-اگر این عمل بعد از عقد شرعی بوده عده دارد .
3-اگر با وی نزدیکی بشود عده دارد . 

آیا من میتوانم وقتی که به شهر یا کشور دیگری برای مدت یک هفته میروم در آنجا خانمی را برای مدت 1 ساعت صیغه کنم ؟حتی اگر به شهر ها یا کشورهای زیارتی بروم؟ 
اشکال ندارد ولی اگر شما همسر مسلمان دارید نمیتوانید زنی را که از اهل کتاب است مثلا مسیحی صیغه کنید و اگر همسر شما هم به آن راضی باشد به احتیاط واجب نباید این کار را بکنید. 
با چه شرایطی میتوان زن غیر مسلمان را صیغه کرد ؟ در صورتی که مرد زن مسلمان نداشته باشد و بقیه شرایط که در عقد موقت با زن مسلمان معتبر است در عقد با وی هم لازم است . 

آیا صیغه دختره باکره بدون اذن پدر با شرط عدم ودخول ضمن عقد جایز است یا خیر ؟
جائز نیست حتی اگر دختر مستقل در شوًون زندگی باشد بنابر احتیاط واجب در این صورت . 
در چه صورت و شرایطی اذن والد نیاز نیست در ازدواج موقت ؟ دختره باکره اگر در شؤون زندگی مستقل نباشد اذن لازم است و اگر مستقل باشد هم بنابر احتیاط واجب لازم است . 

برای شخصی که مقدمات ازدواج به هیچ وجه برایش فراهم نیست و پیدا کردن زن عفیفه برای متعه ازدواج موقت کردن هم مقدورنیست آیا متعه با زنی که مشهور به فساد است جایز است؟ 
ازدواج با زن مشهور به زنا به احتیاط واجب جایز نیست و میتوانید در این مساله به اعلم بعد رجوع کنید . 

آیا خواندن صیغه توسط مرد و زن کافی است یا بایستی شخص دیگری صیغه را جاری کند ؟ خواندن صیغه چگونه است؟ 
خود زن و مرد بخوانند کافی است و اگر عربی بلد نیستند میتوانند به زبان دیگر بخوانند بعد از تعیین مدت و مبلغ مهر به طور دقیق زن میگوید :زوجتک نفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم سپس مرد میگوید :قبلت . 

ضمن سلام نظر حضرت عالی در مورد عده زنان فاحشه را بفرمائید ایا ازدواج موقت با انها مشکل دارد ؟
ازدواج با انها بنا بر احتیاط واجب جایز نیست ولی زنا عده ندارد . 

بازنی که در ازدواج موقت دیگری بوده ازدواج کرده و دخول صورت گرفته بدون آنکه از همسر داشتن او خبر داشته باشم آیا بعدا ً می توانم با اوازدواج کنم؟ بنابر احتیاط واجب بر شما حرام ابدی شده است. 

آیا می توان با دختری که قبلا به طور رسمی ازدواج نکرده و در جایی ثبت نشده و اینکه آن دختر باکره نباشد ازدواج موقت کرد ؟ 
اگر ازدواج سابق شرعی بوده برای عقد دوم اذن پدر لازم نیست . 

من با دختری دوستم میتوانم فقط برای گفتن و خندیدن او را عقد کنم یعنی نه برای قصد جنسی فقط برای اینکه بتوانم با او راحت بگویم و بخندم . 
با اذن پدر یا جدّ پدری اشکال ندارد . 

چه نکاتی را در عمل به ازدواج موقت باید رعایت نمود تا به گناه آلوده نشود و در عین حال نیاز شرعی خود را نیز بر آورده ساخت ؟  
پس از تشخیص جواز ازدواج با مورد خاص و تعیین مهر و مدت با دقت می تواند به زن بگوید با تو ازدواج موقت می کنم به این مقدار مهر و تا این مدت زمان و او بگوید پذیرفتم و اگر به زبان عربی نمی تواند به غیر عربی بگویند اشکالی ندارد .

برای فردی که در یک کشور غربی زندگی می کند آیا متعه یک زن غیر مسلمان حلال است ؟
اگر همسر دائمی مسلمان نداشته باشد معه با زن مسیحی و یهودی جایز است . 
بنده در کشور ژاپن زندگی می‌کنم که اکثر مردم آن یا بودائی هستند یا دینی‌ ندارند. من برای‌ اینکه به گناه نیفتم نیاز شدید به ازدواج موقت دارم. لذا با عرض معذرت به سوالات زیر پاسخ دهید:
۱ - آیا لازم است که قبل از ازدواج در مورد دینشان سوال شود؟
۲ - آیا لازم است که سوال شود و جواب دادند که دینی‌ انتخاب نکرده ام چه باید کرد؟
۳ - اگر گفتند بودائی هستم چه حکمی‌ دارد؟
۴ - آیا در صورت منفی‌ بودن سوالات فوق میتوان آنها را بعنوان کنیز برای مدت مشخصی خرید؟ (خود آنها راغب هستند). 
۱ - اگر مسیحی یا یهودی بودن وی ثابت نشود - و لو به اعتراف خود - ازدواج موقت با وی جایز نیست.
۲ - جایز نیست مگر اینکه عرفاٌ مسیحی‌ یا یهودی‌ باشد.
۳ - جایز نیست.
۴ - جایز نیست. 

آیا کسى مى تواند با خواهر زن خود به صورت موقت یا دائم ازدواج کند ؟ 
بعد از طلاق همسر خود و گذشت عدّه وى مى تواند با خواهر او ازدواج دائم یا موقت بکند و قبل از آن جایز نیست و عقد باطل است .  

اگر زن و مرد بخواهند متعه کنند و در متعه شرط نمایند که هر نوع تلذذ از همدیگر را داشته باشند به استثناء دخول آیا در این نوع متعه اذن پدر لازم است ؟ 
لازم است اگر بکر باشد . 
آیا متعه با کسى که نمى خواهیم با او نزدیکى کنیم و فقط براى ایجاد محرمیت متعه مى کنیم به اجازه ولى نیاز دارد ؟ اگر بکر باشد اجازه ولی دراینصورت هم لازم است . 

در چه صورتى اجازه پدر براى زن در صیغه عقد موقت لازم است ؟ 
در هر عقدى اجازه پدریا جد پدری در ازدواج زنى که ازدواج نکرده لازم است و این حکم در صورتى که زن در شئون زندگى مستقل باشد مبنى بر احتیاط است . 

آیا اگر زن بگوید که شوهر ندارد کفایت مى کند یا باید تحقیق کرد ؟ 
کفایت مى کند . 

آیا زن و مرد خودشان مى توانند صیغه عقد موقت را جارى کنند ؟ 
مى توانند . 

آیا براى صیغه عقد موقت شاهد لازم است؟ 
لازم نیست . 

آیا صیغه عقد موقت را مى توان به فارسى خواند ؟ 
اگر بتوانند به احتیاط واجب باید عربى بخوانند و اگر نتوانند به زبانهاى دیگر اشکال ندارد مثلاً پس از تعیین دقیق مهر و زن به مرد بگوید خود را به ازدواج تو درمدت یادشده معلوم به مهر یه یاد شده معلوم در میآورم ومدر بگوید قبول کردم . 
آیا در صیغه عقد موقت رضایت ظاهرى طرفین بدون جارى کردن صیغه کافى است ؟ یا باید صیغه عقد موقت خوانده شود ؟ باید صیغه عقد موقت خوانده شود . 

لطفاً مفهوم عده متعه را بیان فرمایید. 
عده متعه بنابر احتیاط واجب دو حیض کامل است و اگر مقصود معناى عدّه و متعه است ، عده یعنى مدتى که زن پس از مفارقت شوهر یا آمیزش شبهه باید از ازدواج دورى کند و احکام عده را مراعات نماید . و متعه یعنى ازدواج موقت . 

در مذهب مسیحیت طلاق را به رسمیت نمى شناسند. ازدواج موقت با زن مسیحى که قانوناً مطلقه است چه حکمى دارد ؟ 
اگر در عرف آنها به عنوان مطلقه شناخته شود جایز است . 
آیا با خواهر زن می توان صیغه موقت خواند ؟ جایز نیست تا وقتی که خواهر او همسریا درعدهٌ شما است . 
ازدواج دائم یا موقت با اهل کتاب (مسیحى، یهودى)چگونه است؟ ازدواج دائم مرد مسلمان با اهل کتاب بنابر احتیاط واجب جایز نیست ولى ازدواج موقت جایز است مشروط بر اینکه همسر مسلمان نداشته باشد و گرنه بدون رضایت او صحیح نیست بلکه با رضایت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست. 

اگر دخترى پدر وجدّ پدرى اش فوت کرده باشند آیا مى توان آن دختر را صیغه کرد (در صورت رضایت خود دختر) یا نه ؟ 
اگر دختر داراى رُشد فکرى باشد یعنى مصلحت خود را تشخیص مى دهد مانعى ندارد . 
اگر ضمن عقد منقطع، شرط نفقه شده باشد آیا این شرط صحیح است و بر فرض صحت تاییدیّه نفقه از ناحیه زوج وتحقق تخلف شرط آیا زوجه مى تواند تقاضاى انحلال نکاح را بنماید؟ شرط صحیح است وبر زوج واجب است بپردازد واگر نپرداخت زوجه مى تواند با مراجعه به حاکم شرع بلکه به محاکم عرفى او را ملزَم به پرداخت کند ولى نمى تواند عقد را فسخ کند. 

اگر دختر و پسرى بخواهند با هم ازدواج کنند ولى براى شناخت و آشنایی بخواهند قبل از ازدواج دائم ازدواج موقتى داشته باشند ولى پدر دختر اجازه ندهد آیا دختر و پسر مى توانند بدون اذن پدر دختر به عقد موقت یکدیگر در ایند ؟
جایز نیست و عقد باطل است . 

ازدواج موقت و یا دائم مرد و یا زن مسلمان شیعه با زن و یا مرد زرتشتى چه حکمى دارد ? 
ازدواج زن مسلمان با مرد زرتشتى جایز نیست و همچنین ازدواج مرد مسلمان با زن زرتشتى بنا بر احتیاط واجب جایز نیست . 

آیا مى شود با زن فاحشه ازدواج موقت کرد؟ 
مانعى ندارد ولى بنابر احتیاط واجب بعد از توبه اش باشد وتوبه اش به این معلوم میشود که او را به زنا دعوت کنی اگر قبول نکرد توبه کرده است. 

لطفاً متن خطبه ازدواج موقت را بفرمایید. (بنده را وکیل کرده اند). 
اگروکیل شده اید که زن را برای خود عقد موقت کنید کافى است با تعیین مهر و مدت به وکالت از زن بگوئید (انکحت موکلتى نفسى فى المدة المعلومة على الصداق المعلوم) سپس از طرف خود بگویید (قبلت النکاح لنفسى فى المدة المعلومة على الصداق المعلوم) البته در هر دو طرف باید با قصد انشاء عقد موقت و قبول آن باشد.
واگر وکیل ازطرفین هستید بگوئید (انکحت موکلتی موکلی فی المدة المعلومة علی الصداق المعلوم ) سپس بگوئید (قبلت النکاح لموکلی کذلک). 

آیا مى شود با رضایت دختر ازدواج موقت کرد؟ 
اذن ولى دختر (پدر یا جد پدرى) لازم است و اگر دختر در شؤون زندگى خود مستقل است اذن ولى او ـ بنابر احتیاط واجب ـ لازم است. 

آیا با زنان غیر اهل کتاب بدون هرگونه متعه نزدیکى کرد؟ 
جایز نیست. 

اگر با زنى که شوهر ندارد نزدیکى کند و با این نیت که صیغه بخواند و اگر فراموش کند در صورتى که هر دو راضى باشند آیا حکم زنا دارد؟ و اگر دارد راه بخشش آن چیست؟ 
اگرخواندن صیغه را فراموش کند وطى به شبهه است و اگر نه زنا است و باید توبه کند. 

خانمى را به عقد موقت خود درآورده ام قبل از عقد پرسیدم در عقد یا عده کسى نیست با صراحت تمام جواب منفى داد. الان شک دارم که شاید با کسى رابطه داشته است که از زمان و کیفیت آن اطلاعى ندارم اما به گمان غالب اگر رابطه اى داشته بدون عقد بوده است آیا عقد من درست است؟
عقد صحیح است. 

بدلیل مسافرتهاى خارجى متعدد اضطراب از به گناه افتادن دارم آیا مى توانم بدون اذن همسرم در مسافرتها ازدواج موقت با اهل کتاب بکنم ؟ 
جایز نیست مگر آنکه مسلمان شود . 

