پايگاه اطلاع رساني پرسمان قرآن كه سابقا زير نظر گروه پاسخ به سوالات قرآني مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم فعاليت مي نمود با هدف پاسخگويي تخصصي به سوالات ديني ـ قرآني، كاربران تاسيس گرديد و با ادغام شدن اين گروه در مركز ملي به عنوان پرسشگر تخصصي در حوزه قرآن و معارف قرآني در خدمت پرسشگران مي باشد.
از طريق اين سايت امكان طرح پرسش هاي قرآني، دسترسي به بانك سوالات و اطلاعات قرآني و مقالات مرتبط و همچنين كتاب هاي تخصصي پرسش و پاسخ قرآني براي كاربران فراهم آمده است.

 

مركز ملي پاسخ‌گويي به سؤالات ديني، بزرگترين مركز پاسخگويي شيعه ( از لحاظ وسعت موضوعات تخصصي و گستره مخاطبان) در جهان اسلام است كه با هدف پاسخگويي تخصصي به سوالات و شبهات، توسط دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم تاسيس گرديده و با همكاري اساتيد و فضلاي حوزه علميه قم در چهار حوزه پاسخگويي به پرسش‌هاي مراجعان پاسخ‌ مي‌گويد. 
سامانه ارسال پيام كوتاه همزمان با سي و دومين بهار انقلاب اسلامي و ايام الله دهه فجر و در سال همت مضاعف و كار مضاعف، مركز ملي پاسخگوئي به سوالات ديني اقدام به راه اندازي سامانه پاسخگوئي از طريق پيام كوتاه نمود.
با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه به عنوان اولين ابزار ارتباطي ، مركز ملي اين سامانه را جهت پاسخگوئي به سوالات ديني اقشار مختلف جامعه راه اندازي كرده است و در مرحله اول پاسخگوي سوالات فقهي از طريق پيام كوتاه خواهد بود. كه به زودي با گسترش اين سامانه پاسخگوئي سوالات ديني در موضوعات ديگر نيز باشد.
شماره پيامك 30009640 آماده دريافت سوالات پيامكي اقشار مختلف جامعه بوده و همجنين پرسشگران مي توانند با
ورود به سايت مي توانند نرم افزار مخصوص ارسال سوال از طريق تلفن همراه را دريافت و بر روي گوشي تلفن خود نصب نمايند.جستجوگر اسلامي جواب با توجه به حجم گسترده پرسش و پاسخ هاي گردآوري شده در مراكز پاسخگو و توجه به اين نكته كه دستيابي پرسشگران به اين سوالات كمك فراواني به پاسخ يابي آنها مي نمايد، مركز ملي پاسخگويي ديني بر آن شد تا با گردآوري اطلاعات مختلف ديني از جمله پرسش و پاسخ، دستيابي پرسشگران را به پاسخ خود تسهيل نمايد.
از اين رو با راه اندازي اين سايت، جواب سعي دارد بر فارسي زبانان يك جستجوگر تخصصي در حوزه مطالب ديني تبديل شود.
هدف ما اين است كه تمامي علاقمندان به مطالعه در زمينه موضوعات ديني بتواند به طور تخصصي از اين مطالب در سايت هاي فارسي زبان استفاده كنند.
 

انجمن گفتگوي قراني همسو با ديگر سايت هاي پاسخگو و با توجه به اهميت كتاب شريف قرآن در اين زمينه انجمن تخصصي تشكيل شده است، تاكاربران با مراجعه به اين محيط تخصصي، پاسخ ها و مطالب مورد نظر خود را با رويكرد قرآني دريافت نمايد.
اين انجمن در موضوعات متنوعي فعاليت مي نمايد كه اين موضوعات ده گانه عبارتند از:
علوم قرآن ـ مبدا شناسي ـ مقصد شناسي و راهنماشناسي ـ اخلاق و عرفان ـ احكام قرآني ـ تاريخي و سياسي ـ اجتماعي ـ زن و مباحث مربوط ـ مشاوره قرآني و مسايل تربيتي ـ خدمات و پژوهش هاي قرآني ـ آزادانجمن گفتگوي ديني ي دارد محيطي مناسب براي بحث و گفتگوي ديني را به صورت آزاد فراهم آورد.
با توجه به اينكه طرحي برخي از سوالات و پرسش هاي ديني در يك جلسه امكان ندارد و ضروري است تا پرسشگر و پاسخگو در گفتگوي طولاني مدت به بررسي موضوع و حل مشكل بپردازند، ضروري مي نمود تا بخشي به عنوان انجمن پرسش و پاسخ ديني فعال گردد و پرسشگران بتوانند سوالات خود را به صورت بحث هاي طولاني و ادامه دار با پرسشگران مطرح نمايند.
از ديگر مزايا اين نوع مباحث، امكان استفاده و مشاركت ديگر افراد در بحث ها مي باشد كه با توجه به تكرار بسياري از سوالات و پرسش ها در ذهن نوع انسان ها، مراجعه به اين بحث ها امكان يافتن پاسخي دقيق تر را با مشاركت و همفكري ديگران فراهم مي آورد.شهر سوال با توجه به حضور فعال بخش پاسخگويي اينترنتي مركز ملي پاسخگويي در جوامع مجازي پرطرفدار و پركاربر مانند كلوب ، ماي پرديس ، ايران 20 و پاسخگويي در اين محيطها ، نياز شديد به بانك جامع اطلاعاتي از فعاليت ها و پرسش و پاسخ هاي برگزيده اين جوامع احساس مي شد .
به لطف خدا سايت « شهر سؤال » براي اين منظور راه اندازي شد . اين سايت ، يكي از سايت هاي مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني مي باشد كه جمع بندي و خلاصه اي از پرسش و پاسخ هاي مطرح شده در جوامع مجازي را در خود جاي داده است اين سايت با تقسيم بندي موضوعي و شاخه بندي هاي منطقي در هر رشته هاي مختلف علوم اسلامي ، و نيز داشتن كليد واژه هاي مختلف و محتواي مرتبط ، امكان دسترسي آسان كاربران به محتواي مورد نياز خود را فراهم نموده است .
همچنين مقالات برگزيده مطرح شده در جوامع مجازي به تفكيك موضوع در اختيار كاربران محترم قرار داده شده است . .
اين سايت مرجعي كامل و نيز مرجعي سهل والوصول براي مقالات ديني و پرسش و پاسخ هاي مورد نياز و مبتلا به كاربران مشتاق به علوم ديني ونيزكاربران جوامع مجازي مي باشد .شهر جواب يكي از سايت هاي وابسته به مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني ميباشد كه نقش پشتيبان انجمن پر مخاطب گفتگوي ديني( اسك دين) را بر عهده دارد.
مطالب و پرسش وپاسخ هايي كه در انجمن گفتگوي ديني به نتيجه نهايي رسيده توسط مدير يا كارشناسان هر انجمن جمع بندي شده و در قالب يك مقاله كامل بر روي خروجي سايت شهر جواب قرار ميگيرد ومنبع مقاله واقع در
انجمن گفتگوي ديني نيز ذيل آن درج ميگردد.
با توجه به درج برچسب در تمامي مقالات سايت شهر جواب امكان يافتن آن توسط موتورهاي جستجو ودر نتيجه دسترسي آسان براي مخاطب فراهم ميشود.
اين سايت مي تواند مرجعي كامل باشد براي مقالات ديني و استفاده از آنها براي كاربران مشتاق به علوم ديني وهمچنين مرجعي مطمئن وسهل الوصول براي ارجاع كاربران انجمن گفتگوي ديني.
شهر جواب به موازات انجمن هاي علمي انجمن گفتگوي ديني داراي هفت انجمن ميباشد شامل: تفسير وعلوم قرآن-حديث-كلام وعقايد-تاريخ اسلام-مشاوره وخانواده-اخلاق وعرفان-احكام شرعي كه مطالب سايت مطابق مطالب مندرج در انجمن گفتگوي ديني در اين انجمن ها درج مي شود.


برچسب‌ها: سايت هاي پاسخگويي به سئوالات ديني

تاريخ : شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۲ | 18:38 | نویسنده : مجيد كمالي |

فلسفه خلقت بشر در این دنیا کسب فضیلت و عبودیت و نیز رنگین کردن زندگی به اخلاق و اعمال خداوند است. برای این منظور ربّ جلیل و متعال، توسط برگزیدگانش کاتالوگی را تحت عنوان " فقه " بیان کرده است که در سایه آموزه های آن می توان سعادت را در هر دو سرا تضمین نمود.


در این مقاله می خواهیم نگاهی از پنجره احکام شرعیه به ازدواج و روابط بین زوجین بیندازیم.