بنده به علت شغل 3 ماه بدون همسرم باید در کشور ژاپن زندگى کنم . جنابعالى صیغه زن غیر اهل کتاب را جایز ندانسته اید و صیغه اهل کتاب را با رضایت همسر دائمى جایز دانسته اید آیا در شرایط اضطرار صیغه زن کافر بدون رضایت همسر جایز است یا خیر ؟
ایشان در عقد موقت با اهل کتاب براى مردانى که با رضایت همسر مسلمان خود قصد ازدواج موقت دارند احتیاط واجب مى کنند شما مى توانید در این مساله به غیر (با مراعات الاعلم فالاعلم) مراجعه کنید .
مى توان زن شوهردار را صیغه کرد ؟جایز نیست و از گناهان بزرگ است وحرمت ابدی می آورد.
آیا متعه کردن دختر بالاى 22 سال و مستقل به شرط عدم زوال بکارت جایز است ؟ جایز است و بنا برا احتیاط واجب اذن پدر با جد پدرى لازم است . 

آیا مى شود با یک دختر ازدواج موقت کرد و اگر با یک دختر در مکان خلوت باشیم و احتمال گناه برود آیا مى شود بدون اجازه والد دختر او را صیغه کرد ؟
اذن پدر حتى در فرض سوال لازم است . 

آیا براى ازدواج موقت در صورتیکه هر دو طرف بالغ باشند لزومى دارد کسى شاهد باشد یا حضور دو طرف کافى است ؟
در عقد موقت و دائم حضور شاهد لازم نیست ولی درازدواج با دختری که شوهر نکرده اذن ولی شرط است .

آیا دخترى که سن آن 31 سال است و از نظر مالى مستقل است را به شرط عدم دخول میتوان صیغه کرد بدون اجازه پدر ؟ 
بنا بر احتیاط واجب جایز نیست . 

من یک ایرانى هستم که در خارج از کشور زندگى مى کنم آیا مى شود با زنى با مشخصاتى مانند زنى مسیحى که حدود یک سال از شوهرش جدا شده ولى از نظر قانون آن کشور هنوز منتظر طلاق مى باشد ولى از نظر مذهبى خودشان جدا شده اند مى شود ازدواج متعه کرد ؟ 
اگر از نظر شرع آنها و عرف مطلقه مى باشد مانعى ندارد بشرطی که شما همسر مسلمان نداشته باشید . 

خواندن صیغه عقد در ازدواج موقت با زنان یهود و یا مسیحى در صورتى که دسترسى به زبان انگلیسى و یا زبان هاى دیگر جایز است یا خیر ؟ 
مانعى ندارد بلکه درصورت امکان باید صیغه بعربی خوانده شود واز زن وکالت گرفته شود واگر ممکن نشد به زبان دیگر صیغه را بخوانند. 

من دخترى را به عقد موقت خود در اورده ام آیا بدون دخول با مادرش محرم هستم یا خیر ؟ 
بلى محرم هستید و نظر ایشان هم همین است . 
ازدواج موقت با زن بودائى چه حکمى دارد ؟ جایز نیست . 

ازدواج متعه یعنى چه ؟ 
یعنى ازدواج موقت که مانند ازدواج دائم است از نظر احکام به استثناء بعضى از آنها . 

اگر دختر و پسرى بخواهند با هم ازدواج کنند ولى براى شناخت و آشنایی بخواهند قبل از ازدواج دائم ازدواج موقتى داشته باشند ولى پدر دختر بدلیل فرهنگ غلط جامعه اجازه ندهد آیا دختر و پسر مى توانند بدون اذن پدر دختر به عقد موقت یکدیگر در ایند ؟ 
جایز نیست و عقد باطل است . 

در شرح کتاب شریف (من لا یحضره الفقیه) در ذیل ازدواج مو قت مسأله اى را بدینگونه طرح گشته است که اگر ازدواج موقت انجام گیرد با دخترى باکره و قید شود که تلذذ جسمى و دخول صورت نپذیرد و صرفاً به صحبت و گفتگو بسنده شود دیگر نیازى به اذن پدر نیست. نظر حضرتعالى در این مورد چیست؟ 
حضرت آیت الله اذن پدر را شرط مى داند مطلقاً. 
آیا مرد مى تواند در مسافرت بدون اجازه زن دایم خود زنى را صیغه نماید؟ مى تواند زن مسلمان را متعه نماید. 

آیا در صیغه اجازه همسر لازم است؟
خیر. 

آیا تفاوتى بین صیغه و ازدواج موقت است؟ 
خیر. 
1 ـ در ازدواج موقت مى توان لفظ صیغه را فارسى خواند و به چه صورت خوانده مى شود؟
2 ـ آیا دختر را مى شود صیغه موقت کرد.
 
1 ـ در صورت عدم تمکن از عربى خواندن ، فارسى خواندن ایرادى ندارد.
2 ـ ازدواج موقت با دختر باید با اجازه پدر یا جد پدرى باشد هرچند اگر دختر در شؤون زندگى خود مستقل باشد (بنابر احتیاط در این صورت). 

آیا احکام رجوع عقد دائم و موقت یکى است؟ مثلا : اگر مدتى از زمان متعه باقى باشد ومرد بدلایلى زمان باقى مانده را ببخشد آیا مى تواند مجددا رجوع نماید و نیت رجوع کافى است یا اینکه باید دو باره صیغه عقد جارى شود؟ 

رجوع در متعه مورد ندارد و باید عقد جدید خوانده شود. 
آیا متعه با زنى که دین ندارد جایز است ؟ متعه با زنى که کافر است چه حکمى دارد ؟ با کافر غیر کتابى جایز نیست وهمچنین با زردشتى بنابر احتیاط واجب ومُتعه کردن با زن یهودى و مسیحى جایز است به شرط آنکه همسر مسلمان نداشته باشد . 

در ازدواج موقت بعد از بذل مدت یا انقضاى مدت براى نکاح با خواهر چنین زنى آیا لازم است عده به پایان برسد یا نیازى به پایان رساندن عده نیست ؟ 
بنابر احتیاط واجب باید عده منقضى شود.


اگر بانوان از راههاى جلوگیرى از قبیل ( قرص، آمپول، کاندوم و ...) استفاده کنند به طورى که مسلماً حامله نشوند آیا لازم است در ازدواج موقت عده نگه دارند؟ 
برفرض تحقق دخول بلى عده لازم است حتی اگر از حامله شدن جلوگیری کنند.


تاريخ : پنجشنبه دوم دی ۱۳۸۹ | 8:41 | نویسنده : مجيد كمالي |
شايد صحبت كردن در مورد اين موضوع خيلي سخت و آزاردهنده باشد و از نظر شما پرداختن به آن امري غير ممكن . اما بهتر است حقيقت را فراموش نكنيدكه از آنجا كه اين موضوع نقش حياتي و پايه دركيفيت و بقاي زندگي زناشويي شما دارد ، پس بهتر است قبل از رسيدن به نقطه بحراني و نااميد كننده باديدي باز به اين مسئله نگاه كنيد و صادق باشيد . همه ما دوست داريم كه زندگي زناشويي ما با گذشت زمان رونق خود را حفظ كند و هر روز بيشتر از روز قبل صميمت و محبت همسر خود را شاهد و ناظر باشيم. اما اين به شرط آن است كه كمي درمورد روابط خود تجديد نظر كنيم و به كيفيت آن بيانديشيم . در ادامه بعضي از اشتباهات رايج بانوان در ارتباط زناشويي و نزديكي با همسرانشان پرداخته مي شود و راه حل و پيشنهاد مناسب ارائه مي شود . اميد است كه بعد از خواندن مقاله و با كمي تامل و همت شاهد تغيير و رضايت بزرگ در زندگي خود باشيد.

1- چرا شما پيشگام نمي شويد! چرا تصور مي كنيد كه شما در ارتباط و نزديكي با همسرانتان تنها نقش دوم و تابع را بايد بازي كنيد. چرا تصور مي كنيد كه اگر ميلي وجود دارد تنها بايد از طرف آنها بروز پيدا كند و شما پاسخ دهيد. بسياري از مردان تصور مي كنند كه اين پيشگامي هميشگي از طرف آنها به اين معناست كه هميشه شما ميل كمتري در اين زمينه داريد. همين امر به مرور زمان ترديد آنها را براي نزديك شدن به شما بيشتر مي كند و متعاقب آن از دريافت بزرگترين هديه عشق محروم خواهيد شد. بهتر است اين مرتبه شما نيز محبت و اشتياق خود را با پيشگام شدن در اين زمينه نشان دهيد. هيچ گاه تصور نكنيد كه ممكن است ترد شويد و يا تقاضاي شما رد شود. مطمئن باشيد كه همسر شما به قدر كافي سورپريز و هيجان زده خواهد شد و بعلاوه خود شما تجربه اي جديد از اين رابطه را لمس خواهيد كرد كه بي ترديد جالب خواهد بود.


2- در مورد ظاهر خود نگران نباشيد. فكر كردن در مورد اينكه در طول فرآيند اميزش و نزديكي ممكن است چگونه به نظر برسيد سبب مي شود كه از درك و دريافت لذت آن محروم شويد. به شما توصيه مي كنم كه هيچ گاه در اين لحظه هاي ناب و غير قابل بازگشت به چربي بد فرم شكم خود فكر نكنيد و يا بابت آرايش صورت خود نگراني به دل راه ندهيد.فقط روي فعاليت خود متمركز شويد و سعي كنيد لذت بايد و شايد را با تمام وجود دريافت كنيد. همسران شما دوست دارند كه در حين نزديكي شما خود را كاملا رها كنيد. داشتن اشتياق ، انرژي و علاقه و تفكر منعطف در اين رابطه براي مردان از هر چيز ديگري ارزشمندتر است.

3- تصور نكنيد كه اميزش و نزديكي براي مردان امري ساده و سطحي و بي ثبات است. برعكس براي بسياري از مردان آميزش و نزديكي فعاليت بسيار مهمي به حساب مي آيد، پس ارزش آن را از نظر مردان كم تصور نكنيد. در حقيقت بيش از 50 % زنان و 52% از مردان بعد از يك مرتبه نزديكي و تجربه كردن آن به فكر دوام و بقاي ارتباط خود خواهند بود. پس مطمئن باشيد كه مردان نيز افرادي رمانتيك خواهند بود. بهتر است تا اينجا دو اشتباه بسيار رايج را مرور كنيم. اينكه مردان اصلا رمانتيك نيستند و اين كه زنان هيچ علاقه اي به آميزش و نزديكي ندارند.

4- تصور نكنيد كه هميشه مردان آماده و مشتاق آميزش هستند.مطمئنا بسياري از پسران نوجوان در هر زمان آماده و مشتاق آميزش هستند ولي مردان نه.فشار ناشي از مسائل زندگي نظير كار ، خانواده و هزينه ها سبب مي شود كه ميل و اشتياق آنها در كل كاهش يابد. شايد اين موضوع از نظر زنان باور نكردني باشد و اين عدم علاقه گه گاه به آميزش را امري مختص خود مي دانند و اين اشتباه است. مشكل بزرگ در اين رابطه زماني اهميت مي يابد كه زنان تصور مي كنند عدم حوصله از جانب آنها براي آميزش موقتي است و ربطي به علاقه آنها به مردانشان ندارد و آنها همچنان مردان خود را دوست دارند ولي اگر مردي در اين رابطه اظهار بي حوصلگي كند سريعا تعبير به عدم علاقه وي مي كنيم. اينكه ديگر ما را دوست ندارد . در حاليكه او فقط در حال حاضر علاقه و حوصله اي براي آميزش و نزديكي ندارد .

5- چرا همسرانتان را راهنمايي نمي كنيد. بهتر است بدون رودربايستي و كاملا صريح در مورد آنچه كه در اين رابطه دوست داريد و يا نه صحبت كنيد. اين بهترين راهي است كه مي توانيم به لذت و رضايت شايد و بايد دست يابيم .هيچ مردي نمي تواند بدون راهنمايي همسر خود رضايت او را در اين رابطه جلب كند.اجازه دهيد كه او بداند شما به چه چيز علاقه داريد.مردان خيلي دوست دارند كه رضايت شما را شاهد باشند.

6- اگر به شما پيشنهاد تازه اي مي دهند ناراحت نشويد. بعد از مدتي كه از ارتباط زن و مرد مي گذرد اين امري طبيعي است كه براي ايجاد تنوع امري تازه پيشنهاد شود. اين كه مردان مايل به انجام كاري جديد هستند و يا تجربه اي تازه به اين معنا نيست كه آنها از شما و زندگي خود ديگر راضي نيستند. هرگز اين پيشنهاد جديد را به خود ربط ندهيد. در ثاني شما مجبور نيستيد كه هر آنچه كه همسرتان پيشنهاد مي كند بپذيريد. اگر اين پيشنهاد تازه براي شما غير معقول و غير جالب و ناراحت كننده به نظر رسيد خيلي راحت و صريح بگوييد و او را متقاعد كنيد.البته بهتر است كاملا صميمانه و از روي محبت احساس خود را بيان كنيد. و اگر اين امر تازه تنها به دليل تازگي براي شما چندان سهل نيست بيش از اندازه خود را درگير آن نكنيد. اجازه دهيد بداند كه شما به زمان بيشتري نياز داريد.


تاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 20:24 | نویسنده : مجيد كمالي |
چگونه محبت قلبی خود را به همسرتان ابراز کنید:

1- در فواصل روز و شرایط مناسب، با الفاظی عاطفی محبت خود را به همسرتان ابراز کنید.

2- هر چند وقت یکبار با اهداء یک شاخه ی گل، محبت قلبی خود را ابراز کنید.

3- گاهی با یادداشت کوتاهی عاشقانه، محبت قلبی خود را به تحریر در آورید.

4- روز تولد همسرتان و سالگرد ازدواج تان، را با برپایی جشن ساده و مختصر ارج نهید.

5- هر روز از محل کار خود ، با همسرتان تماس تلفنی داشته باشید.

6- در مقابل دیگران از خوبی های همسرتان تعریف کنید.

7- به اقوام همسرتان احترام کنید ، و از خطاهای آنها چشم پوشی کنید.متأسفانه گاهی اوقات به غلط گفته می شود چنین رفتارهای با همسر، موجب لوس و نافرمان شدن او می شود ولی باور کنید عدم بروز احساساتتان به خانومتان همانند آب ندادن به گل می باشد که باعث پژمردگی آن میشود حال اگر میخواهید دستی دستی تک گل باغچه زندگیتان پژمرده شود و بخشکد پس به همین روند ادامه دهید و او را به غرورتان بفروشید!!!


تاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 20:23 | نویسنده : مجيد كمالي |
دختر و پسر دم بخت برای آنکه از نعمت ازدواج مناسب برخوردار گردند، باید اصولی را رعایت کنند. بخشی از مواردی که توسط مشاوران خانواده توصیه می شود، به شرح زیر است:

1- در انتخاب همسر عجله و شتاب نکنید. این امر را با بررسی و تحقیق انجام دهید.

2- در همسر گزینی وسواس زیاد نداشته باشید. سعی کنید با دید اغماض عوامل مختلف را بررسی و تصمیم گیری نمایید.

3- چنانچه پدر و مادر و خانواده های زوجین سختگیری می کنند، برای متقاعد کردن آنان از مشاور خانواده استفاده کنید.

4- از ازدواج تحمیلی خودداری کنید.5- مراسم ازدواج را در ایام مبارک و چه بهتر که در روزهای تولد معصومین( ع ) انجام دهید و نیت خود را در ازدواج خالص کنید.

6- در انتخاب همسر پس از بررسی معیارهای طرف مقابل ، وضعیت خود را با آن مقایسه کنید و در صورت هماهنگی تصمیم گیری نمایید. بدون توجه به شرایط خود انتخاب ایده آلی ننمایید.

7- در انتخاب همسر از پدر، مادر و خویشاوندان نظرخواهی کنید؛ ولی مواظب باشید که به علت عدم تخصص ممکن است نظر آنان تحت تأثیر معیارهای خاص، مناسب نباشد. حتماً با یک مشاور واجد شرایط در این زمینه مشورت کنید.

8- برای شناخت همسر از هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم استفاده نمایید و حتماً قبل از خواستگاری به طور مستقیم از طریق مشاهده و گفت و شنود او را شناسایی کنید.

9- در انجام ازدواج، مراحل مختلف آن را ضمن پرهیز از هزینه های بی مورد و هرگونه اسراف انجام دهید.

10- در مورد مهریه، مراسم ازدواج و جهیزیه سختگیری نکنید؛ تا وضعی پیش نیاید که این امور مانع ازدواج شود و یا طرفین را به زحمت اندازد.

11- چون ازدواج یک قرارداد زندگی مشترک است ، بنابراین طرفین ازدواج باید هرگونه شرایطی را که در این قرارداد لازم می دانند در عقد نامه ذکر کنند و در این مورد قبلاً توافق نمایند.

12- چون مسائل مربوط به ازدواج بسیار حساس و دقیق است و دانستن آنها در تشکیل زندگی شاد و سعادتمند نقش مؤثری دارد؛ لذا شرکت دختران و پسران در کلاس های توجیهی قبل از ازدواج ضرورت دارد.

13- برنامه های دوره آموزشی خانواده، قبل ازدواج باید دختر و پسر را با هدف ها، وظایف و حقوق زندگی مشترک زناشویی آشنا سازد. بنابراین لازم است چنین برنامه هایی حداقل به صورت فوق برنامه و حتی در برنامه های دبیرستان و دانشگاه گنجانده شود.

14- در ازدواج علاوه بر همسر، شناخت بستگان و خویشاوندان وی نیز ضرورت دارد؛ بنابراین وضعیت اقوام و دوستان و بخصوص بستگان نزدیک را در همسر گزینی ( تعداد خواهر و برادر) نباید نادیده گرفت.

15- سعی کنید صرفاً تحت تأثیر یک عامل شاخص و برجسته و گول زننده تصمیم گیری ننمایید. در این مورد با توجه به همه عوامل اقدام کنید


تاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 20:19 | نویسنده : مجيد كمالي |
صرف نظر ازاستمناء و مانند آن، که عملی است صد درصد حرام. این پرسش وجود دارد، چیزی که باعث پیدایش این همه بیماری می شود چیست؟!، چون می توان گفت. انزال منی چه از راه حرام باشد و یا حلال، منی انزال می شود ولی چرا درمشروع آن حتی اثر مفید روحی وجسمی وجود دارد، ولی درحرام آن خیر؟!، درجواب باید گفت. هرچیزی روی قاعده تناسب وسنخیت خلق و ساخته شده است. ملاًُ ُشش و راه نفس برای هواست، ولی وقتی یک ذره آب و یا غذا وارد آن شود، شما به بینید دستگاه خود کار و اتوماتیک، چه کار می کند؛ خداوند تناسب و سنخیتی میان وضع روحی وجسمی و سیستم های عصبی... عمل کننده برای ارضاع خواسته های جنسی در مرد و زن قرار داه که هیچ جا قرار نداه است؛ بازهم تمام نیست و به یک پروانه کسب هم نیازاست وآن عقد از روی روال طبیعی و رضایت طرفین و ازهمه مهم تر، براساس دستورشرع نیز باشد، نه خود سر و همین که رضایت طرفین حاصل شد، مرد و زن بهم حلال شوند ، چون اگر همین شرط نباشد، تناسب تنها کافی نیست، امضاء ، مهر و اجازه هم باید باشد . ولذا افراد زنا کارهم به نوعی دیگراز بیماری های روحی...، مبتلا می شوند، چون اگر رضایت طرفین هم باشد اجازه که نیست عوارضی به همراه دارد ؛ ازجمله ترس و دلهره، عذاب و جدان، این ترس احتمالی که نکند کسی به محارم خود او چنین نظری داشته باشد، و این گونه دغدغه های آزاردهنده، سراز نوعی بیماری جسمی نیز درخواهد آورد؛ همان گونه که بیماری جسمی سبب نگرانی...، می شود. و درمواردی اعدام و مقابله به مثل، عمدی یا اتفاقی دیده شده است؛ مانند ، جوان درکمین نشسته با جوانان دیگر، درشهر...، وقتی ناگهان متوجه می شودآدم ربایان( چون نمی دانسته اند) زنی را که ربوده وآورده اند، مادرش است!؟، به نظرشما، خوب است این جوان چه حالی پیدا کرده و دست به چه اقداماتی زده باشد؟!، بعداً چه وضع روحی پیدا کرده و این خاطره تلخ وحسرت سوزان تا آخر عمر با او چه می کند؟!، و پیام این حادثه برای ما ها وخود جوانان چیست؟!، و این است که زنگ خطراسلام مرتب به گوش می رسد!؟

در مورد اینکه عمل زنا هم انسان را، به مشکلاتی روحی وحتی جسمی مبتلا می شازد و تنها تبعات دیگر فردی واجتماعی آن نیست. شما فرض کنید قبل از اینکه عمل زنا در مخلیه فرد آمده باشد، درهمین حال خون او را ازمایش کنند، زمان عزم به زنا در وقت و بعد از عمل زنا هم خون او را ازمایش کنند. با توجه به این که با پیشرفت علم، به وسیله آزمایش، جنایت وحتی نوع جنایت را، ازخون فرد معلوم می سازند، خون زنا کار با خون قبل از زناکاریش یک سان است؟، از نظر وضع روحی، جسمی، خواب، خوراک، روحیه نشاط یک سان است ؟!، ابداً. اصولا افراد زنا کارعمری کوتاه و زندگی همراه با صد ها نباید روحی وجسمی خواهند داشت؛ آرامش، نشاط، همه ازآنها سلب خواهد شد؛ عجیب این که این سم کشنده اخلاقی، درخون مانند سم ناشی از بیماری وحتی سم ناشی ازعصبانیت نیست که به وسیله یک سری ازغذا ها و یا دیگر امور رفتاری و نیز بقیه هم به وسیله کلیه ها دفع شود!؟، وهمن است که زنا باعث کوتاهی عمر و دیکر عوارض روحی وجسمی در زنا کارمی شود. و تنها دریک صورت این سم کشنده و این بیماری اخلاقی برطرف می شود ؛ وآن توبه است. یعنی بعد از توبه واقعی اگرخون این فرد آزمایش شود اصلاً با خون اولش قابل مقایسه نیست. خواب، خوراک، نشاط روحی ... او با اول یک سان نخواهد بود. و لذا باید توجه کرد همه دستورات اسلام، برای سلامت روحی وجسمی انسان درهمین زندگ دنیا است؛ و همین سلامتی اولین گام ورود دربهشتی است که یک سرآن دردنیا می باشد که، مرتب درنماز می خوانیم« ربنا آتنا فی الدیا حسنه وفی الاخرت حسنه».آیات و روایات زیادی درهمن باره ما را متوجه این واقیت می سازد که، بهشت وجهنم هرکس ازهمین دنیا وحتی از زمان انعقاد نطفه، شروع می شود که ازکلام حضرت رسول (ص)، معلوم می شود ، سعادت وشقاوت از رحم مادرشروع می شود

نگاه جامع اسلام و قوای جنسی

ما فبلاً در مورد اهمیت و نقش توان جنسی درسلامتی ، کلاً زندگی و مضرات استمناء...، تا حدودی بحث کردیم . دراین جا لازم است توجه داشته باشیم اسلام با آن دید و نگاه جامعی که دارد همه باید هایی را درهرامری که لازم و یا نباید هایی را که مضرند، حتی کوچک ترین آنها را مورد عنایت قرارداده و دستورات لازم را ارائه داده و درهیچ چیزی بشر را بلا تکلیف ُرها نساخته و نمی سازد. ازجمله درهمن رابطه مقاربت و هم بستر شدن، یک دستورکلی دارد و می فرماید« درحال قاعدگی از زنان کناره گیری کنید و با آنها نزدیکی نکنید تا پاک شودند و هنگامی که پاک شدند از طریقی که خدا به شما فرمان داده با آنها آمیزش کنید ...: بقره آیه 222 » منظور همین چند جمله آخر می باشد که آمیزش مشروع هم از هر نظر باید طبق دستور باشد، نه هرج و مرج ؛که جزئیات را روایات معین می نمایند.

قبلاً درمورد استمناء و مضرات آن و عمل زنا دید گاه اسلام درمجموع مورد، بررسی قرارگرفت، ولی بهداشت جنسی تنها جاهایی که از محرمات شمرده می شود محدود نمی شود بلکه بهداشت جنسی درهمه جا مورد توجه اسلام است. از باب نمونه ، مثل روزه که شارع می فرماید در روزهای این ماه مبارک رمضان ، از مال حلال خودتان هم باید پرهیزکنید؛ یعنی غذا خوردن وهم بسترشدن، در روز وارد مقوله نباید های غذایی ...، می شود. لذا برای مقاربت های مشروع هم باید آن گونه که از طرف شارع تعریف شده عمل شود و الا همان عوارض و تبعاتی را که استمناء به گونه دیگردرپی داشت، عدم رعایت آنچه اسلام در مشروع آن گفته، به گونه دیگر در پی خواهد داشت که دراین قسمت به باید ها و نباید هایی که درقالب روایت آمده خواهیم پرداخت

بهداشت جنسی درنگاه روایت

قبل ازذکر روایاتی لازم است توجه کنیم ، یکی از عوامل بسیار مهم بیماریهای وراثتی و مادر زادی عدم رعایت دستوراتی است که اسلام درمورد آمیزش های جنسی و مقاربت ها دارد که خود بیماری ها را ، محصول عوارض و مشکلاتی را که این معلویت ها دامنگیر فرد و جامعه می نماید، تبعات عدم رعایت دستورات اسلام در بهداشت جنسی می دانیم . سال 1386 ، که برای تحقیق در مورد بیماریهای وراثتی درآسایشگاه سالمندان و معلولین خیریه بقیه الله قم کارخود را شروع و با بسیاری از معلولین مصاحبه کردم، اکثر معلولین مادر زادی و وراثتی بودند. به قول دکترغلامرضا نور زاده درکتاب (مشاوره ژنتیک) بیش از شش میلیون معلول داریم!؟، که حد اقل سی درصد از ناحیه آمیزش های غیراصولی می باشد که درکتاب حلیه المتقین ص66 آمده است. گفته هایی ازمعصومین (ع) و سفارشاتی ازحضرت رسول (ص) به حضرت علی (ع) دراین کتاب آمده است. به جهت این که مطالب زیاد و بعضی از عبارات روان نیست ، لذا با تصرفاتی دراین خصوص و این که گزینشی باشد مطالب مورد اهمیت را می آوریم.