دوران نامزدی

تفریح و رفتن به گردش با نامزد خود- که هنوز عقد نکرده است- چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: تا زمانی که عقد شرعی خوانده نشده، جایز نیست.(1)
***

نگاه به نامزد

آیا نگاه مرد به بدن نامزد خود- که هنوز نامحرم است؛ ولی ازدواج با او قطعی است- جایز است؟

همه ی مراجع: خیر، نامزد نامحرم، با سایر زنان تفاوتی ندارد.(2)
***

طلای سفید

طلای سفید، برای مردان چه حکمی دارد؟

همه ی مراجع: اگر از جنس طلا باشد، جایز نیست؛ هر چند به رنگ سفید باشد.(3)
***

حکم پلاتین

آیا در دست کردن و استفاده از پلاتین برای مرد اشکال دارد؟

همه ی مراجع: استفاده از پلاتین اشکال ندارد.(4)
***

نفقه دوران عقد تا عروسی

در دوران عقد تا عروسی- که دختر در خانه پدر به سر می برد- آیا تأمین نفقه او بر عهده ی شوهر است؟

همه ی مراجع: (به جز تبریزی، وحید و سیستانی): در فرض یاد شده اگر زن تمکین داشته باشد، نفقه ی او بر شوهر واجب است.
وحید و تبریزی: خیر، در این فرض بر عهده ی شوهر نیست.
سیستانی: اگر در شهری که زندگی می کنند، متعارف این است که نفقه ی دختر را خانواده اش می دهد، بر عهده ی شوهر چیزی نیست. در غیر اینصورت، پرداخت نفقه، وظیفه ی شوهر است.(5)
***

نماز با صورت آرایش کرده

برخی از خانم ها فکر می کنند، نماز خواندن با صورت آرایش کرده صحیح نیست. در حالی که اگر آرایش مانع از رسیدن پوست پیشانی بر مهر نباشد، اشکال ندارد.(6)
***

هفته اول عروسی

• مسأله: چنانچه، دختر باکره باشد، مرد باید در هفت شب نخست، نزد عروس باشد و اگر باکره نباشد، در سه شب نخست باید نزد او باشد، مگر آن که زن از حق خود صرف نظر کند.(7)

احکام جنسی

راه های تشخیص جنابت چیست؟

همه ی مراجع: به دو چیز انسان جنب می شود:
1. آمیزش جنسی به مقدار دخول نسبت به مرد و زن (اگر چه منی بیرون نیاید).
2. بیرون آمدن منی، در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار.(8)

وذی، مذی، و ودی را توضیح دهید؟

همه ی مراجع:
مذی، به آبی گویند که گاه بعد از ملاعبه و بازی کردن با همسر، بیرون می آید.
وذی، به آبی گویند که گاه بعد از منی بیرون آید.
ودی، به آبی گویند که گاه بعد از بول آمدن بیرون می آید و کمی سفید و چسبنده است.
همه این آب ها، در صورتی که مجرا به بول و منی آلوده نباشد، پاک است.
تبصره: فایده استبرا از بول این است که، اگر آب مشکوکی، بعد از آن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمی کند، اما اگر استبرا نکرده، باید، وضو را اعاده کند و محل را بشوید.
فایده ی استبرا از منی این است که اگر رطوبت مشکوکی از او خارج شود و نداند، منی است یا یکی از آب های پاک، غسل ندارد و اگر استبرا نکند و احتمال دهد ذرات منی در مجرا باقی بوده و همراه بول یا رطوبتی دیگر خارج شده، باید دوباره غسل کند.(9)
***

تشخیص منی

راه تشخیص منی و احتلام در مرد چیست؟
همه ی مراجع (به جز بهجت، مکارم و صافی): خروج منی در مرد دارای سه نشانه است: 1. همراه شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید. 3. بدن سست شود. اگر هیچ یک از نشانه های سه گانه و یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
بهجت و مکارم: خروج منی در مرد دارای دو نشانه است: 1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون ‌آید. اگر هیچ یک از این دو نشانه یا یکی از آن دو را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند که منی است.
صافی: اگر با شهوت و جستن بیرون آید و یا با جستن بیرون‌آید و بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این دو نشانه را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر اطمینان پیدا کند که منی است.(10)
***

جنابت در زن

راه تشخیص منی و احتلام در زن چیست؟

همه ی مراجع(به جز بهجت، تبریزی، و نوری): خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد، به جنابت آن ها حکم می شود و لازم نیست، با جستن بیرون بیاید و بدن سست شود و اگر بدون شهوت باشد، به منی حکم نمی شود، مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
بهجت: خروج ترشّحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذّت جنسی) باشد و با جستن بیرون آید، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو علامت، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.
تبریزی و نوری: خروج ترشّحات زن، اگر با شهوت خاص (اوج لذّت جنسی) همراه باشد و بدن پس از آن سست شود، به منی حکم می شود و اگر هیچ یک از دو نشانه، یا یکی از آن ها را نداشت، به منی حکم نمی شود؛ مگر آن که از راهی دیگر یقین کند، منی است.(11)
***

ترشحات زنانه

پرسش: آیا ترشحات معمولی خانم ها، وضو را باطل می کند؟

همه ی مراجع: خیر، مگر آن که به منی یا بول بودن آن یقین کند.(12)

روابط زناشویی

• مسأله: زن و شوهر می توانند، به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند، چه با قصد شهوت و چه بدون قصد آن.(13)

آیا زن، می تواند، از نگاه کردن شوهر به بدن خود ممانعت به عمل آورد؟

زن، باید، برای کلیه ی بهره های جنسی شوهر مطیع او باشد، مگر این که عذر شرعی داشته باشد.(14)

تمکین، زن نسبت به روابط زناشویی، چه مقدار باید باشد؟

همه ی مراجع: اگر عذر شرعی(مانند حیض، ضرر برای سلامت بدن و...) نداشته باشد و شوهر بخواهد، باید تمکین کند.(15)
• مسأله: هرگونه تماس بدنی بین زن و شوهر، با هر عضوی باشد، جایز است.(16)

اگر انسان، در شب، بداند که صبح برای غسل کردن آب پیدا نمی کند، آیا با این حال می تواند، با همسر خود نزدیکی کند؟

جواب: مانع ندارد.(17)
***

تحریک جنسی

آیا انسان، می تواند، با نگاه به عکس همسرش، حسّ جنسی خود را تحریک کند و لذّت ببرد؟

نگاه کردن به عکس همسر اشکال ندارد، چه با قصد لذّت و چه بدون آن و تصور کردن او هم در ذهن در صورتی که به کار حرام استمنا منجر نشود، اشکال ندارد.

آیا دیدن فیلم های شهوت انگیز، برای فرد متأهل جایز است؟

اگر دیدن آن ها به قصد تحریک شهوت باشد و یا موجب تحریک آن شود، جایز نیست.(18)

آیا بر زن و شوهر جایز است، در حالی که تنها هستند، فیلم های سکسی ببینند و سپس عمل زناشویی انجام دهند؟

نگاه کردن به این گونه فیلم ها، برای همه حرام است.(19)

دیدن فیلم هایی که راه صحیح نزدیکی با زن باردار را آموزش می دهد، برای مردان متأهل چه حکمی دارد؟

دیدن این فیلم ها که همیشه با نگاه شهوت برانگیز همراه است، جایز نیست.(20)
***

نزدیکی از پشت

حکم نزدیکی از پشت در زمانی که زن حائض است، چیست؟

امام، خامنه ای، صافی، مکارم و نوری: کراهت شدید دارد.
سیستانی و فاضل: اگر زن راضی باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضی نباشد، بنابر احتیاط واجب جائز نیست.
بهجت، تبریزی و وحید: بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.(21)
***

زمان آمیزش

آمیزش در برخی زمان ها و حالت ها ممکن است حرام باشد. با مواردزو احکام آن آشنا می شویم:

الف) در حال حیض

• مسأله: آمیزش، در فرج، در زمان حیض هم برای مرد و هم برای زن حرام است، اگر چه به مقدار ختنه گاه باشد و منی هم بیرون نیاید، بلکه احتیاط واجب آن است که به مقدار کم تر از ختنه گاه نیز آمیزش صورت نگیرد.(22)
• مسأله: اگر، در هنگام آمیزش زن حائض شود، مرد باید بلافاصله از او کناره بگیرد و اگر از او فاصله نگرفت، بنابر احتیاط واجب، باید، کفّاره بدهد.(23)
• مسأله: آمیزش، در روزهایی که حیض زن قطعی نیست، ولی شرعاً باید، برای خود حیض قرار دهد، هم بر مرد هم بر زن حرام است.(24)
• مسأله: زن و شوهر می توانند، در زمان حیض زن، به استثنای دخول، سایر استمتاعات را از یکدیگر داشته باشند. اگر چه به انزال منی منجر گردد.(25)
• مسأله: کامیابی و لذّت بردن از ناف تا زانوی حائض، بر مرد مکروه است، مگر آن که از روی لباس باشد.(26)

اگر خانمی از خون حیض پاک شده است، لیکن، هنوز، غسل به جا نیاورده آیا می تواند، با شوهرش نزدیکی کند؟

پیش از غسل همبستر شدن با زن جایز است، اگر چه کراهت دارد.(27)

ب) بعد از داخل شدن وقت نماز

• مسأله: کسی که نمی تواند، غسل و تیمم کند، بعد از داخل شدن وقت نماز، نباید، با همسر خود نزدیکی کند، مگر آن که بترسد که به گناه بیفتد.(28)
• مسأله: اگر کسی نمی تواند، غسل کند، امّا، می تواند تیمم نماید، حتی بعد از داخل شدن وقت نماز می تواند، با همسر خود آمیزش کند.(29)

ج) در حال استحاضه ی کثیره یا متوسطه

• مسأله: اگر زن مستحاضه ی کثیره و یا متوسطه باشد، در صورتی که غسل های واجب خود را انجام داده باشد، آمیزش با او جایز است.(30)

د) در حال روزه ی واجب

• مسأله: نزدیکی، در حالی که هر دو یا یکی از آنان روزه ی واجب گرفته اند، حرام است و روزه را نیز باطل می کند، اگر چه به مقدار ختنه گاه هم داخل شود و منی هم بیرون نیاید.(31)
• مسأله: هر کاری که باعث جنب شدن مرد یا زن، در حال روزه شود، اگر عمدی صورت بگیرد، حرام است و روزه را نیز باطل می کند.(32)
• مسأله: ملامسه و بوسیدن و ملاعبت با همسر در حال روزه، اگر به قصد انزال منی نباشد، اشکال ندارد، لیکن اگر زن یا مرد به گونه ای باشند که عادتاً با این گونه امور جنب می شوند، باید از این گونه کارها نیز اجتناب کنند.(33)
• مسأله: اگر مردی، زن خود را در ماه مبارک رمضان، در حالی که روزه است، به آمیزش مجبور کند، علاوه بر این که فعلی حرام انجام داده است ولی روزه ی زن باطل نمی شود.(34)