(امام صادق (ع) می فرمایند« دراول و میان ماه وآخر ما جماع نکنید که باعث سقط جنین می شود و این که ممکن است طفل دیوانه و یا به بیماری صرع مبتلا شود»، حضرت رسول (ص) می فرمایند« اگرکسی درحال حیض با همسرخود جماع کند فرزند او به بیماری خوره و یا پیسی مبتلا می شود»، و نیزامام صادق (ع) فرمود « دشمن ما کسی نیست مگراین که ولد زنا باشد...»، نیز ازحضرت است« در وقت جماع صحبت نکنید که بیم آن می رود اگر فرزندی متولد شود لال باشد و در وقت مقاربت به آلت زن نگاه نکنید که امکان دارد بچه کور بدنیا بیاید»، البته صحبت اگر به جهت عشق بازی و تحریک قوای جنسی باشد, اشکال که ندارد هیچ، حتی یکی از ضروریات مقاربت، بازی, عشوه و بیان جملات تحریک کننده قوای جنسی است. که جلو بسیاری از نباید های جنسی، روحی وحتی جسمی را خواهد گرفت که یکی از نباید های آن افت قوای جنسی مرد یا زن و یا هردو است که در موارد زیادی منجر به درگیری خانوادگی وگاهی سر از طلاق در می آورد!؟

امام صادق(ع) می فرمایند « مرد اگر درحالی که کسی درخانه بیداراست با زن خود جماع کند، بیم آن می رود که فرزند زناکار شود»، حضرت رسول (ص) می فرمایند « به حق خداوندی که جانم در قبقه قدرت اوست اگرکسی درخانه ای جماع کند که کسی او را ببیند یا نفس و حرکت او را متوجه شود فرزندی که متولد شود رستگار نبوده و زناکار می شود»

بهداشت جنسی و زنگ خطر توسط پیامبر (ص)

سفارش حضرت رسول (ص) به علی (ع) نوعی ، در واقع خطاب حضرت به بشر و به این نکته مهم توجه جدی دارد که، دربیان این قبیل مسائل حیاتی، شرم وحیا معنا ندارد؛ و والدین و عالمان دینی باید نسل جوان را آگاه و روشن سازند، تا روزی عده ای از این طریق مبتلا بیماری های خانمان سوز، و نیزگرفتاردرگیری های خانوادگی و طلاق ...، نشوند. در حدیثی آمده« لا حیاء فی الدین: دردین حیا نیست» چون گفتن مسائل جنسی با سلامتی و جان انسان، به خصوص نسل جوان بی تجربه سر وکار دارد؛ حیا یعنی چه؟! وچرا؟!

به هرصورت حضرت رسول(ص) خطاب به علی(ع) می فرمایند« یاعلی جماع مکن با زن خود دراول ماه و میان ماه که دیوانگی وخوره وخبط دماغ به آن زن و فرزندانش راه می یابد. یا علی جماع مکن بعد ازجماع اول [بدون غسل] که اگر فرزندی بهم رسد احول خواهد بود. یا علی به شهوت وخواهش زن دیگری با زن خود جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد خنثا یا دیوانه باشد. « یا علی درشب عید فطرجماع مکن که اگر فرزندی بوجود بیاید، شر بسیاراز او ظاهرمی شود. یا علی درشب عید قربان جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد شش انگشت یا چهار انگشت دردست داشته باشد. یا علی در زیردرخت میوه دارجماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد جلاد و کشنده مردم و یا رئیس و سرکرده ظلم باشد. یا علی در برابرآفتات جماع مکن مگرآنکه پرده بیاویزی که اگر فرزندی بوجود آید همیشه در بد حالی و پریشانی باشد تا بمیرد. یا علی در میان اذان و اقامه جماع مکن که اگر فرزندی بوجود آید گستاخ و جری باشد درخون ریزی. یا علی چون زنت حامله شود بی وضو با او جماع مکن که اگرچنین کنی فرزندی که بهم رسد کوردل و بخیل باشد» البته این طورنیست که تنها یک عامل باعث چنین وضعی درفرزند شود. ولی این گونه کوتاهی ها از ایده آل متولد شدن فرزند می کاهد. و اگرعوامل سوء اخلاقی هم مزید برعلت شود، تأثیر این قبیل کمبود ها قطعاً دوچندان خواهدشد.« یا علی درشب نیمه شعبان جماع مکن که اگر فرزندی حاصل شود شوم و در صورتش نشان سیاهی باشد. یا علی در روزآخرماه شعبان جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد یاورظالمان باشد و هلاک بسیاری از مردم به دست او خواهد بود. یا علی برپشت بام جماع مکن که اگر فرزندی بهم رسد منافق و ریا کار و بدعت گذار باشد. یا علی چون به سفری بروی درآنشب که می روی جماع مکن که اگر فرزندی بوجود آید مالش را بنا حق صرف کند.یاعلی درشب دوشنبه جماع کن که اگر فرزندی بهم رسد حافظ قرآن و راضی به تقدیرخدا باشد. یا علی اگردرشب سه شنبه جماع کنی و فرزندی بهم رسد، سعادت اسلام نصیبش شود ، دهانش خوشبو و دلش رحیم و دستش دست جوانمرد و زبانش از غیبت و بهتان پاک باشد. یا علی اگرجماع کنی درشب پنجشنبه و فرزندی بهم رسد حاکمی ازحکام شریعت یا عالمی از علماء باشد و اگر در روز پنجشنبه وقتی که آفتاب در میان آسمان باشد بازن خود نزدیکی کنی و فرزندی بهم رسد، شیطان نزدیک او نشود تا پیر شود و خدا او را سلامتی دردنیا و دین نصیب کند. یا علی اگرجماع کنی در شب جمعه و فرزندی بهم رسد. خطیب و سخنگو باشد و اگرجماع کنی در شب جمعه بعد از نماز خفتن[حدود نیمه شب] امید هست آن فرزند از ابدال باشد یا علی در ساعت اول شب جماع مکن که اگرفرزندی بهم رسد ایمن نیستی که ساحر باشد و دنیا را برآخرت اختیار نماید یا علی این وصیت را از من بیاموز چنانچه از جبرئیل آموختم»

البته درمورد باید ها ، توجه به این نتکه لازم است. این طور نیست که اگرآدمی فاسد، ظالم...، در شب جمعه...،آمیزش کرد حتمًا، فرزندی قابل تعریف ازاو متولد شود. ولی درمورد نباید ها فرقی ندارد فرد مؤمن باشد یا فاسق...، همین که در وقت ها وجا های که نهی شده، مقاربت صورت بگیرد، بدون استثنا آن اثر منفی را خواهد داشت. با توجه به این که، هرجا علل و عوامل متعدد و یا شدید ...، تر و یا کمتر و سبک تر باش، تأثیر عمل به همان اندازه خواهد بود. و به هرصورت خیلی باید رعایت کرد که لا اقل انسان ارزش هایی را مفت و بدون جهت ازدست ندهد بلکه بکوشد هرچند فرزندی که دارد، همه نخبه، دوست داشتنی، مایه افتخار، سربلندی، خورسندی، عاقبت به خیری و وسیله ذکرخیر برای والدین باشند؛ که آرزوی صد درصد همه والدین می باشد، که رسیدن به این آرزو نه محال است و نه مشکل و فقط دقت می خواهد و عمل، نه صرف پناه برخد ای تنها، و نه درو کردن بدون کاشت...!؟

فلسفه آثار باید ها و نبایدها

لازم است روایات فوق مورد بحث و بررسی قرارگیرد و طی کارهای پژوهشی روشنگر و روان، نتیجه حاصله، مورد توجه قرارگیرد، چرا اسلام برای هم بسترشدن هایی وقتی تعیین فرموده است؟، وآیا این دستوری صرفاً شرعی و یا این که دارای جهتی علمی می باشند، که ضرورت دارد هرکسی بداند، این باید ها و نباید های مقاربتی ، واقعیتی هستند مانند سیایردستورات اسلام که با پیشرفت علم ، بشردارد به آنها می رسد. ازجمله، چرا اسلام گفته ، مستحب است قبل از غذا دست ها شسته شود، که پس از قرن ها، درعلم میکروب شناسی معلوم شد سرانگشتان دست از هرجای بدن بیشتر میکروب را جذب می کند

بررسی نکاتی پیرامون رویات

درمورد این که چرا اسلام تا این حد در مورد تعیین وقت برای مقاربت دقت نموده، به جهت این است که در نظام هستی هرچیزی ولوآنچه به چشم دیده نمی شود، برای انجام و مسیرآن از نظر زمان و مکان وقت وجایگاهی متناسب وضع شده است. که به آن نظم و نیز عدالت گفته می شود، یعنی هرچیزی را به جای خود قراردادن، و این به خاطر دو جهت می باشد. یکی بدست آمدن باید های مورد نیاز و دوم جلو گیری از نباید هایی که مانع تحقق و یا سبب نابودی باید ها می شود که در موضوع بهداشت جنسی؛ داشتن فرزندانی سالم و ایده آل وجلو گیری ازنباید هایی مانند معلولیت ها وناقص الخلقه ها می باشد، که از نظر علمی وانسان شناسی، دارای نکات بسیاردقیق وحساسی می باشد، که وقتی مورد بررسی قرارگیرد خواهیم دید واقعیت هایی نهفته اند، مانند سایردستورات اسلام که امروزه با پیشرفت علم، یکی پس ازدیگری، بشردارد به آن ها می رسد که، اسلام در1500، اندی سال پیش گفته است. لذا برای همبستر شدن وقت معین کردن، بدان جهت است که شرایط زمان این اثر را روی مجموعه بدن و احساسات ...، انسان اعمال می کند که، بد نیست دراین جا به چند مورد دستورات فوق اشاره ای داشته باشیم شاید قدری اسرار روایات روشن شود

1-تأثیر خورشید: درکتاب رفتاردرمانی اول، درمورد خورشید درمانی و فواید آن، بیش از پنج صفحه توضیح داده ام؛ ولی همین خورشید درجایی دیگری می تواند بیماری زا باشد. درکتاب بهداشت کاراز مهندس پریوش حلم سرشت و...، صفحه50 در مورد مضرات اشعه ماورای بنفش خورشید بحث می کند که درمیان کشاورزان ایجاد بیماری، ازجمله سرطان پوست می نماید. گرما زدگی های تابستان که درمواردی منجربه مرگ می شود، درکتاب مذکورچنین آمده است« جهت پیشگیری از ناراحتی پوست بایستی از تابش مستمرآفتاب به خصوص درکنار دریا و یا ارتفاعات که مقدار بیشتری اشعه ماوراء بنفش به زمین میرسد ...، و یا استفاده از سایه بانها جلوگیری نمود...». درمورد نهی از مقاربت درنورمستقیم خورشیدکه بدن درحال تحریکات عصبی ... لازم، برای انزال کامل و به طورطبیعی منی می باشد، مقاربت باید در شرایط آرام و طبیعی و بدون دخالت هرچیزی قرار داشته باشد؛ به خصوص درحال انزال وانعقاد نطفه در رحم که بسیارحساس و همه سیستم های بدن و زیر مجموعه های ریز و درشت آنها درشرایط آسیب پذیری قراردارند، اشعه ما ورای بنفش خورشید اثرخود را خواهد گذاشت و جنین را دچار مشکل کرده و همین بستری می شود برای این که باکمک عوامل دیگر، بستر موجود، منجر به نقص جزئی و یاکلی درجنین شود و لذا می فرماید « اگرحایلی جلو نور مستقیم خورشید نباشد ممکن است این مشکل رخ دهد». بنا براین، غیرازاین، چیز دیگری درمورد خورشید( با آن همه اثرات مثبتش) متصور نیست که البته این گونه مسائل عمیق و پیچیده به یک بحث علمی ، پژوهشی وسیع و گرروهی نیاز دارد.