هـ) در حال بیماری

• مسأله: اگر زن، بیماری داشته باشد که دکترها او را از آمیزش منع کرده باشند، مجامعت با او برای شوهرش جایز نیست.(35)

و) در حال اعتکاف

آمیزش، در حال اعتکاف بر مرد و زن حرام است، بلکه، هر گونه لمس و بوسیدن به شهوت نیز حرام است و اعتکاف را نیز باطل می کند.(36)

ز) در حال احرام

• مسأله: مجامعت کردن با همسر در حال احرام جایز نیست.(37)
• مسأله: هر گونه لمس، بوسیدن، نگاه کردن به همسر، در حال احرام از روی شهوت جایز نیست.
***

موسیقی محرِّک

آیا زن و شوهر، به جهت تمایل به یکدیگر و افزایش شهوت، می توانند، به موسیقی لهوی گوش فرا دهند؟

همه ی مراجع: گوش دادن به موسیقی حرام جایز نیست و صرف افزایش تمایل به همسر، مجوّز شرعی، برای گوش دادن به آن محسوب نمی شود.(38)
***

سقط جنین

آیا بعد از انعقاد نطفه از بین بردن آن جایز است؟

بعد از انعقاد نطفه جایز نیست.(39)
***

دیه ی سقط جنین

پرسش: دیه سقط جنین چه مقدار است؟

همه ی مراجع: دیه برای نطفه، 20 مثقال طلای سکه دار؛ برای علقه (خون بسته شده) 40 مثقال طلا و برای مضغه (پاره گوشت) 60 مثقال طلا است. اگر استخوان داشته و بدون گوشت باشد، 80 مثقال و اگر گوشت آن را پوشانده و خلقت کامل شده باشد 100 مثقال است. اگر روح در آن دمیده شده چنانچه پسر باشد 1000 مثقال و اگر دختر باشد 500 مثقال شرعی طلای سکه دار، دیه دارد.
گفتنی است که روح در حدود چهار ماهگی در جنین دمیده می شود.(40)

احکام روابط زن و شوهر

پرداخت نفقه

• مسأله: نفقه را می توان به صورت پول یا عین به زن پرداخت؛ به طور مثال، می توان، غذا را پخته یا نپخته و یا پول آن را به زن داد و زن نیز مالک آن می شود.(41)
به مقدار نفقه به گردن مرد، دین می آید و به زن مقروض می شود، چه زن آن را از مرد طلب کرده باشد یا نه.(42)

آیا مرد، می تواند، پول هایی را که زن با صرفه جویی در مخارج خانه پس انداز کرده، از زن طلب کند؟

اگر از نفقه ی زن بوده و زن با کم گذاشتن از خود در قسمت مخارج زندگی صرفه جویی کرده، خیر، نمی تواند.(43)

اگر خانمی، ماهیانه، از شوهرش، برای مخارج خانه، پول می گیرد، مقداری از آن را پس انداز کند، آیا می تواند، بدون اذن شوهر، برای خود، لباس یا چیزی دیگر بخرد؟

اگر شوهر، ماهیانه را به زن تملیک کرده و اختیار مصرف را به او داده و یا ماهیانه، نفقه ی خود زن است، می تواند، بدون اجازه ی شوهر آن را خرج کند.(44)

چنانچه مردی نفقه همسرش را ندهد و یا از آن کم بگذارد، زن چگونه می تواند نفقه ی خود را از او استیفا نماید؟

امام، بهجت و فاضل: نخست باید به حاکم شرع مراجعه کند و با عدم دسترسی به او، با چند نفر از افراد عادل، در میان بگذارد تا از این طریق، او را بر پرداخت نفقه مجبور کنند و اگر این راه ها ممکن نبود، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
تبریزی، سیستانی، صافی، مکارم و نوری: اگر ممکن است، می تواند مخارج زندگی خود را بدون اجازه از اموال شوهر بردارد.
وحید: می تواند از طریق متصدّی امور حِسبّیة، شوهر را بر پرداخت نفقه مجبور کند و اگر ممکن نشد، می تواند خرجی خود را بدون اجازه از مال شوهر بردارد و احتیاط واجب آن است که این کار با اجازه ی حاکم شرع باشد.
تبصره: به فتوای آیت الله سیستانی و آیت الله مکارم شیرازی، در فرض یاد شده، تصرف در اموال شوهر باید با اجازه ی حاکم شرع باشد.(45)
***

حق سکونت زن

پرسش: آیا زن بعد از عقد ازدواج می تواند از سکونت در شهری خاص امتناع ورزد؟

همه ی مراجع: خیر، چنین حقی ندارد؛ مگر آن که در ضمن عقد شرط کرده باشد، (و یا عقد بر این توافق واقع شده باشد).(46)
***

مطالبه ی مهریه

پرسش: اگر زن بعد از نزدیکی با همسرش مهرش را از شوهر بطلبد ولی او قادر به پرداخت آن نباشد، تکلیف چیست؟

همه ی مراجع: اگر شوهر به جز خانه و اثاث آن چیزهای دیگری که به آن نیاز دارد و یا در شأن او است چیز دیگری نداشته باشد، زن نمی تواند مهر خود را از او مطالبه کند بلکه باید صبر کند تا او بتواند بدهی خود را بپردازد.(47)
***

اطاعت از شوهر

در مقام تعارض بین امر پدر و همسر، اطاعت کدام یک، برای زن مقدم است؟

در امر مشروع، امر شوهر مقدّم است.(48)

اگر شوهر، پوشیدن لباس و یا آرایشی خاص را از همسرش درخواست کند، آیا اطاعت او بر زن واجب است؟

همه ی مراجع: اگر این درخواست، در راستای استمتاعات باشد و یا ترک آن باعث نفرت شوهر گردد، بر زن واجب است، اطاعت کند. در غیر این صورت، واجب نیست.(49)
***

رضایت شوهر

آیا همین اندازه که زن، بداند، شوهرش، برای بیرون رفتن از منزل راضی است، کفایت می کند یا این که باید، از او اجازه بگیرد؟
همه ی مراجع: اگر می داند که شوهرش راضی است، کفایت می کند و اجازه گرفتن لازم نیست.(50)
***

لباس میهمانی

اگر جهت شرکت در یک میهمانی خاص، زن بخواهد، لباس ویژه، بپوشد، ولی، همسر وی راضی نباشد، چه حکمی دارد؟

اگر پوشیدن لباس، موجب اختلاف و مفسده باشد، باید، از پوشیدن آن اجتناب شود و شوهر نیز، نباید، از لباسی که متعارف است، جلوگیری کند.(51)
***

آرایش برای غیر همسر

آرایش نمودن زن، برای غیر همسر، در بعضی مجالس زنانه، مثل عروسی یا میهمانی های زنانه، در صورتی که همسر راضی نباشد، چه حکمی دارد؟
در صورتی که نامحرم او را نبیند، اشکال ندارد؛ ولی، سعی شود، موافقت شوهر حاصل گردد.(52)
***

نذر زن

آیا زن، می تواند، بدون اذن شوهر، از مال خود نذر کند؟

امام و خامنه ای: خیر، نذر زن در اموال خود، بدون اذن شوهر صحیح نیست.
نوری: آری، نذر زن، از مال خودش، بدون اذن شوهر صحیح است.
سیستانی، صافی و وحید: اگر نذر، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و بنابر احتیاط واجب، در اموال خود نیز- غیر از حج، زکات، صله رحم و احسان به پدر و مادر- با اذن شوهر نذر کند.
فاضل: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او(در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط واجب آن است که با اذن او باشد؛ به ویژه، در نذر اموال [هر چند به خود متعلق باشد.]
تبریزی و مکارم: اگر نذر زن، مزاحم حقوق شوهر باشد، بدون اذن او (در هر حال) صحیح نیست و اگر مزاحم نباشد، احتیاط مستحب آن است که با اجازه ی او باشد (حتی در اموال خود).
بهجت: نذر زن بدون اذن شوهر (حتی در اموال خودش)، بنابر احتیاط واجب صحیح نیست.(53)
***

رقص برای همسر

آیا زن، می تواند، برای شوهرش برقصد و همراه با آن، به موسیقی طرب انگیز و شاد گوش کنند؟

همه ی مراجع(به جز بهجت): رقص زن برای شوهر، در صورتی که با موسیقی حرام همراه نشود، جایز است.
بهجت: اگر همراه با موسیقی حرام انجام گیرد، جایز نیست و اگر بدون آن باشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.(54)
***

تصرّف در اموال یکدیگر

تصرّف در اموال شوهر، بدون اذن او جایز نیست، مگر آن که، زن به رضایت او علم داشته باشد و همین طور تصرّف در اموال زن.(55)

اگر زنی، بدون اجازه ی شوهرش، از پول یا مال او بردارد، در صورتی که بداند، شوهرش راضی است، آیا گرفتن اجازه واجب است؟

با احراز رضایت مانعی ندارد.(56)

آیا مرد، می تواند، همسرش را به فروش اموالش مجبور نماید، به طور مثال، زن را وادار کند، خانه یا ملکش را بفروشد؟

حق ندارد.(57)

نشوز زن و مرد

• مسأله: زن، در هر یک از صور زیر ناشزه محسوب می شود و مرد می تواند نفقه ی او را نپردازد:
1. عدم تمکین زن به شوهر، در روابط زناشویی.
2. خارج شدن از خانه، بدون اذن و رضایت شوهر و خودسری در آمد و رفت ها و معاشرت ها.
3. پاک نکردن خود از آنچه باعث دور کردن شوهر از تمتعات و لذّات می گردد.
4. ترک نظافت و یا ترک آرایش، اگر شوهر آن را طلب کند.(58)