2- شرایط طبیعی: درکتاب نا باروری و پسرشدن جنین توضیح داده ام، برای این که منی به طورطبیعی انزال شود، لازم است هیچ گونه نا امنی، ترس، دلهره، خستگی، عصبانیت، بی میلی، خواب آلودگی...، اصلاً وجود نداشته باشد. چون درغیراین صورت، اگرنا امنی...، تکرارشود نتنها نطفه و جنین، بلکه حتی خود سیستم قوای جنسی دچار مشکل جدی خواهد شد!؟، حدود ده روز پیش آقایی که دچارمشکل جدی شده بود، این جا آمدند، وقتی ریشه یابی کردم معلوم شد، زنی را که صیقه کرده بوده، هم خیلی ترس ودلهره داشته که خانمش نفهمد و هم اینکه ، مقاربت با عجله و شتاب صورت گرفته بوده است. خودش گفت: الان کاملاً وضعم بد شده و بی میلم!؟، به اثبات رسیده فرد عصبانی آبی را که دارد می نوشد عصبانیت باعث می شود ملکول های آب را به طورکلی تغییردهد!؟، به همین جهت است که اسلام در باره منع از عصبانیت به شدت تأکید می کند. بنا براین، ترس و دلهره...، اثری خواهد داشت که سیستم قوای جنسی درآن شرایط، حالت طبیعی خود را به طورکلی از دست داده و سیستم های هورمونی و عصبی ...، همان وضع را پیدا خوهندکرد که آب در مقابل عصبانیت پیدا می کند. و این نوع آسیب هاست که جاهای دیگر هم مشکل ایجاد می کند مثلاً آسیب جنین که بچه نابینا متوله می شود، با بچه ای که خون خوار...، و یا نخبه متولد می شوند متفاوت است. به بینید نا آرامی...، با وضع طبیعی قوای جنسی چه می کند، تاچه رسد شرایط بسیارحساس انعقاد نطفه، درحالی که می ترسد کسی که در منزل خواب است به فهمد، و به همین خاطر امنیت وآرامش می باشد که درحدیث آمده است، عروسی درشب و یا مقاربت بعد از نصف شب باشد که هم شکم پرنیست و هم دیگر ترس، این که نکند کسی زنگ بزند، بیدار باشد...، منتفی است. مسأله نیمه ماه...، هم وضعی شبیه همین ها دارد که که مجال بررسی آنها نیست. البته به نظر می رسد که حتی ضرورت دارد کتابی مستقل فقط درباره همین سفارشات حضرت رسول (ص) به علی(ع) نوشته شود و دانشمندانی که دلشان برای بشرمی سوزد، تحیقات وسیعی در مورد گفته های پیامبر(ص) انجام داده و نتایج آن را دراختیار بشر قراردهند تا دیگر شاهد این همه معلول وناقص الخله... نباشیم!؟، که قبلاً گفته شد، بیش از شش میلیون معلول درکشور هفتاد میلیونی واقعاً تأسف آوراست، طیف عظیمی ازجامعه علاوه برخارج شدنش از چرخه تولید، موقعیت تخصص...، آن هم مشکلات اقتصادی...، را متوجه دولت وخود مردم کرده و تبعات دیگر روحی و روانی خانواده ها...!؟ که همه را درکتاب « بیماری های وراثتی ومادر زادی» توضیح داده ام و این کتاب حاصل یک سال تحقیق درمورد معلولین، از نزدیک و مصاحبه با آنها درآسایشگاه معلولین و سالمندان خیریه بقیه الله قم است که قبلاً بدان اشاره شد

نمون ای از ناقص الخلقه ها

برای این که تا حدودی متوجه شویم عدم رعایت بهداشت جنسی چه می کند، عکس هایی را که از مجله فرهنگی بهمن 1382 شماره 4 ، گزارش استثنایی ازموزه ای درخارج، که در پیش رو دارم، شکل ناقص الخلقه هایی بدین قرار می باشد: مردی با چهارچشم بر روی هم و بینی ممتد . خانمی با بینسی به شکل خرطوم. مردی با یک چشم در با لای بینی و ابرو ها به صورت دو بال پرنده به طرف بالا. پسر بچه ای با سه چشم که یکی ازآنها میان دو بینِ به صورت لوله مار پیچی، منتهی به سوراخی خرطومی شکل. مردی با دو سر بر روی هم نهاد ه و با چهار چشم و دو بینی مجزا ولی طبیعی. خانمی با چهار پا از لگن به پایین. مردی که دو صورت کامل به طرف پشت سر وجلو رو دارد: و چند نمون دیگر و دو کود پسرازایران که قیافه بدی دارند، جلب توجه می کنند. استمناء و عمل زنا که هردو حرام و از زشت ترین رفتار انسان می باشند را، با نتیجه هم بستر شدن مشروع مقایسه کنید، تا متوجه شویم چرا آن همه روایت آن هم با آن همه تأکید در مورد وقت و زمان مقاربت ، به صورت باید ها و نباید ها آمده است؟!، واز این مقایسه پی ببریم همه این خوبی ها و بدی ها صرفاً نتیجه عملکرد خود بشراست وبس!؟، خلاصه اینهاست که ما را متوجه می نماید، تنها دین اسلام دین سالم زیستن منتهی به زندگی سعادت مندانه، ماورای این عالم پر مخاطره می باشد.
چه باید کرد و چگونه؟

برای حل مشکل چه راه کارهایی وجود دارد؟، چه کار باید کرد که انسان با دست خویش خود را دردریا ی نا خواسته های زیانبار غرق نسازد؟، درجواب این سؤالات باید گفت. خداوند نه کارعبس می کند و نه ناتوان از هرچه هست که لازم است انجام دهد. درسوره (والتین) پس از چندین سوگند، می فرماید« لقد خلقنا الانسان فی احسن التقویم: انسان را در بهترین صورت بیافریدیم» منظوراز«...احسن التقویم» این است که بشر برای شدن، به هرچیزی نیازداشته باشد خداوند درخودش به او ارازنی داشته است، وحدیثی مطلب را روشن تر می نماید «دوائک فیک ودائک منک: دوای درد تو درخودت، ولی بیماریت ازخودت می باشد» منظور« دوائک فیک » است، یعنی هرچه انسان بخواهد و نیاز داشته باشد در وجودش موجود است مانند عقل , شعور, تفکر...، و نیز برای شدن خداوند درچندین آیه می فرماید « سخر لکم ما فی السموات و ما فی الارض...: مسخر و رام شما ساختیم آنچه درآسمان ها و زمین است[1]» چگونه عمل کردن ، یعنی با ساز وکاری حرکت کنیم که ما را درست به هدف برساند. که حضرت رسول (ص) می فرمایند « من ازآنچه نمی دانید نمی ترسم ولی بنگرید آنچه را انجام می دهید چگونه انجام می دهید». که مفهوم آن این می شود یعنی می ترسم ، براثر نا آگاهی و ند اشتن ساز وکار لازم به نتیجه مطلوب نرسید، زیاد شده که فرد واقعاً دلسوزاست ولی چون خوب ر از بد را نمی تواند تمیز دهد دچار اشتباه می شود ، ومثلاً گدا پروری می کند. ودریک کلام همه مشکلات بشراز مقوله چگونه عمل کرد نی است که حصرت رسول(ص) ازآن می ترسد؛ چون تمام جنگ های خونین...، بشرحاصل آن است و بس. هیچ والدینی دوست ندارند بچه ناقصی داشته باشند ولی جهل آنها کار را خراب می کند!؟
اول وظیفه والدین

سنگ بنای زندگی هرانسانی که تا آخر عمر پایه های زندگی برآن استوارخواهد بود، پی ریزی و ساخت آن ازگفتار و رفتار والدین شروع می شود ، حتی قبل از انعقاد نطفه، به نحوی دیگرشروع و مرحله اول شکل گیری انسان تا پایان دوران نوجوانی می باشد که شکل گیری به پایان خود رسیده است. دوران شکل گیری جنینی و رشد بعد از تولد تا بلوغ هرچه هست، نقاشی این تابلو، ازجوهرفکری و به وسیله قلم کرداری و رفتاری والدین است؛ والدینی که در بهداشت جنسی اخلاقی ...، وضع خوب و ایده آلی داشته اند، از منظرانسان شناسی...، بچه ها هم همان گونه خواهند بود که دراین باره بیش از صدها آیه وحدیث داریم و تنها به یک حدیث اکتفا می کنیم که هر بلایی باید برسرانسان بیاید و یا هرسعادتی نصیب اوگردد، از رحم مادرخواهد بود و بعد ازآن اگردیوار بنا کج باشد دیگرگذشته و هرچه خرج دیوارکنج شود همان است که خرج امثال ابوجهل های آن زمان و این زمان شده و می شود. ولذا حضرت رسول (ص) خبرمی دهد که ما روزی نتوانیم بگوییم ندانستیم « السعید من سعد فی بطن امه والشقی من شقی فی بطن امه: هرخوشبختی از رحم مادرخوشبخت شده و هر بد عاقبتی از رحم مادر بد بخت( وگمراه) شده است: نهج الفصاحه ص 375». در واقع وظیفه والدین به همان اندازه خطیر و سنگین است که خداوند، پاداش عظیم داشتن فرزندانی با ارزش را، برای آن قرار داده است که می فرماید« و بدانید اموال واولاد شما وسیله ازمایش است (و برای کسانی که از عهده آزمایش برآیند)، پاداشی عظیم است. انفال آیه 28». این که والدین مصداقاً چه کار باید بکنند که انجام وظیفه کرده باشند. درقسمت های بعدی معلوم می شود
دوم: وظیفه عالمان دین

زیرآسمان کبود و درمیان بیش از شش میلیارد جمعیت جهان، تنها عالمان دینی هستند که به عنوان رسالتی فرا گیرعهده دارهدایت و تعیین کننده خط و مشی هامی باشند، که با یک ساز وکارنوین می توانند همه خانواده ها را تحت برنامه های هدفمند وجهت دهنده خود قرار داده و حتی برای امورفردی مردم تعیین تکلیف کنند؛ و با همکاری دولت این رسالت را به صورت یک فرهنگی ماند گار، پایه گذاری کنند تا دیگر شاهد نباید هایی نباشیم که خلأ هایی نا خواسته سبب آن شده اند. حال در مورد این که باید کرد به مواردی از راه کارها اشاره می شود

1: پیشگیری: صرف یک ریال درامر پیشگیری ، برا بر است با صد ریال است در راه درمان. لذا چه خوب است حتی قبل ازانعقاد نطفه، اقدام شود، چون همانطورکه قبلاً گفته شد، پس از انعقاد نطفه هرچه باید بشود شده است ، این موضوع را کلام گهر بارحضرت رسول مورد تأیید قرارمی دهد که از امروز باید فکر فرادا بود، اقدام قبل ازانعقاد نطفه این است که قبل از تقاضای جوان برای ازدواج، همه مسائل توسط والدین به گونه ای، توسط عالمان دینی به شکلی نوین و به وسیله عوامل دولتی...، با روش دیگر و هماهنگ، نسل جوان به هر بایدی برای شدن، و سلامت در زندگی روز مره مجهز باشد. به هرصورت، رسیدن به هدف، محال نیست

2: روش تربیت...: عالمان دینی به دو گونه می توانند عمل کنند، یکی طرح و راه کارهایی دراختیار والدین قرارداده و توجیهشان کنند، به چه شکلی مسائل را به فرزندان خود انتقال داده و بیاموزند، چون بسیاری هستند برای خوب تربیت کردن می کوشند، ولی به جهت پیچیدگی آن، دچار اشتباه می شوند. و نیز مسائلی را که والدین به دلایلی نمی گویند، عالمان دینی جبران کنند و از دوران کودکستان...، طلابی آموزش دیده را مأموراین قبیل کارها قراردهند ؛ حتی امثال این مسائل را درقالب و سایل بازی به ذهن کودکان انتقال دهند. تا زمینه برای طرح اصل موضوع درمدارس ودانشگاه فراهم گردد؛ همان کاری که استعمارگران برای نا بودی بشرتاکنون کرده اند و امروز درقالب اینترنت می کنند، چه اشکالی دارد، با استفاده از فناوری روز،کودکان را تغذیه کرد.آقایی چند بار با اظهار نگرانی گفت: برای مشغول کردن کودکان هرنوع سی دی وجود دارد ولی درمورد مسائل مذهبی،حکایت های قرآنی، فرهنگی، تربیتی...، وکودک پسند، چیزی بدرد بخوری وجود ندارد!؟،

دوران کودکی خلأ مستعدی است که با نباید ها یی پرمی شود و در فردای زندگی نسل جدید تبعات آن را خواهیم دید، مانند تحت تأثیر تهاجم فرهنگی ...، قرارگرفتن، درگیری های خانوادگی و در نهایت طلاق که بعداً خواهد آمد!؟، درصورتی که می شود این خلأ را پرکرد . عالمان دینی اگرکوتاهی کنند، قطعا باید پاسخ گو باشند.چه تعداد افرادی تاوان امثال استمناء دارند می دهند؟!، باید کسی پاسخ گو باشد؛ مگرمی توان گفت به ما چه؟!، برنامه منسجم و قابل تعریف عالمان دینی چیست؟، تنها یک فلیم حضرت یوسف(ع) جهان را به خود مغشول کرد، منبر...، باید باشد ولی امروز باید ازجایی شروع کنیم که دشمنان شروع کرده و درقالب بازی های اینترنتی...، نسل جوان ما را دارند می برند، ازجمله اعتیاد؛ درهریک ساعت یک نفر معتاد راهی گورستان می شود!؟، حوزه های علمیه نباشند باغ وحش اروپایی جایگزین می شود ولی درآنچه زمان فعلی اقتضا می کند، فاصله نگران کننده است!؟، ودر نگاهی دیگر جهانیش باید گفت صفراست. ما باید به فکر باشیم جهان را اصلاح کنیم تا اصلاح ایران برایمان ازآب آشامیدنی راحت تر باشد،آن گاه که جهانی بیندیشیم و آن گونه ساز وکار تهیه کنیم، به آنجا خواهیم رسید؛آن هم با وجود فناوری امروزی و فرصت طلایی که بدست آمده است

3: ازمدارس و دانشگاه: دردانشگاه وقت برای بازگوکردن دلایل حرمت امثال استمناء به صورت علمی آن کاملاً مناسب است. جوان دانشگاهی که به شدت دچاردغدغه گرایش به جنس مخالف و زندگی مشترک عاری ازهرنا خواسته ای می باشد، بهترین وقت است برای بازگو نمودن هر نوع مسائل دینی مبتلا به زندگی. و این جاست که می توان زیان های استمناء را به خوبی القا کرد و علاج واقعه را قبل از وقوع نمود، پیشگیری را بردرمان وچه باید کرد های رنج آور وخانمان سوز را، مقدم داشت و ترجیح داد. راستی چه دلیلی وجود دارد که بسیاری از موضوعاتی که درمدارس و دانشگاها، جزتئوری، ذاتاً کار بردی نبوده و یا قرارنمی گیرند و یا اصلاً ضرورت ندارد و از راه های دیگرقابل جبران است ولی این گونه مسائل که خلأ آنها در زندگی آینده نسل جوان، ده ها مشکل مانند بهداشت جنسی را در پی دارد، درمدارس و داشگاه، لا اقل جزء درس های جنبی نباشند؟!،

4: وظیفه دولت: ازجهاتی سخت و سنگین تراست؛ حتی فراتراز وظایف والدین وعالمان دینی می باشد، چون از نظر مقررات، شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، قانون گذاری...، غیراز دولت کسی از این امکانات، اخیارات...، برخوردارنیست. البته باید توجه داشت، تعیین تکلیف مردم وخطوت کلی اصول اسلامی، دراین باره ضرورتاً با عالمان دینی می باشد

به هرحال دولت باید قبل ازآنی که جوانان قصد ازدواج کرده باشند به جهت مصالح شخصی خود آنان، مصالح اجتماعی، ومصالح خود دولت علاج واقعه را قبل از وقوع نموده و سیاستی در پیش گرفته شود که ازدواج هیچ جوانی در دفتر ثبت نشود مگراین که مدرک پایان آموزش آئین زندگی و همسرداری...، را ارائه دهند. چه اشکالی وجود دارد، این امرکه به مصالح وعفت... عمومی مردم سروکاردارد ، اجباری باشد!؟، و یا حد اقل از اهرم هایی که خود به خود کنترل کننده است بهره گرفت. شما به بینید شش میلیون معلول دریک جمعیت هفتاد میلیونی ایران چقدر برای دولت هزینه برداراست؛ آن هم هزینه ای که باید صرف مصالح همین مردم شود،که دریک مورد آن دانش آموزانی باید درمدارس کپری درس بخوانند و بر رویشان خراب شود و مجبور باشند دربسیاری جاها کلاسها را دو شیفته کنند، و مثل سال جاری 1387 کلاس ها را شصت نفره کنند که واقعاً مصیبت بار و دریک مورد، نتیجه آن بالا رفتن سطح تجدیدی ها و مردودی ها خواهد بود!؟

یکی از نتایج خسارت بارعدم رعایت بهداشت جنسی، در تولید و اقتصاد...، این است که بخش عمده ای ازعوامل انسانی، ازچرخه تولید و اقتصاد خارج خواهند شد که همین بخش نیز چه مشکلات، روحی و روانی...، را برای نا امن...،کردن خانواده هایی به وجود آورده اند!؟ بخش عمده ای ازهمین معلولان و ناقص الخلقه ها ناشی از وضع بد آمیزش های جنسی... خواهد بود که می شود نباشد. درمیان همین ها چه تعدای باید متخصص و مخترع ...، باشند که وجودشان برای کشور ضروری است ولی الان درآسایشگاه ها مصرف کننده هستند

بنا براین دولت ازیک سو درطرح و برنامه ریزی...، والدین ازسوی دیگر دراجرا ی مربوط به خود، وعالمان دینی هم درامر ارشادی وآموزش وامثال آن، به طور هماهنگ، دولت را یاری دهند.

درمورد این که دولت تا چه حد صاحب اختیاراست و باید وارد متن زندگی روز مره مردم شود؛ چند سال پیش بود، دولت پاکستان به مردم آن کشور اعلام کرد، در ولیمه دادن عروسی ها...، همه یکسان ولیمه بدهند، که به فقیر و بیچاره بیش ازحد توانشان فشار وارد نشود. در واقع دولت می تواند و ضررت دارد درکلیه مسائل فردی و اجتماعی مردم حضورعملی و جدی داشته باشد و حتی هرجا از راهای اصلاحی نشد، با استفاده از اهرم هایی جلو بسیاری ازعلل و عوامل نبایدها را بگیرد؛ مانند علل و عوام طلاق...که تنها دولت می تواند با بهره گیری از روشها و اهرم هایی وضعیت را کنترل کرده و تکلیف امثال مهریه های سنگین، روشن کند و هر مهریه ای دردفتر ازدواج ثبت نشود وخلاصه مهارجامه را بدست بگیرد و منتظر نباشد دردادگاه، زندان، بیمارستان...، به دادشان برسیم که متأ سفانه در موارد زیادی، فعلاً این گونه است، و منتظریم مثلاً وقتی کسی مرتکب جرم شد او را دست گیرده و به آقا خدمتی شایسته کنم!؟.
علل و عوامل طلاق

لازم به ذکراست ازکتاب مفصلی که در باره طلاق دارم، گوشه ای ازآن دراینجاآورده می شود و دیگراین که، مطلبی را که قبلاً فراموش کردم یاد آوری کنم، این که، مردم یکی ازکشور ها که شاد ترین مردم جهان شاخته شده اند؛ علت آن تغذیه، بهداشت وآموزش درست می باشد!؟، دراینجا لازم است به این نکته اشاره کنم، درچنین کشوری، آیا می توان گفت طلاق دراین حد واقع می شود که درایران شاهد آنیم؟!، که تنها درسال86 از700000 ازدواج 83 هزارطلاق ثبت شده است!؟، با اظهارتأسف باید دانست که طلاق پدیده ناخواسته ای است که همه جامعه را بنوعی ملول و دچارآلودگی های فکری و تبعات غیرقابل تحمل خود ...، می نماید. اگر ما آموزش عمومی درست و پیشگیرانه ای می داشتیم علاوه برکاهش طلاق ازسوی دیگر، جهت نداشت دریک کشورهفتاد میلیونی شش میلیون معلول، هفت میلیون دیابتی و روی هم رفته هفتاد درصد مردم به بیماری افسردگی، فشارخون...، مبتلا باشند، یعنی الان بیش از هفتاد درصد جمعیت کشورما چون بیمارند، شاد نیستند.آلودگی های، درگیریهای خانوادگی وطلاق و تبعات آن که نمی گذارد شادی باقی بماند و دودش درچشم همه می رود؛ درمواردی، به عنوان مشاوردرگیرآن بوده ام؛ یک مورد همین دیروز6/6/87 بود که برایم خسته کننده و وقت تلف کن بود!؟؛ با توجه به اطلاعاتی که دارم می توان گفت. ایران از نظر شاد بودن، در ردیف هایی قراردارد که در شئن کشوراسلامی نیست!؟، البته درمورد علل و عوامل طلاق که بحث کنیم، بیشترمعلوم خواهد شد که همین طرح آموزشی تا چه حد درجلوگری از طلاق، نقش باز دارندگی و از سوی دیگر شادی آفرینی دارد و هردو چه می کنند.

1- ازدواج تحمیلی: چون درسفر زیارتی کربلا هستیم، این قسمت در شهر نجف اشرف درمهمان سرایی نوشته می شود که ، از پنجره ای که به طرف جنوب باز می شود، گنبد و بارگاه حضرت علی (ع) در فاصله دویست متری نمایان والان که شب است گلدسته وگنبد نورانی واقعاً دیدنی حضرت، خستگی را از جان انسان زدوده و دل وجان را صفا می بخشد

درقسمت اول از علل طلاق چیزی هایی می آید، که چندین مورد رنج بارآنها را شاهد بودیم؛ عمدتاً، ازدواج های تحمیلی به وسیله والدین بوده است، یک مورد که ازواج به وسیله برادر تحمیل شده بود، متقاضی طلاق درجه داری بود که راه کارهایی به او دادم و مشکلش حل شد، و چند مورد دیگرکه وقت ذکرآنها نیست. درقدیم هم طلاق کمتر واقع می شد و هم اینکه به دلایلی فشار روحی و روانی...، این عصر ماشینی و تجملاتی را نداشت، ولی درعصرحاضر هم از نظرکمی و هم کیفی واقعاً نگران کننده است و به همین جهت افرادی یا در زندانند یا گرفتار پرداخت مهریه سنگین و یا گرفتاردکتر و مصرف داروهای ضد افسردگی...، هستند !؟، در مورد کسانی که به جهت عدم توان پرداخت مهریه، در زندان به سرمی برند، سال87 درهمین قم مواردی بود که رئیس جمهوردکتراحمدی نژاد، در سفری که به قم داشتند، به خاطرآزادی آنها مبلغی داد!؟.

2- وجاهت ملاک ازدواج: هدفمند بودن زیبایی وامثال آن یکی ازعلل مهم طلاق خواهد بود، جوان کانون شهوت، به قول حدیث دیوانه وکم تجربه بودنش سبب می شود، تنها چیزی که می بیند و بر همان اساس انتخاب می کند، ارضای خواسته های جنسی عاری ازضابطه اسلامی است. بعد ازچند ماهی که قوای جنسی از هیجان و شدت افتاد؛ تازه جوان متوجه می شود که تنها وجاهت همسر، خوشبختی...، آورنیست، بلکه چیزهای دیگرهم هست که اگر نباشند حتی زیبا ترین زن را درچشم انسان به یک دیو وحشناک تبدیل می کنند؛ حالا که ازعالم شهوت گرایی وکنش های حاّد آن رها و عطشش فرو نشسته، و وارد عالم عقل گرایی و واقع بینی شده؛ درک می کند، مثلاً زن باید با نجابت، عفیفه، مؤمنه... باشد؛ ولی می بیند نیست که لذت پایدار،آرامش روحی...، را همراه و ازسوی دیگر،حتی خستگی روزانه را ازجسم و جانش به زداید، درحالی که وجاهت تنها، و لذت زود گذرِهم خوابی، نه آرامش آوراست و نه رفع کننده خستگی کار...!؟، مجال نیست که توضیح دهم ازمنظر روان شناسی، جوان دراین حال گرفتارچه هیولاهایی هست...!؟، که او را مجبور به طلاق می کند!؟، چون ازجان خودش می ترسد؛ دخترعقد بسته ای بود چند بار با خودم تلفنی صحبت کرد؛ درحالی که به شدت گریه می کرد گفت. اگراین پسرحاضر به طلاق توافقی نشود خود کشی می کند!؟ و نظیرآن همان دختری بود که قبلاً گفته شد، دیروز دنبال طلاق توافقی او بودیم!؟، قابل ذکراست دردو مورد فوق اگر بخواهیم قدری ریز تر وارد بحث شویم رد پای عدم بهداشت جنسی به راحتی دیده می شود وآن این که برای ارضای خواسته های جنسی بد فکرکرده ایم، بد جایی پانهاده ایم و خلاصه آن گونه که اسلام گفته نبوده و از مجرای غیرصحیح آن پیش رفته ایم!؟؛ مثلاً وجاهت، مال، طایفه...، ملاک انتخاب همسر بوده که سنگ بنای آن شهوت است نه عقل...!؟، واگرعقل حاکم و معنویت...، هدف می بود، ارضای جنسی هم درضمن، حاصل و عاری از طلاق و وتبعات خسارت بارآن می بود