زن، با چند بار اطاعت نکردن، در وظایف واجب خود نسبت به شوهر ناشزه می شود؟

اگر زن بدون عذر، وظایف خود را انجام ندهد، حتّی اگر برای یک بار، نشوز محقّق می شود و اگر توبه کرد و از شوهر اطاعت نمود، نشوز برداشته می شود.
• مسأله: اگر مردی، به وظایف واجب خود عمل نکند و نفقه ی زن را نپردازد، گرفتار نشوز شده است.(59)
• مسأله: اگر نشانه های نشوز در مرد پیدا شود، زن، می تواند، مرد را نصیحت کند و اگر نصیحت مؤثر نشد، می تواند، شکایت خود را نزد حاکم ببرد تا مرد را وادار کند، به وظایف خود عمل نماید.(60)

احکام حجاب و پوشش اسلامی

پوشش نامناسب

پرسش: پوشیدن مانتوهایی که برجستگی های بدن (مانند سینه و پشت) را نمایان می سازد چگونه است؟

همه ی مراجع: اگر باعث تهییج شهوت باشد، جایز نیست.(61)
***

پوشش زیر چانه

آیا پوشاندن زیر چانه و کف و روی پا، در مقابل نامحرم واجب است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و مکارم): آری، باید آن ها را از نامحرم بپوشاند.
مکارم: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیر چانه واجب است؛ ولی، پوشاندن کف و روی پا تا مچ، بنابر احتیاط، واجب است.(62)

پوشش زیبارویان

زنی که می داند، به جهت چهره ی زیبایی که دارد، مردان نامحرم، به او نگاه می کنند، چه وظیفه ای دارد؟ آیا پوشاندن آن واجب است؟

امام، خامنه ای، سیستانی، فاضل، مکارم و نوری: اگر باعث مفسده نشود، پوشاندن چهره بر او واجب نیست؛ ولی، مردان وظیفه دارند، به او نگاه نکنند.
بهجت، تبریزی و وحید: اگر باعث جلب توجّه مرد نامحرم شود، بنابر احتیاط واجب، باید چهره خود را بپوشاند.
صافی: باید چهره ی خود را در برابر نامحرم بپوشاند.(63)
***

زیورآلات زنان

زیورآلات زن، اگر در معرض دید نامحرم باشد: چه حکمی دارد؟

امام، بهجت، صافی، خامنه ای، فاضل و وحید: باید، از دید مرد نامحرم پوشانده شود.
مکارم و نوری: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند) از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن حلقه ی ازدواج و انگشتر، واجب نیست.
سیستانی: پوشاندن گردن بند، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن النگو، دستبند، حلقه ی ازدواج و انگشتر واجب نیست.
تبریزی: پوشاندن زیورآلات پنهانی (مانند دستبند، النگو و گردن بند)، از دید نامحرم واجب است؛ ولی، پوشاندن انگشتری که پیش زنان بزرگسال، یا کمی پایین تر متعارف است، واجب نیست.(64)
***

آرایش زن

آیا زن باید چهره ی آرایش کرده ی خود را از نامحرم بپوشاند؟

همه ی مراجع: (به جز مکارم): آری، باید از نامحرم بپوشاند.
مکارم: بنابر احتیاط واجب باید از نامحرم بپوشاند.(65)

اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت برای خانم ها چه حکمی دارد؟

امام، سیستانی، مکارم و نوری: اصلاح صورت و برداشتن موهای صورت بدون آرایش اشکال ندارد.
بهجت و صافی: این کار فی نفسه برای آنان اشکال ندارد ولی باید صورت را از نامحرم بپوشاند.
تبریزی، خامنه ای، وحید و فاضل: اگر زینت محسوب شود پوشاندن آن از مرد نامحرم واجب است.(66)

احکام روابط اجتماعی

مکالمه با نامحرم

آیا خانم ها، می توانند، با نامحرمان صحبت کنند؟

خانم ها، می توانند، با نامحرم صحبت کنند، مشروط به آن که به قصد لذّت نباشد، صدای خود را نازک ننمایند و زمینه گناه هم نباشد.(67)

توصیف نامحرم

آیا بر زن جایز است، زیبایی های زنان نامحرم را برای شوهرش تعریف کند؟

اگر شوهرش آن زن ها را می شناسد، اشکال دارد.
***

پزشک نامحرم

در جایی که پزشک زن در دسترس باشد، آیا لمس بدن زن از روی لباس، به وسیله ی پزشک مرد جایز است؟
همه ی مراجع: اصل لمس بدن زن نامحرم، از روی لباس، حرام نیست؛ ولی، اگر تلذّذ و مفسده ای در بین باشد، جایز نیست.(68)

مراجعه به پزشک نامحرم

شکی نیست که در شرایط اضطراری و ناچاری، مراجعه به پزشک نامحرم مانعی ندارد. سخن، در جایی است که با وجود پزشک محرم، آیا می توان به پزشک نامحرم مراجعه کرد یا نه؟ مراجع تقلید فرموده اند: «اگر، مراجعه، به پزشک نامحرم، بر لمس و نظر حرام متوقف باشد تا به حدّ ضرورت نرسیده، جایز نیست». امّا بسیاری از مردم می گویند، دکتر محرم است.

آیا مراجعه زن به پزشک مرد یا رادیولوژی، سونوگرافی، تزریقات و جراحی زنان، توسط مردان، با وجود پزشک زن و انجام این اعمال توسط زنان چه صورت دارد؟

با وجود زنان متخصّص، مراجعه به نامحرم جایز نیست.(69)

مراجعه مردان به پزشک زن، در صورت وجود پزشک مرد چه صورت دارد؟

اگر ضرورت ندارد و لمس و نظر حرام می شود، جایز نیست.(70)
***

تزریقات نامحرم

حکم آمپول زدن، توسط نامحرم چگونه است؟

همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): اگر همجنس در دسترس نباشد و ضرورت اقتضا کند، اشکال ندارد.
تبریزی و سیستانی: اگر همجنس در دسترس نباشد، یا آمپول زن غیر همجنس، مهارتش در تزریق بیشتر باشد، اشکال ندارد.(71)
***

عکس های زنان نامحرم

از منکراتی که در بسیاری از خانه ها، به ویژه، نوعروسان وجود دارد، فضاسازی خانه، با عکس های نیمه عریان و بدحجاب زنان نامحرم آشنا و ناآشناست؛ در حالی که جایز نیست، عکس هایی که دیدن آن ها برای دیگران حرام است، در معرض دید قرار بگیرد.(72)
***

احکام عکس

آیا نگاه کردن به عکس شخص نامحرم که حد واجب پوشش را در عکس رعایت ننموده، جایز است؟
در صورت نشناختن و نبود مفسده جایز است.(73)
***

فیلم مبتذل

نگاه به فیلم های مبتذل که بیش تر زنان غیرمسلمان در آن بازی می کنند؛ در صورتی که موجب تحریک انسان نشود، چه حکمی دارد؟
همه ی مراجع(به جز تبریزی و سیستانی): با توجه به این که دیدن این گونه فلیم ها، شهوت برانگیز و مقدمه ارتکاب گناه است، نگاه به آن ها حرام است.
تبریزی: نگاه به فیلم هایی که موجب تحریک شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه باشد، جایز نیست.
سیستانی: اگر حتی، بدون قصد لذّت و ترس افتادن به گناه باشد، بنابر احتیاط واجب، نگاه به زنان جایز نیست.(74)
***

احکام صله ی رحم

صله ی رحم چیست؟ و چه کسانی جزء ارحام محسوب می شوند؟

صله ی رحم، یعنی پیوند با خویشاوندان، که گاه با دیدار آنان حاصل می شود و گاه با نامه یا تلفن یا دعوت از آن ها؛ یا طرق دیگر. صله رحم شامل خویشاوندان خیلی دور نمی شود.(75)
علی(ع) در این باره می فرماید:
«صِلُوا اَرحامکُم و ان قَطعُوکم»(76)
با خویشاوندان خود صله رحم کنید، هر چند، آنان، با شما قطع رابطه کنند.

آیا خویشاوندان زن از ارحام شوهر محسوب می شوند که صله با آنان واجب باشد یا خیر؟ و همین طور، خویشاوندان شوهر، از ارحام زن محسوب می شوند یا خیر؟

خویشاوندان زن یا شوهر جزء ارحام دیگری محسوب نمی شوند.(77)

زن من همواره مرا مجبور می کند، به خانه مادرش یا خواهر یا بستگانش بروم، آیا بر من واجب است که از او اطاعت کنم؟

اطاعت از او واجب نیست.(78)

آیا شوهر حق دارد، زن را مجبور کند که به منزل فلان فامیل برود؟ در حالی که زن به هیچ وجه راضی نیست به منزل آنان برود. آیا اطاعت از او در این امر واجب است؟

شوهر حق دارد، از خارج شدن زن از خانه ممانعت نماید؛ ولی، در این گونه موارد بهتر است، زن رضایت شوهر را به دست آورد.(79)

آیا برای صله رحم یا دیدن بستگان نزدیک، حتّی دیدن پدر و مادرم، باید از شوهرم اجازه بگیرم یا می توانم، به قدر انجام صله رحم بدون اذن شوهر، از خانه خارج شوم؟

خروج از خانه، حتّی اگر برای صله ی رحم، یا دیدن پدر و مادر و بستگان نزدیک باشد، بدون اجازه ی شوهر حرام است.(80)

اگر شوهری، همسرش را از صله ی رحم، به ویژه دیدار والدین منع کند، تکلیف زن چیست؟ آیا می تواند، بدون اجازه ی او به دیدن آنان برود؟

همه ی مراجع: خیر، نمی تواند، بدون اجازه ی شوهر، به دیدار آنان برود و صله رحم به رفت و آمد منحصر نیست؛ بلکه، با احوال پرسی و پیغام فرستادن از طریق تلفن، نامه و مانند آن نیز محقّق می شود.(81)

احکام وطن و سفر

وطن زن

آیا زن در انتخاب وطن مستقل است یا تابع شوهر؟

خامنه ای، مکارم: مستقل است و باید به وظیفه خود عمل کند.
صافی: زن نسبت به انتخاب وطن، آزاد است در صورتی که در موقع اجرای عقد نکاح برای خود حق انتخاب وطن قرار داده باشد.
تبریزی: زن در انتخاب وطن، مستقل است ولی اگر اطمینان دارد که با شوهرش زندگی می کند وطن شوهر، وطن او هم محسوب می شود.
فاضل: زن در انتخاب وطن تابع شوهر نیست، بلکه در صورتی که بخواهد همراه شوهر و در محل زندگی او، زندگی کند، وطن او هم به حساب می آید وی اگر بخواهد با توافق شوهر یا حتی بدون توافق شوهر در جای دیگری زندگی دائمی داشته باشد، همان جا وطن او محسوب می شود.
بهجت: زن اگر می خواهد با شوهرش زندگی کند در انتخاب وطن قهراً تابع است.
سیستانی: زن اگر تصمیم بر ماندن با شوهر خود داشته باشد در انتخاب وطن طبعاً تابع شوهر خواهد بود.(82)
تبصره: چه زن در انتخاب وطن تابع شوهر باشد و چه نباشد وطن یا وطن هایی که شوهر قبل از ازدواج داشته هیچ ارتباطی به زن ندارد، بلکه تنها وطنی را شامل می شود که شوهر برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برمی گزیند همچنین وطن هایی که زن قبل از ازدواج داشته تا وقتی که از آن اعراض نکرده باشد، همچنان وطن او به حساب می آید و هیچ ارتباطی به شوهر ندارد.
زن و شوهر در وطن های ویژه خود هر کدام باید جداگانه به وظیفه ی خود عمل کنند، ولی در وطن مشترک وظیفه ی آنان یکسان می شود.
***

احکام مسافر

نماز و روزه ی زن، بدون اجازه شوهر، در سفر چگونه است؟

باید، از شوهرش اجازه بگیرد و اگر بدون اذن او به سفر برود، باید، نمازش را تمام بخواند و در ماه مبارک رمضان هم باید روزه بگیرد؛ زیرا، سفر او معصیت محسوب می شود، مگر این که سفر واجب باشد در این صورت باید نمازهایش را شکسته بخواند و حق گرفتن روزه هم ندارد.(83)

احکام خمس

خمس درآمد

خمس یکی از عبادات مالی است که ممکن است، بر هر فردی واجب شود؛ از این رو، مناسب است، عروس و داماد، از ابتدای زندگی زناشویی خود، سال مالی، برای خود قرار دهند و آخر هر سال، وضعیت مالی خود را بازنگری کنند.

زن و شوهر، هر دو کار می کنند و درآمد دارند، آیا به پول زن هم خمس تعلّق می گیرد؟

در زاید بر آنچه در بین سال خرج زندگی کرده، خمس واجب است.(84)
***

خمس جهیزیه

آیا به جهیزیه ی زنی که به خانه شوهر آمده و پدرش خمس مالش را نپرداخته، خمس تعلّق می گیرد؟

اگر یقین نداشته باشد که در جهیزیه خمس است، لازم نیست، خمس بدهد و اگر یقین دارد، باید، به مرجع تقلید خود یا یکی از نمایندگان وی، مراجعه کند و در صورت پرداخت خمس یا اجازه، می تواند، در جهیزیه تصرّف نماید.(85)

اگر کسی جهیزیه را فروخت، آیا ترقی قیمت جهیزیه خمس دارد یا نه؟

خمس ندارد، مگر آن که از پولی تهیه باشد که باید خمس آن را بدهد.(86)
***

خمس طلا و زیورآلات

خانمی از حقوق خود طلا و زیورآلاتی که همیشه خود را با آن زینت می کند، خریده است. شوهرش پولی ندارد که وی بتواند در این زمینه صرف کند، آیا دادن این گونه خریدها بر زن لازم است؟

همه ی مراجع: اگر به مقدار متعارف و مناسب شأن او باشد، خمس ندارد.(87)
***

خمس پس انداز

آیا به پولی که برای خرید وسایل زندگی ذخیره می شود، خمس تعلق می گیرد؟

امام، تبریزی، سیستانی، مکارم و وحید: چنانچه یک سال از آن بگذرد، خمس دارد.
صافی: اگر هم اکنون به آن وسیله نیاز و تهیه آن بدون پس انداز در مدت یک سال ممکن نباشد خمس ندارد.
خامنه ای: اگر برای تهیه وسایل مورد نیاز در آینده ی نزدیک(مثلاً تا سه ماه پس از سال خمسی) پس انداز شده باشد و با پرداخت خمس آن، نتواند آن ها را تهیه کند، خمس ندارد.
نوری: چنانچه بدون پس انداز کردن نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند، خمس ندارد.
بهجت و فاضل: اگر بدون پس انداز کردن، نمی تواند وسایل مورد نیاز خود را در آینده تهیه کند؛ چنانچه پس انداز کوتاه مدت (مثلاً تا سه سال) باشد، خمس ندارد.
تبصره: چنانچه در آینده با پس انداز خود، لوازم مورد نیاز خویش را تهیه نکند، باید خمس آن را بدهد.(88)
***

اجازه ی تصرف

شوهرم، اهل خمس نیست. نماز من با لباس هایی است که از این پول ها تهیه می شود؛ چه حکمی دارد؟

به شما و امثال شما اجازه می دهیم که در این لباس ها تصرف کنید و اگر می توانید، خمس آن را بپردازید و یا خمس آن را به عهده بگیرید و هر زمان موفّق شدید، بپردازید.(89)
تبصره: در این مورد هر کسی باید از مرجع تقلید خودش اجازه بگیرد.

احکام امر به معروف و نهی از منکر

حسّاسیت خانوادگی

آیا مرد، باید، به همسر و سایر زنان وابسته خود حسّاس باشد؟ و چه اندازه حق دارد، در مسائل شخصی آنان دخالت کند؟

از باب امر به معروف و نهی از منکر، هر مسلمانی نسبت به مسلمان دیگر، وظیفه ی ارشاد و هدایت دارد. این وظیفه، درباره ی نزدیکان و اعضای خانواده سنگین تر است؛ بنابراین، اعضای خانواده نسبت به یکدیگر مسؤولیت تربیتی و حفاظتی ویژه دارند. این وظیفه ی مسلّم اعضای خانواده است که از گمراهی و لغزش یکدیگر پیشگیری کرده، در این باره حسّاس باشند. همان طور که افراد خانواده به سلامت جسمانی یکدیگر حسّاسند، باید، به سلامت روحی و ایمانی یکدیگر نیز حسّاس باشند؛ امّا، نخست این که باید توجبه داشت، این وظیفه، درباره ی نقض و ترک احکام الاهی است.
دوم این که، این مسأله، فقط، وظیفه مرد نیست، بلکه زن نیز در برابر مرد و هر فردی نسبت به افراد دیگر خانواده چنین تکلیفی دارد.
سوم این که، در صورت مشاهده لغزش، باید، از شیوه های معقول و درست تربیتی در ارشاد فرد کوشید، نه این که بدون هیچ تدبیری خشونت را تنها راه حل دانست.
***

هدایت همسر

همسرم، فیلم های ویدئویی مبتذل می بیند، برای این که او را از این کار باز دارم، چه راهی را پیشنهاد می کنید؛ بدون این که مشکلی برایم ایجاد شود؟

الف) سعی کنید، در بین فیلم، به اثرات زشت و زیانبار آن اشاره کنید.
ب) فیلم های سالم و جذاب دیگر را در صورت امکان، تهیه و آن ها را در معرض تماشا قرار دهید.
ج) از برخورد تند پرهیز نمایید.
ب) به هر نحو ممکن تلاش کنید، وقت او را به گونه ای پر کنید که مجال دیدن آن فیلم ها را نداشته باشد.
***

بی مبالاتی به مسائل شرعی

زنی که به مسائل شرعی مانند نماز و دیگر مسائل، بی اهمیت باشد، وظیفه ی شرعی شوهرش چیست؟

باید، او را امر به معروف نماید و به خواندن نماز وادارش کند.(90)

حضور در مجلس عروسی

اگر به مجلس عروسی و مانند آن دعوت شدیم؛ ولی، در آن جا موسیقی و ترانه مبتذل پخش کردند، تکلیف چیست؟ آیا باید محل را ترک کنیم؟

همه ی مراجع: اگر احتمال تأثیر می دهید، با فراهم بودن شرایط، نهی از منکر کنید و اگر نمی پذیرند، چنانچه حضور شما باعث استماع موسیقی حرام یا تأیید گناه گردد، باید مجلس را ترک کنید؛ مگر آن که عسر و حرج لازم آید.(91)
***