3- عامل دیگر، عیوب: عیوب مادر زادی و بیماری که در مدت کودکی...، متوجه فرد شده باشد، عیوب خود ساختهِ دوران جوانی مانند اعتیاد (بیشتردرپسران) عیوبی دردختران که آنها وقت انتخاب همسرگفته نمی شود، یا حتی کسانی که تدلیس ، تقلب ، گندم نما و جو فروش می کنند!؟، بعد از استقرارحکومت اسلامی که دشمنان کوشش دا شته و دارند، ازطریق مواد مخدر نسل جوان را از سنگر ضد استعماری خارج کنند (و تاکنون سه میلیون را خارج کرده اند!؟) به مواد مخدردامن زده وگاهی مواد مخدرمجانی دراختیارجوانان قرار داده می شد؛ طی سالهای83، 85، 86 حتی از برنامه تلویزیون دیدیم که زن با گریه و زاری از شوهر معتاد خود تقاضای طلاق داشت.آمار نشان می دهد بیش از پنجاه درصد طلاق های بعد از استقرار حکومت اسلامی از ناحیه اعتیاد مردان می با شد. درسال 86 بیش از 83 هزار طلاق در ایران واقع شده که عمده آن به همان طلاق های ناشی از انتخاب همسر برمی گردد؛ که قبلاً توضیح داده شد. جوان کانون شهوت، تاچند ماه بعد از عروسی جز شهوت چیز دیگر نمی بیند؛ در واقع این هم یک نوع عدم بهداشت مسائل جنسی است ؛ یعنی شهوت افسارگسیخته گریزان از دستوراتی که اسلام دراین رابط دارد و در وقت انتخاب همسر نادیده گرفته می شود که تجربه ثابت کرده، اکثر معتادان ازخانواده های بی هویت و عاری از رنگ و بوی مذهبی می باشند.

به هرحال، ضرورت ایجاب می کند، دولت ، قبل از ازدواج، جوانان را طی یک آموزش حد اقل شش ماهه کاملاً به مسائل انتخاب همسر، و همسرداری وعواقب طلاق...،آگاه وآشنا سازد. و هزینه زندان ها...، را این جاها صرف و ازعالمان دینی، وحتی نهادهای مردم هم کمک بگیرد؛ همان طورکه سالی بیش از ده میلیارد تومان ازخیرین برای آزادی زندانیان مثل امسال جمع آوری شده بود، اقدام گردد!؟، خوب همین را صرف آموزش و دیگر عوامل باز دارنده کرده وجوانان را قبل از هر نبایدی واکسینه کنند، این واکسینه مهم تراست یا سایر واکسینه ها؟!، خبرجدید 15 /7/388 معتادی برای تهیه مواد مخدر قصد فروش دختر بچه اش را داشته!؟، که با ممانعت خانمش رو برو می شود. زن گفته بود هرچه درمنزل دارند برای خرید مواد می فروشد و قصد دارد از او جدا شود

4: افت قوای جنسی: یکی دیگراز عوامل طلاق که هم ازناحیه خانم ها پیش می آید وهم ازناحیه مرد ها، افت وعلیل شدن نیروی جنسی می باشد. درمورد مرد ها که قبلاً پیرامون اثرات استمناء گذشت ودیگرلازم نیست مفصل بحث شود، همین مورد کافی است؛ مردانی علاوه براینکه میل به مقاربت نداشته ودرهفته یک بارهم با اکراه می باشد، در وقت انزال هم لذت طبیعی آن را درک ولمس نمی کنند؛ و هم برای طرف مقابل رضایت بخش و تسکین دهنده آن جوشش قوای جنسی درحد معمول و لذت بخش نیست!؟، و اصلاً درهما حد هم که هست، برعکس ازچنین آمیزشی متنفرمی شوند؛ که یکی ازمراجعین گفت: بعد ازمقاربت حالت مشمئزکننده ای به او دست می دهد!؟؛ این آقا از کسانی بود که درجوانی به استمناء مبتلا شده بود!؟، بنا براین اگر قوای جنسی یکی آنان شدید و دیگری کم رنگ باشد و عوامل دیگرهم مزید برعلت شده باشد؛ یکی از بسترهای خطرآفرینِ اختلاف خانودگی و درگیری میان زن و شوهر همین است.که در مواردی منجر به طلاق می شود. و اگراز این طریق، راه فراری برای زن وجود نداشته و عفت باز دارنده حاکم نباشد که کمک کند، زمینه انحراف جنسی موجود خواهد بود، و نمونه آن هم زیاد تجربه شده است!؟، و اگر زن عفیفه باشد، براثرتحمل فشار شهوت، دچار نوعی افسردگی، دل مردگی، بی علاقگی به همه شرایط زندگی، شوهر، اولاد ، پدر و مادر، و حتی گرفتار نا توانی درکارهای فکری...، می شود!؟، که گوشه ای ازاین ها را باهمه وجود لمس کرده و یا می شنویم .وخلاصه بسترفزاینده برای هرنباید روحی و جسمی آماده می گردد!؟، و اینجاست که متوجه می شویم خداوند چرا درآیه مربوط به ازدواج دو بار به اینکه سکون وآرامش درکنارهمسر، ازآیات او می باشد، اشاره کرده است!؟، که در واقع به همان ماهیت قوای جنسی برمی گردد که اگرنباشد اصلاً میل به جنس مخالف معنی ندارد، مانند افراد با افسردگی شدید...!؟

و ازسوی خانم ها به شکل دیگر،افت قوای جسنی زمینه طلاق ازطرف مرد می شود که چند مورد را از نزدیک شاهد بودیم و یک مورد را درجریان آن بودم که حتی طلاق و انتخاب همسر دیگر صورت گرفت. درمورد خانم ها و مردان تاچه حد وراثتی و یا تربیتی و یا ناشی از افسردگی... باشد به آن ها کاری نداریم، ولی موردی که بعد ازدواج و عروسی پیش می آید، همان بازی نکردن قبل ازمقاربت است، که مرد باسینه و پستان زن بازی نمی کند؛ چون شهوت زن درسینه است و با بازی تحریک وآماده می شود که به طورطبیعی وکامل خارج شود، تا مانند سم کشنده به سیستم عمل کننده، برنگردد!؟ وقتی برگردد در واقع زن دچار بیماری و تنفراز مقاربت...، می شود!؟، همان طورکه درگذشته گفته شد، آقایی که ازخانمش شاکی بود، پرسیدم مگرخانم ازاول شما را دوست نداشت؟، گفت. چرا حتی زن خوبی هم هست ولی از مقاربت کاملاً متنفراست!؟، و نیز از سال 1383 تاحالا 1388، تلفنی درجریان مشکلات آقا و خانمی هستم؛ خود خانم به شوهرش گفته بود، من راضی نیستم بیش ازاین مزاحم شما باشم؛ مرا طلاق بدهید و زن دیگر بگیرید !؟، همین خانم چند باربا اظهارنگرانی گفت اصلاً از این چیزها تنفردارد و نمی داند چه کند که این مشکل رفع شود !؟، ما فقط به شوهراوگفتیم. مشکل ازکوتاهی شماست که از اول در وقت هم بسترشدن ، بازی نکرده اید...، دریک کلام می توان گفت علت ریشه ای، سی درصد طلاق ها از این ناحیه است!؟

خلاصه یا باید با تحمل نگرانی ها، عدم وجود صفا و شیرینی در زندگی که مرد و زن تا آخرعمر با آن درگیرند و ناچارند صبرکنند؛ مرد زن و یا زن مرد بی حال را تحمل کند و با قرص خواب آور و دارو...، زندگی کرده و بسوزند و بسازند و یا همان طلاق را راه حل قرار دهند!؟ و همه این ها، نتیجه عمل نکردن به یکی ازدستورات مستحب اسلام درهم بسترشدن است!؟، باید اضافه کرد، تنها همین بازی کردن، اگراستمرارداشته باشد و به وسیله هردوطرف و با اشوه وگفتگوی عاشقانه صورت بگیرد؛ علاوه براین که جلو مشکلات مذکور را می گیرد، بهترین روش است، برای تقویت نیروی جنسی حتی برای کسانی که از ناهیه استمناء، وراثتی، بیماری ...، مشکل دارند. یعنی خود سیستم را ترمیم و ازآن رفع نقص می کند؛ مانند خیلی ازچیز ها که با ممارست اصولی به حال اول بر می گردند، چون کندی ذهن...


[1] حج. آیه 65


تاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 20:18 | نویسنده : مجيد كمالي |
بين 5 تا 20% از حاملگی ها ممكن است با عوارض همراه شوند لذا هر زن بايد قبل از باردارى مورد ارزيابى دقيق قرار گيرد البته بيشتر بارداريها بدون برنامه قبلى هستند و لذا به محض تشخيص باردارى بايد ويزيت اوليه انجام شود وآزمايشات روتين جهت زن باردار درخواست شود شما بايد تا 32 هفته هر ماه يكبار از 32 تا 36 هفته هر ماه دو بار (هر دو هفته يكبار) و از 36 تا 40 هفته هر ماه چهار بار (هفته اى يكبار) به پزشكتان مراجعه و چك شويد .

اگر از باردارى جلو گيرى نميكنيد با مشاهده هر كدام از اين علايم بايدبه حاملگى شك كنيد

1- عقب افتادن عادت ماهانه (در صورتى كه پريود شما منظم است با عقب افتادن پريودتان بمدت چند روز احتمال باردارى مطرح ميشود) استرس- كاهش يا افزايش وزن - بيماريهاى مزمن - تغيرات محيطى و ورزشهاى سخت نيزاز جمله مواردى هستند كه ميتوانند الگوى پريود را تغيير دهند.

2-تهوع واستفراغ : در 50% از حاملگيها رخ ميدهد ودر صبح بيشترين شدت را دارد .

3-تغيير شكل سينه ها

4-احساس حركت جنين در شكم ( بعد از 16 هفتگى مشاهده ميشود )

5-احساس خستگى و تكرر ادرار

6- بزرگى شكم

با مشاهده هر كدام از اين علايم بهتر است يك آزمايش حاملگى انجام دهيد .

ازمايش هاى ادرارى حدود يك هفته بعد از عقب افتادن عادت ، باردارى را نشان ميدهند در حاليكه أزمايش خون ميتواند يك هفته قبل از عقب افتادن عادت باردارى را نشان دهد .در هر ويزيت باردارى موارد زير چك ميشوند :

افزايش وزن - فشار خون - اندازه رحم و زنده بودن جنين (كه توسط فيتوسكوپ ويا سونيكيد انجام ميشود )

ميزان افزايش وزن باردارى حدود 12-10 كيلو است كه در زنان چاق كمتر بايد باشد (9-6 كيلو)

در صورت مشاهده هر كدام از اين علايم سريعا پزشك خود را مطلع كنيد :

1-آبريزش از واژن

2-لكه بينى يا خونريزى

3-ورم دست وصورت يا ورم شديد پاها

4-سردرد شديد و تارى ديد

5- درد قسمت فوقانى وسمت راست شكم (منطقه اپى گاستر)

6- تب يا لرز

7- استفراغ شديد

8- سوزش ادرار

9- كم شدن حركات جنين

تغذيه در دوران بارداری

رژيم غذايی زن بارداربايد متنوع وپر کالری باشد . بهتر است غذا به دفعات بيشتر وحجم کمتر مصرف شود .مقدار افزايش کالری مصرفی ۳۰۰ کيلو کالری بيش از حالت غير باردار است به اين ترتيب نياز به کالری که در يک زن غير باردار ۲۳۰۰ کيلو کالری است در بارداری به ۲۶۰۰ کيلو کالری افزايش می يابد .

نياز روزانه آهن در طی بارداری ۳۰ ميلی گرم در روز است و از ماه چهارم بارداری که زمان خونسازی جنين است بايدمصرف آن شروع شود.اگر بگويم آهن مهمترين نياز زن باردار است اغراق نکرده ام . جنين مثل يک انگل !!! و پارازيت ،آهن را فعالانه از خون مادر جذب ميکند و حتی زمانی که مادر کم خونی شديد دارد جنين کم خون نمی شود و اين زن باردار است که در صورت عدم مصرف آهن اگزوژن (يعنی قرص فروس سولفات يا کپسول هماتينيک )دچار افت همو گلوبين وهماتوکريت خون ميشود )تاکيد ميکنم که هيچ غذا يا رژيم غذايی آهن مورد نياز بارداری را تامين نميکند وحتما بايد آهن اگزوژن مصرف شود .