توصیه های طلایی احکام

1. همان گونه که در هر مسأله مهم به متخصص و کارشناس ویژه مراجعه می کنیم، بکوشیم در مسائل و احکام دینی نیز به متخصص و کارشناس مربوطه- یعنی مرجع تقلید- مراجعه کنیم.
الف: اگر تاکنون در تعیین مرجع تقلید کوتاهی کرده ایم، بکوشیم در آغاز زندگی مشترک این امر مهم را جدی بگیریم و همسرمان را نیز در این باره یاری کنیم.
ب: انتخاب دو مرجع تقلید توسط زن و شوهر، دلیل بر عدم تفاهم در زندگی مشترک نیست.
2. خمس تنها یک وظیفه ی دینی برای مردان نیست بنابراین سعی کنیم از ابتدای زندگی با مراجعه به یک روحانی آگاه به مسائل و یا با مراجعه به دفتر مرجع تقلید خود، برای خود و همسرمان "حساب سال" مشخص کنیم و همه ساله به این تکلیف دینی عمل کنیم.
الف: تاریخ سال خمسی بر اساس ضوابطی تعیین می شود و ممکن است سال خمسی زن و شوهر دو تاریخ متفاوت داشته باشد.
ب: شایسته است هنگام فرا رسیدن سال خمسی با ترتیب دادن مراسم جشنی- هر چند کوتاه و مختصر- در جمع خانواده، خمس را محاسبه کنیم تا هم به این تکلیف دینی اهمیت داده باشیم و هم دیگران را تشویق به این امر مقدس کرده باشیم.
3. اگر زن درآمدی و یا مثلاً مهریه نقدی و ارثیه داشته باشد چون تأمین مخارج زندگی به عهده ی او نیست معمولاً زودتر از مرد، حج بر او واجب می شود، شایسته است از این امر مهم دینی غافل نمانیم.
4. گرچه مهریه حق زن است، ولی سعی کنیم در مطالبه ی آن از شوهرمان عرصه را بر وی تنگ نگیریم و به صفا و صمیمیت حاکم بر زندگی مان لطمه ای وارد نسازیم. شوهر نیز نباید در صورت توان مالی از پرداخت مهریه، طفره رود.
5. اگر دوست داریم در آینده فرزندانی پای بند به احکام اسلام داشته باشیم بکوشیم از هم اکنون به پای بندی خودمان به احکام اسلامی عمق ببخشیم.
فرزندان آینده اگر در این فضایی که ما فراهم آورده ایم قرار بگیرند خود به خود- تا اندازه ی زیادی- به احکام اسلامی اهمیت خواهند داد.

نمودارهای محرم و نامحرم

در این قسمت دو نمودار که اولی از برای خویشاوندان محرم و در نمودار دومی از برای خویشاوندان نامحرم آمده است. در این دو نمودار مقداری که بیشتر مورد نیاز و ابتلای مردم بوده و ظرفیت نمودار اقتضاء داشته آمده است:
نمودار شماره «1» محرم ها:

پدر

پدرپدرت
پدرپدرمادرت و ...

پدر پدرت
پدرشوهرت

پدر پدر پدر و...
پدر پدر شوهرت

پدر مادرت
پدر مادرشوهر و ...

پدر مادر پدر

پدر مادر مادر

 

مادر

مادرت
مادرمادر پدرت و ...

مادر مادرت
مادر زنت

مادر مادر مادرت
مادر مادر زنت

مادر پدرت
مادر پدر زن و هر چه بالا رود

مادر پدر پدرت

مادر پدر مادرت

برادرت

برادرت ( تنی باشد یا ناتنی)

خواهرت

خواهرت (تنی باشد یا ناتنی)

عمو

عمویت

عموی مادرت

عموی پدرت

عموی پدرِ پدر

عموی پدرِ مادر

عموی مادر پدر و ...

 

عمه

عمه ات

عمه ی پدرت

عمه ی مادرت

عمه ی پدرِ پدر

عمه ی مادرِ مادر

عمه ی مادرِ پدر

عمه ی پدر مادر و ...

دایی

دایی ات

دایی پدر

دایی مادرت

دایی مادرِ مادر

دایی مادرِ پدر

دایی پدرِ پدر

 

خاله

خاله ات

خاله ی پدرت

خاله ی مادرت

 

شوهر

شوهرت

شوهر دخترت

شوهر دختر دخترت

شوهر دختر پسر

زن

زنت
زن دایی ای که عمه ات باشد

زن پدرت

زن پسرت
زن عمو و زن دایی ای که مادر زنت باشد

زنِ نوه

زن پدرِ مادر

زن عمویی که خاله باشد

 

داماد

داماد و هر چه پایین رود

داماد دخترت

داماد دختر دخترت

داماد دخترِ پسر

داماد نوه ی دختر

داماد نوه ی پسر

 

عروس

عروست

عروس پسرت

عروس دخترت

عروس دختر پسر

عروس پسر دختر و ...

 

 

پسر

پسرت

پسر پسرت

پسر پسر پسر

پسر دختر

پسر دخترِ پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

دختر

دختر
دختر دختر پسرت

دختر دخترت
دختر زن مدخوله ات

دختر دختر دخترت
دختر پسر ربیبه ات

دختر پسر
دختر ربیبه

دختر پسر پسر

پسر پسرِ دختر و ...

 

نوه و نبیره

نوه ات

نوه ی دخترت

نوه ی پسرت

نبیره

نبیره ی دختر

نبیره ی پسر و هر چه پائین رود

ربیبه (دختر زنت)

دختر زنت ( چه از شوهر قبل از شما باشد چه از شوهر بعد از شما)


نمودار شماره «2» نامحرمها:
 

پدر

پدر زنِ پدر

پدر زن برادر

پدر زن عمو

پدرِ زن دایی

پدر هوویت

پدر داماد

پدر عروس

مادر

مادر زن پدر

مادر زن برادر

پدر زن عمو

مادرِ زن دایی

مادرِ داماد

مادرِ عروس

 

برادر

برادر شوهر

برادرزاده ی شوهر

برادر خوانده

برادرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

خواهر

خواهر زن

خواهرزاده ی زن

خواهر خوانده*

خواهرخوانده ی یکی از خویشاوندانت

عمو

عموی شوهر

عموی هر یک از خویشان شوهر

عموی مادری عمویت

عموی دامادت

عموی عروست

 

 

عمه

عمه ی مادری عمه

عمه ی زن

عمه ی ربیبه

عمه ی هر یک از خویشان زنت

دایی

دایی پدری دایی

دایی شوهر

دایی پسر شوهر

دایی دختر شوهرت

دایی هر یک از خویشان شوهرت

 

 

خاله

خاله ی زن

خاله ی پدری خاله

خاله ی ربیبه

خاله ی هر یک از بستگان زنت

شوهر

شوهر مادر شوهر

شوهر عمه

شوهر خاله

شوهر عروست که پسرت نباشد

شوهر خواهرت

 

 

زن

زن پدر زنت

زن عمو

زن دایی

زن برادرت

زن برادر زنت

 

 

داماد

داماد شوهرت

داماد خواهر

داماد برادر

 

عروس

عروس زنت

عروس خواهر

عروس برادر

عروس ربیبه ات

پسر

پسر دامادت که نوه ات نباشد

پسر عمو و پسر عمه

پسر خاله و پسر دایی

پسر هوی مادرت

دختر

دختر زن غیر مدخوله ات

دختر هوی مادرت

دختر عمو و عمه و خاله و دایی

دختر برادر زنت

دختر دامادت که نوه ات نباشد

دختر عروست که نوه ات نباشد

نوه ی عروست که نبیره ات نباشد

دختر زنی که با او زنا کرده ای

ربیبه

ربیبه ی پدرت **


* - خواهرخوانده: دختر بیگانه ای که او را به خواهری پذیرفته باشی.
** - دختری که نامادری انسان از شوهر قبلی اش دارد، یعنی خواهری که نه از پدر با انسان یکی می باشد و نه از مادر.

پی نوشت ها :

1. رساله ی دانشجویی، پرسش325، ص216.
2. همان، پرسش 292، ص199.
3. همان، پرسش322، ص215.
4. رساله ی دانشجویی، پرسش323، ص215(پلاتین طلا نیست و فلز دیگری است).
5. همان، پرسش 370، ص236.
6. مردم و برداشت های احکام، ص44. باید قبل از آرایش وضو گرفت؛ زیرا بعضی از مواد آرایشی، از رسیدن آب به اعضای وضو، مانع هستند. مانند لاک و رُژ و...
7. رساله ی دانشجویی، ج2، مسأله4، ص272.
8. رساله ی دانشجویی، پرسش66، ص75.
9. رساله ی دانشجویی، پرسش 67، صص75 و 76.
10. رساله ی دانشجویی، پرسش 68، ص76.
11. رساله ی دانشجویی، پرسش 69، ص77.
12. همان، پرسش 50، ص64.
13. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، صص 220 و 221.
14. همان، ص273.
15. رساله ی دانشجویی، پرسش 387، ص243.
16. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 15، ص221.
17. استفتائات امام، ج1، سؤال 106، ص54.
18. رساله ی اجویة الاستفتائات، سؤال 1200، ص262.
19. همان، سؤال 1204، ص263؛ صراط النجاة، سؤال 895؛ جامع الاحکام صافی، ج2، مسأله ی 1329، ص33.
20. رساله ی اجوبة الاستفتائات، سؤال 1201، صص 262 و 263.
21. رساله ی دانشجویی، پرسش 389، صص243 و 244.
22. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 45، ص276.
23. همان، مسأله 459، ص279.
24. همان، مسأله ی 451، ص276.
25. همان، ص278.
26. رساله ی دانشجویی، پرسش 388، ص243.
27. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 467، ص281.
28. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 3، ص35.
29. همان.
30. توضیح المسائل مراجع، ج1، مسأله ی 428، صص264 و 265.
31. همان، مسأله ی 1584، ص930.
32. همان، مسأله ی 1588، ص933.
33. همان، مسأله ی 1595، ص933.
34. همان، مسأله ی 1587، ص931.
35. احکام روابط زن و شوهر، ص123.
36. تحریر الوسیله، ج1، مسأله ی 2، ص264.
37. همان، فی تروک الاحرام، شرط دوم.
38. رساله ی دانشجویی، پرسش 247، ص173.
39. احکام بانوان، وحیدی، ص95.
40. رساله ی دانشجویی، پرسش 462، ص286.
41. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 12 و 13 و 14، ص284.
42. همان، مسأله ی 10، ص283.
43. احکام روابط زن و شوهر، ص41.
44. همان.
45. رساله ی دانشجویی، پرسش 368، صص235 و 236.
46. همان، پرسش 372، ص237.
47. رساله ی دانشجویی، پرسش 373، صص237 و 238.
48. هزار و یک پرسش و پاسخ، آیت الله موسوی، ج2، پرسش 313، ص1055.
49. رساله ی دانشجویی، پرسش 383، ص241.
50. رساله ی دانشجویی، پرسش 380، ص240.
51. همان، ص155.
52. احکام روابط زن و مرد، ص154.
53. رساله ی دانشجویی، پرسش 241، صص166 و 167.
54. رساله ی دانشجویی، پرسش263، ص181.
55. رساله ی دانشجویی، پرسش 385، ص242؛ استفتائات امام خمینی، ج2، سؤال9، ص520.
56. احکام روابط زن و شوهر، ص46.
57. استفتائات امام، ج2، سؤال 27، ص78.
58. تحریر الوسیله، ج2، ص273.
59. همان، ج2، مسأله ی 2، ص274.
60. همان.
61. رساله ی دانشجویی، پرسش 269، ص187.
62. همان، پرسش271، ص188.
63. احکام نگاه و پوشش، پرسش 133، ص100.
64. رساله ی دانشجویی، پرسش 274، صص 189 و 190.
65. احکام ازدواج، پرسش 140، ص98.
66. همان، پرسش 141، ص98.
67. عروة الوثقی، نکاح، ج1، مسأله 39.
68. رساله ی دانشجویی، پرسش 453، ص 282.
69 و 70. مردم و برداشت های احکام، ص69.
71. احکام نگاه و پوشش، پرسش 120، ص 87 و 88.
72. مردم و برداشت های احکام، ص70.
73. احکام خانواده، ص295.
74. احکام نگاه و پوشش، پرسش 55، ص57.
75. استفتائات جدید آیت الله مکارم، ج3، ص610.
76. بحارالأنوار، ج71، ح19، ص92.
77. جامع المسائل فاضل، ج1، سؤال 1773، ص494.
78. احکام روابط زن و شوهر، ص75. (امام، بهجت، تبریزی، فاضل، مکارم).
79. همان، ص76.
80. توضیح المسائل مراجع، ج2، مسأله ی 2412، صص 406 و 407.
81. رساله ی دانشجویی، پرسش 379، ص240.
82. مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، ج2، صص 99 و 100.
83. توضیح المسائل مراجع، ج1، بعد از مسأله ی 1294، ص720 و مسأله ی 1714، ص988.
84. همان، ج1، سؤال 128، ص386.
85. همان، سؤال 26، ص353.
86. همان، سؤال 27.
87. رساله ی دانشجویی، پرسش 221، ص154.
88. رساله ی دانشجویی، پرسش 211، ص148.
89. رساله احکام بانوان، آیت الله مکارم، سؤال 321، ص107.
90. استفتائات امام خمینی، ج1، سؤال16، ص487.
91. همان، پرسش 256، ص177.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 19:2 | نویسنده : مجيد كمالي |

رعایت بهداشت خانواده، از مهمترین مسائل زندگی است که در دو بخش مطرح می شود: بهداشت جسمی و بهداشت روانی.

الف) بهداشت جسمی

1. برطرف ساختن بوی نامطبوع

بوی خوش بدن، در ایجاد جاذبه ی جنسی، تهییج و تشدید علاقه ی زن و مرد به یکدیگر بسیار مؤثّر است و برعکس، بوی بد، زننده و نامطبوع، در گریزان ساختن همسران از یکدیگر و ایجاد تنفر و سردمزاجی بسیار مؤثّر خواهد بود؛ از این رو، متخصّصان امر زناشویی هشدار داده اند که بوی زننده ی دهان که ناشی از دندان های عفونی، لوزه های ملتهب و چرکی، یا عفونت ریه هاست، برای هیچ کس مطبوع نیست؛ بنابراین، پیش از آمیزش، باید به این نکته توجه داشت.
برای برطرف ساختن بوی نامطبوع، باید دندن ها را مسواک زد و بدن را با آب گرم و صابون خوش بو شست و شو داد، یا از عطرهای مناسب بهره گرفت.(1)

2. خالی کردن مثانه پیش از آمیزش

از جمله توصیه های پزشکی این است که باید، پیش از آمیزش و پس از آن، مثانه را از ادرار خالی کرد. متخصّصان، ادرار نمودن پیش از آمیزش را برای زنان ضروری تر می دانند و معتقدند، رعایت نکردن این امر، زمینه را برای عفونت اعضای تناسلی فراهم می سازد.(2)

3. آمیزش نکردن با شکم پُر

هنگام پر بودن شکم- زمانی که معده به هضم غذا مشغول است- بخش عمده خون بدن، متوجّه دستگاه گوارش می شود و هر یک از اعضای وابسته به این دستگاه، با صرف انرژی زیاد در تلاشند تا با انجام وظیفه ی خود، زمینه ی هضم غذا را فراهم سازند؛ از طرفی، آلت تناسلی مرد نیز، توسط خون برای آمیزش آماده می شود و با پر شدن رگ های خونی اطراف آن، متورّم می گردد؛ بنابراین، اگر هنگام پر بودن معده آمیزش انجام گیرد، به علّت پر مصرف بودن دستگاه گوارش و مشغول بودن بخشی از خون، در آلت تناسلی، دیگر اعضای بدن، دچار کم خونی می شوند و همین امر، انسان را با خطرهایی روبه رو می سازد.
شهید دکتر پاک نژاد، در این باره می نویسد:
«در موقع هضم غذا، قسمت مهمی از خون، متوجّه دستگاه گوارش می شود؛ در آمیزش نیز، مقداری از خون، به دستگاه تناسلی منتقل می گردد، در نتیجه، عضله ی قلب، با کم خونی مواجه شده و دچار حملات قلبی می شود؛ بنابراین، باید، آمیزش، با شکم خالی انجام گیرد».(3)

4. ترک آمیزش، هنگام عادت ماهانه

در هر ماه به طور معمول رحم زن، یک تخمک تولید می کند و مقارن آن، رگ های داخلی رحم، برای تغذیه ی نطفه آماده شده و پر از خون می گردد. اگر تخمک، از لوله هایی که شیپور نامیده می شود، عبور کرد و وارد رحم شد و به اسپرماتوزئید که در نطفه ی مرد است، برخورد کرده، جنین انسان تشکیل می شود و خون های جمع شده در رگ های داخل رحم، صرف تغذیه آن می گردد؛ امّا، در غیر این صورت خون های موجود، بر اثر پوسته پوسته شدن مخاط رحم و شکافته شدن جداره ی رگ های حرم، به صورت خون حیض از رحم خارج می شود.
آمیزش جنسی، در چنین حالتی، افزون بر تنفّرآور بودن، زیان های بسیاری نیز به بار می آورد که عقیم شدن مرد و زن، ایجاد یک محیط مناسب برای رشد میکروب، شیوع بیماری های آمیزشی، همچون سفلیس و سوزاک و نیز التهاب اعضای تناسلی زن از آن جمله است.(4)
دکتر پاک نژاد می گوید:
«مردی که در زمان قاعدگی، با زن خود آمیزش می کند، دستگاه تناسلی مجروح زن را که مستعد پذیرش عفونت است، مبتلا می سازد. از طرفی احتمال دارد، خود او نیز به بیماری های التهابی آمیزشی و... دچار شود».(5)
او می گوید:
«زن، در زمان قاعدگی عصبانی است، کم خون است و ناراحتی های دیگر دارد که قرآن، آن را در کلمه ی «اذی» خلاصه کرده است و زن در اذیت است».(6)

تأثیر آمیزش در حال حیض

نزدیکی کردن در حال حیض، در موجودیت نسل و جنس اثر سوء می گذارد که غیر قابل جبران است؛ چون کروموزوم آلوده می شود و وضع ژن ها دگرگون می شود.
آمیزش، در حال قاعدگی، دستگاه تناسلی زن را مجروح می سازد که مستعد پذیرش عفونت می شود و سبب بیماری های التهابی می گردد.
آمیزش، در حال حیض، موجب بی میلی به مسائل جنسی و تنفّر از عمل زناشویی و سردمزاجی و در نهایت، انحرافات جنسی می شود.(7)
آمیزش، در زمان حیض، موجب احتقان خون و افزایش خونریزی در زن می شود.(8)

5. اعتدال در آمیزش

یکی از نکات مهم و قابل توجّه در امر آمیزش، رعایت اعتدال است. برای حفظ سلامت و برخورداری از عمر طبیعی، باید، به دور از افراط و تفریط، در حد نیاز و با رعایت مصلحت، غریزه ی جنسی را ارضا کرد؛ زیرا، همان طور که بی توجّهی به این غریزه، ناملایمت های روحی و روانی مختلف را به همراه دارد، زیاده روی یا تندروی، در ارضای آن نیز می تواند، منشأ بیماری های مختلف و مشکلات فراوان باشد، مانند: ضعف اعصاب، فرسودگی قوا، آسیب دیدن اجزای اصلی بدن و پیری زودرس.
پیامبر(ص) در این باره می فرماید:
«مَن أَرَادَ البَقَاءَ وَ لَا بَقَاءَ فَلیُبَاکِرِ الغَدَاءَ وَ لیُجَوِّدِ الحِذَاءَ وَ لیُخَفِّفِ الرِّدَاءَ وَ لیُقِلَّ مُجَامَعَةَ النِّسَاء»(9)
«هر کس، بخواهد، در این جهان ناپایدار، باقی بماند، باید، هر روز صبح، به قدر کافی غذا بخورد و کفش خوب بر پا کند و لباس سبک بپوشد و کم تر با زنان بیامیزد».
بوعلی سینا، درباره ی آمیزش جنسی می گوید:
«اَقلل جَماعَکَ مَا استَطَعتَ فَإِنَّهُ
ماءُ الحَیاةِ تُصَبُّ فِی الأَرحامِ»(10)
«تا می توانی، آمیزش با زنان را کم کن، چرا که منی، آب زندگانی است که در رحم های زنان ریخته می شود».
البته، نمی توان، حدّی مشخّص، برای دفعات آمیزش مشخّص نمود؛ زیرا، این موضوع، به قدرت جسمی و شرایط و مقتضیات و میل جنسی افراد بستگی دارد. صاحب نظران می گویند:
«بهترین روش، در این باره این است که اجازه بدهیم، قدرت و میل طبیعی، تعداد مقاربت را تحت کنترل درآورد.»
واکنش جسمی که متعاقب مقاربت دست می دهد، بهترین راهنما خواهد بود. اگر کسی پس از مقاربت یا روز بعد از آن احساس خستگی کرد، بهتر است، دفعات مقاربت را کم کند؛ ولی، اگر مقاربت سبب آرامش او شد، باید، بداند که ارتباط های جنسی او زیاد نبوده است.(11)
نکته ی دیگر این که نباید، دفعات مقاربت فقط به میل شوهر باشد؛ بلکه، باید، با آمادگی و عکس العمل زن نیز مطابقت داشته باشد. شوهر، به هیچ وجه نباید، هنگامی که زنش به علل مختلف از مقاربت امتناع می ورزد، او را به این کار مجبور کند؛ بلکه باید کوشش کند، موقعی را انتخاب کند که همسرش از این عمل لذت بیش تری می برد.