شما خانم باردار در صورتی که :

۱-اندام درشتی داريد ۲-دوقلو باردار هستيد ۳-کم خونی داريد ۴-تا اواخر حاملگی قرص آهن مصرف نکرده ايد يا نامنظم مصرف کرده ايد ،بايد دو برابر مقدار معمول آهن دريافت کنيد

برای تامين کلسيم بدن در طی حاملگی بايد روزی نيم الی يک ليتر (يعنی دو الی چهار ليوان)شير يا معادل آن ماست مصرف کنيد .

در رژيم غذايی شما بايد پروتئينها ی حيوانی(تخم مرغ ، گوشت قرمز وسفيد) ويتامينهاو کربوهيدرات بمقدار کافی وجود داشته باشد و بهتر است در مصرف حبوبات بعلت ايجاد مشکلات گوارشی زياده روی نکنید .

بهداشت در دوران بارداری

۱- شما خانم باردار بايد لباس گشاد وراحت بپوشيد واز کفش پاشنه بلند هم نبايد استفاده کنيد.

۲-هفته ای دو الی سه بار حمام برويد وسعی کنيد کمتر در حمام بنشينيد .در سه ماهه آخر بارداری بعلت احتمال سقوط نبايد از وان استفاده کنيد .

۳-اگر شغل اداری وکم تحرکی داريد ميتوانيدتا انتهای بارداری کارکنيد ولی شغلهای با تحرک فيزيکی زياد بايد محدود شوندوحتما بايد چند بار در روز مدتی استراحت کنيد .

۴-مسافرت کوتاه مدت اشکالی ندارد ولی بهتر است از مسافرتهای طولانی خصوصا در اواخر حاملگی پرهيز کنيد.وهر يکی دو ساعت يکبار قدم بزنيد.

۵-در ماه آخر بارداری(چهار هفته آخر )نزديکی نکنيد .

۶-ورزشهای سبک يا متوسط را ميتوانيد انجام دهيد ولی ورزشهای سنگين وشديد ممنوع است .

۷-در طی حاملگی در صورت وجود ترشح زياد واژينال ميتوانيد از دوش واژينال استفاده کنيد ولی اينکار را نبايد با سرنگ انجام دهيد چون خطر آمبولی هوا ومرگ وجود دارد.

۸-خانمهای محترم سيگاری !!!!لطفا در طی حاملگی به جنين خود رحم نموده وحتی الامکان سيگار نکشيد !!چون سيگار با کم کردن جريان خون جفت باعث تولد نوزاد کم وزن وناهنجار ميشود .

۹-اگر شما سابقه واکسيناسيون کزاز نداريد بايد دو دوز واکسن توام بزرگسالان (ديفتری-کزاز)را به فاصله يکماه بزنيد ويکسال بعد هم ياد آور دريافت کنيد .

مشکلات شايع در دوران بارداری :

۱-تهوع واستفراغ :معمولا در سه ماهه اول بارداری مشاهده ميشود ودر هنگام صبح بيشترين شدت را دارد . زياد بودن هورمون بارداری(hcg) وفشارهای روحی وروانی جزو مهمترين دلايل شدت آن هستند .حاملگی چند قلو ومول حاملگی هم ميتوانند ويار حاملگی را شدت بخشند .

راهکارهايی برای کاهش تهوع واستفراغ:

۱-هنگام صبح وقبل از برخاستن از بستر مقدارکمی بيسکويت يا نان خشک بخوريد

۲-سعی کنيد بيشتر در معرض هوای آزاد قرار بگيريد ودر صورت امکان هر روز مدتی در هوای آزاد قدم بزنيد .

۳-به خانه اقوام وافراد مورد علاقه خود برويد واز صحبت ورفت وآمد با افراد واقوامی که با آنها مشکل داريد پرهيز کنيد (حتی الامکان تا اتمام سه ماهه اول).

۴- غذا خوردن در خارج از منزل ومسافرتهای کوتاه ومفرح کمک کننده هستند .

۵-استفاده از آمپول B6 مفيد است همچنين در موارد شديداستفاده محدود از قرص وآمپول متوکلوپراميدبعنوان خط آخر درمان باعث بهبودی ميشود

بر اساس تجربيات اينجانب ، مسايل روحی وروانی بشترين تاثير را در تهوع واستفراغ حاملگی ايفا ميکنند و زن بطور ناخود آگاه با اين تصور که با حاملگی زيبايی و جذابيت خود را برای همسرش از دست ميدهد يا ترس از بچه داری يا در زنانی که چند دختر ياپسر دارند ترس از اينکه نکند جنس بچه تکراری باشد و همچنين در حاملگی های ناخواسته ، ناآگاهانه با حاملگی خود بصورت تهوع واستفراغ مقابله ومخالفت ميکند پس در اين شرايط مهمترين وظيفه بعهده مرد است تا با مطمئن کردن همسر خود نسبت به جذابيت وزيبايی اش وهمچنين فراهم کردن يک محيط آرام ودور از تنش همسر خود را حمايت کند

۲-کمردرد:

علت آن تغيير شکل بدن وبزرگ شدن شکم ودر نتيجه، افزايش لوردوز کمر ميباشد.شل شدن ليگامانهای لگنی واسپاسم عضلانی از علل ديگر ميباشند .برای کم کردن درد ميتوان از اين روشها استفاده نمود :

۱-استراحت ۲-گرم کردن موضع ۳-مصرف مسکن ها۴-شکم بند طبی

۳-واريس:در طی حاملگی تشديد ميشود وبا افزايش وزن بدتر ميشود .

درمان در حاملگی:

۱-استراحت منظم وزياد در طی روز ۲-بالا نگهداشتن پاها چندين بار در روز۳-استفاده از جورابهای مخصوص واريس

در مواردی که نياز به جراحی واريسها باشد اين عمل بايد تا بعداز زايمان به تعويق انداخته شود .

۴-هموروئيد(بواسير):با حاملگی تشديد ميشود .درمان در طی حاملگی:

۱-استفاده از داروهای بيحس کننده موضعی۲- نشستن در تشت آب نيمگرم روزی ۴-۳بار بمدت ۱۰دقيقه ۳- استفاده از ملين های گياهی(مثل سنالين-سی لاکس و سنامد) ۴- عدم مصرف غذاهای کافئين دار مثل چای-نوشابه-قهوه ۵- عمل جراحی(هموروئيدکتومی) که بهتر است در طی حاملگی انجام نشود چون اکثرهموروئيدها بعد از زايمان برطرف ميشوند.

۵-لکوره(افزايش ترشحات واژن)

اکثرا بعلت تغييرات هورمونی در حاملگی است اگر ترشحات شما عفونی باشند يعنی واجد شرايطی باشند که در مبحث عفونتهای شايع زنان توضيح داده ام بايد به پزشک مراجعه کنيد در غير اينصورت دوش واژينال سرکه رقيق ميتواند باعث تخفيف علايم شود.

سوزش سر دل (HEART BURN) یکی از شايعترين شکايات در حاملگی است با بزرگ شدن رحم معده تحت فشار قرار گرفته ومقداری از محتويات معده همراه با اسيد به داخل مری پس زده ميشود وباعث HEART BURN ميشود .

راهکار هايی برای تخفيف سوزش سر دل: ۱-افزايش تعداد وعده های غذايی همراه با کاهش مقدار غذای مصرفی در هر وعده ۲-پرهيز از خم شدن ويا صاف دراز کشيدن ۳ -قرار دادن دو عدد بالش زير سر هنگام دراز کشيدن ۴-مصرف آنتی اسيد های خوراکی مثل هيدروکسيد آلومينيوم يا منيزيم.

سوال:چه آزمايشهايی بايد در طی حاملگی انجام دهيم؟ در اولين ويزيت بايد آزمايش شمارش کامل گلبولی(CBC و diff) گروه خونی و Rh و VDRL و تيتر آنتی بادی ضد سرخجه ، قند خون ناشتا (FBS) ،پاپ اسمير ، HBS Ag و UA&UC (آناليز وکشت ادرار) درخواست شود. اين آزمايشات بهتر است يکبار ديگر بين۲۴-۳۶ هفتگی تکرار شوند .

سونوگرافی بايد دو بار انجام شود:بار اول بين ۸-۱۸ هفته بارداری وبار دوم بين۲۴- ۳۶ هفتگی.

زايمان طبيعی در اين مبحث ميخواهم بطور خلاصه شما را با زايمان طبيعی ،روشها ،مزايا وعوارض آن آشنا کنم

زايمان طبيعی چيست؟ زايمان طبيعی به خروج کامل جنين وجفت از راه واژن گفته ميشود.اکثر بيماران من خصوصا خانمهايی که اولين حاملگی خود را ميگذرانند میپرسند : چه زمانی بايد براي زايمان به بيمارستان مراجعه کنيم؟

زمانی بايد برای بستری شدن مراجعه کنيد که درد های حقيقی زايمانی شروع شده باشند .حالا حتما میپرسيد مگر درد غير حقيقی هم داريم؟ بله در طول حاملگی درد های کاذبی هم وجود دارند. در واقع بعد ازاتمام هفت ماهگی گاها انقباضات رحمی نامنطمی ديده ميشود که ممکنست آنهارا با درد زايمان اشتباه بگيريم.پس چطور ميتوان فهميد که درد حقيقی يا کاذب است؟ تفاوتهای ميان دردهای حقيقی وکاذب:

۱- بر خلاف درد های زايمانی ،دردهای کاذب در فواصل نامنطم ايجاد ميشوند .

۲-وقتی درد کاذب باشد فاصله بين درد ها وشدت آنها با گذشت زمان تغييری نميکند (بر خلاف دردهای حقيقی که فاصله دردها کمتر وشدت آنها بيشتر ميشود).

۳-دردهای کاذب با مسکن ها بر طرف ميشوند در حاليکه زايمان طبيعی را نمی توان با مسکن متوقف نمود.شما خانم باردار اگر انقباضات درد ناك رحمى را همراه با يكى يا هر دوى اين علايم داشته باشيد حتما طى ساعات آينده زايمان خواهيد كرد1- نمايش خونى يا bloody show شامل ترشحاتى است كه اندكى خون آلود بوده و در حد چند قطره ميباشد كه بعلت باز شدن دهانه رحم ايجاد ميشود

2- باره شدن كيسه آب

البته ممكن است كيسه آب بعلت عفونت يا دلايل ديگر زودتر از موعد پاره شود يا بعضا در هنگام زايمان پاره شوددر اكثر موارد سر جنين جلوى دهانه خروجى رحم قرار ميگيرد ولى با شيوع بسيار كمتر ممكن است پا يا باسن جنين (پوزيشن بريچ) يا شانه وگاها ابرو يا چانه جنين جلوى دهانه خروجى رحم قرار گيرند كه دربيشتراين مواردسزارين انجام ميشود مگر بعضى موارد خاص كه در اين حالت پزشك تصميم ميگيرد كه زايمان طبيعى يا سزارين انجام شودچند سوال در مورد زايمان۱- مراحل زايمان چند ساعت طول ميكشد ؟ در زنانى كه اولين زايمان خود را تجربه ميكنند بين12-8ساعت ودر زنان چند زا 6-5 ساعت

۲- اپى زيوتومى جيست؟؟ چگونه در چه مواقعى و چرا انجام ميشود؟اپى زيوتومى به برشى كه روى پرينه(حد فاصل بين دهانه واژن ومقعد) در هنگام زايمان براى تسهيل خروج جنين ايجاد ميشود گفته ميشود در بعضى از مواقع بصورت عمودى ودر ايران اكثرا (بعلت كوتاه بودن پرينه در خانمهاى ايرانى وجهت بيشگيرى از پارگى اسفنكتر مقعد ) بشكل اريب داده ميشود با انجام اين عمل وترميم آن بعد از خروج جنين وجفت از پارگى هاى غير قابل اجتناب واژن در طى زايمان وآسيب به مثانه وركتوم بيشگيرى ميشود و دراين موارد استفاده ميشود

1- زنانى كه اولين يا دومين زايمان خود را تجربه ميكنند

2- زنانى كه زايمان زودتر از موعد دارند

3- اگر جنين بشكل بريچ در رحم قرار گرفته باشد (يعنى پا يا باسن جنين بجاى سر جلوى دهانه رحم قرار گرفته باشد )

4- در مواردى كه از فورسپس براى زايمان استفاده ميشود

5- در مواقعى كه جنين بيش از حد بزرگ باشد


شما بايد در طی زايمان فعال يعنی در حين خروج نوزاد در موقع انقباض يعنی وقتی رحمتان سفت ودردناك ميشود نفس خود را حبس كرده به شكم خود فشار ورده واصطلاحا زور بدهيد و وقتی انقباض تمام ميشود نفسهاى عميق بكشيد (هر انقباض بين ۳۰ ثانيه الی ۱ دقيقه طول ميكشد )


تاريخ : چهارشنبه یکم دی ۱۳۸۹ | 20:15 | نویسنده : مجيد كمالي |