6. ارضای جنسی

اسلام، با محدود کردن لذّت جویی های جنسی، به محیط خانه، ضمن برآوردن خواسته های مشروع جنسی زن و مرد، جامعه را از تنش های روحی و مفاسد اجتماعی دور می دارد؛ از این رو مسؤولیت هایی مهمّ بر دوش زن و مرد نهاده است که مهم ترین آن ها ارضای غریزه جنسی است.
صاحب نظران در این باره گفته اند: «مرد و زنی که به اقناع جنسی نمی رسند و همدیگر را تأمین نمی کنند، تحت فشارهای بیش تر قرار دارند و به دردهای بیش تر گرفتارند؛ برای مثال، زود رنج و عصبانی می شوند؛ امّا، این حالات پس از انجام آمیزش و رسیدن به اوج لذّت جنسی پایان می پذیرد و رضایت روحی حاصل می شود».(12)
از این رو، پیامبر گرامی اسلام(ص) آمیزش بدون عشقبازی و فراهم کردن شرایطِ مناسب بدن برای رسیدن به اوج لذت جنسی را نکوهش کرده و می فرماید:
«لا یَقَعُ اَحَدُکُم عَلی اَهلِهِ کَما یَقَعُ البَهِیمَةَ، لِیَکُن بَینَهُما رَسُولٌ فَقیلَ: مَا الرَّسُولُ یا رَسُولُ اللهِ؟ فَقالَ القُبلَةُ وَ الکَلامُ»(13)
هیچ یک از شما، نباید، با همسر خود همانند چهارپایان آمیزش کند، بلکه، باید، واسطه ای بین آن ها باشد. پرسیدند: واسطه چیست؟ فرمود: بوسیدن و گفت و گو (عشقبازی).
این نکته به طور دقیق، همان چیزی است که امروزه، کارشناسان به آن توصیه کرده و بی توجّهی به آن را بیماری دانسته اند؛ زیرا، هنگام آمیزش، آلت تناسلی زن و نیز لب های مهبل او پر خون و متورم می شود، این پرخونی در تمام دستگاه تناسلی او وجود دارد؛ از اینرو، اگر زن، به اوج لذّت جنسی نرسد و انزال صورت نگرید، این احتقان و تورم در دستگاه تناسلی باقی می ماند و در اثر پرخونی، درد کمر عارض می شود؛ بنابراین، لازم است، ‌علاوه بر مرد، زن نیز در هر آمیزش به اوج لذّت جنسی برسد.
دکتر پاک نژاد می نویسد:
«لذّت بخش ترین آمیزش ها این است که مرد مقاومت کند تا اوج لذّت زن با وی همزمان شود...».(14)
ایشان درباره ی این که، اگر مردی، زود انزال باشد، برای رساندن زن به اوج لذّت جنسی چه باید بکند؟ می نویسد:
«راه صحیح این است که در متوسّط مدّت آمیزش زن و مرد که در حدود پنج تا ده دقیقه طول می کشد، به مدّت هشت دقیقه، دخولی صورت نگیرد تا بلکه، مرد با نوازش و بازی، زن را آماده سازد تا زمانی که دخول صورت می گیرد، زن و مرد همزمان به اوج لذّت جنسی برسند؛(15) از این رو، حضرت علی(ع) می فرماید:
«إذَا أَرَادَ أَحَدُکُم اَن یَأتِیَ زَوجَتَهُ فَلَا یُعَجِّلهَا فَإِنَّ لِلنِّسَاءِ حَوَائِج(16)»
«هنگامی که یکی از شما خواست، با همسر خود بیامیزد، عجله نکند، چرا که زن ها نیازهایی دارند که باید، برآورده شود.
نکته دیگر این است که مرد، از انجام حرکات ناگهانی و با فشار زیاد هنگام نزدیک خودداری کند؛ رعایت این نکته از بروز بسیاری جراحات وارده به مجرای تناسلی زن جلوگیری خواهد کرد.
اگر نکات فوق رعایت نشود، نزدیکی، برای زن دردناک خواهد بود و در خاطره او نقش خواهد بست، به گونه ای که آمیزش، برای او ناگوار و تلخ خواهد بود.
عمل مقاربت نباید، بی درنگ انجام شود. پیامبر(ص) فرمود:
«إذَا جَامَعَ أَحَدُکُم فَلَا یَأتِیهِنَّ کَمَا یَأتِی الطَّیرُ لَیمِکُث وَ لیَلبَث»(17)
هرگاه یکی از شما خواست با همسرش همبستر گردد، نباید، مانند پرنده سریع و با شتاب آمیزش کند، باید درنگ کند.

7. جلوگیری نکردن از خروج منی

پس از رسیدن به اوج لذّت جنسی، منی از جای خود حرکت کرده، با شتاب بیرون می ریزد. جلوگیری از خروج منی، در این هنگام، برای انسان بسیار زیان آور است؛ زیرا، جلوگیری از خروج منی، هنگام انزال، موجب بزرگی پروستات، حبس بول و سنگ مثانه می شود.(18)

8. استراحت پس از آمیزش

در امور آمیزشی، باید، به این نکته توجّه کرد که پس از انجام عمل نزدیکی، حتّی، بدن ورزیده ترین اشخاص به استراحت کامل نیاز دارد؛ به همین دلیل، لازم است، همیشه، پس از انجام عمل جنسی به مدّت نیم ساعت استراحت کرد.

ب) بهداشت روان

بخش عظیمی از عوامل تأثیرگذار، در موفقیت یا ناکامی زندگی مشترک، به مسائل روانی یا روحیات و رفتار زن و شوهر مربوط می شود.
روان شناسان، بر این باورند که عوامل درونی و مسائل روانی، اساسی ترین نقش را در تحکیم پیوند زناشویی یا تخریب آن ایفا می کند.
زن و شوهر، هر چند، از زیبایی های ظاهری، امکانات مادّی، موقعیّت اجتماعی و رفاه در زندگی برخوردار باشند، تا زمانی که به بهداشت روان و اصلاح رفتار خود نپردازند و از نظر روحی، به نقطه مطلوب و مورد پسند نرسند، نمی توانند، به ثبات و دوام زندگی مشترک خود مطمئن باشند.
برای درک این حقیقت کافی است، به پرونده های زوج های جوانی که پس از مدّتی کوتاه، به جدایی روی آورده اند، سری بزنیم.
با مرور اجمالی در این قبیل پرونده ها، به این واقعیت تلخ می رسیم که مشکل بیش تر آنان بی توجّهی به مسائل روحی و امور مربوط به بهداشت روانی بوده است که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

1. اظهار محبّت و دوستی

درست است که دختر و پسر، بر اساس عشق و علاقه با یکدیگر ازدواج می کنند و تداوم زندگی مشترک و تحمّل سختی ها و مشکلات آن با توجّه به همین عشق و علاقه است که انجام می پذیرد، امّا، باید، توجّه داشت که اظهار دوستی و به زبان آوردن عشق و علاقه، از عوامل مهم در کاهش ناهنجاری های روحی و افزایش شیرینی زندگی و صمیمیت در روابط زن و شوهر به شمار می رود.
استاد مطهری در بخش تفاوت های زن و مرد، از نظر احساس، به نکته های بسیار مهمی اشاره کرده و می فرماید:
1. مرد، بنده ی شهوت است و زن در بند محبّت مرد است.
2. مرد، زنی را دوست دارد که او را پسندیده و انتخاب کرده باشد و زن، مردی را دوست می دارد که ارزش او را درک و دوستی خود را اعلام کرده باشد.
3. مرد، می خواهد، شخص زن را تصاحب کند و در اختیار بگیرد و زن، می خواهد، مرد را مُسخّر کند و از راه دل بر او مسلّط شود.
4. مرد، می خواهد، از بالای سر زن بر او مسلّط شود و زن می خواهد، از دورن قلب مرد، در او نفوذ کند.
5. مرد، می خواهد، زن را بگیرد. زن می خواهد او را بگیرند.
6. زن، از مرد شجاعت و دلیری می خواهد و مرد از زن، زیبایی و دلبری.
7. زن حمایت مرد را گران بهاترین چیزها برای خود می شمارد.(19)
8. مرد، دلش می خواهد، هر روز به همان حالت همیشگی باقی بماند، اما، یک زن همیشه می خواهد، موجودی تازه باشد و هر صبح با قیافه ای تازه تر از بستر برخیزد.
9. بهترین جمله ای که یک مرد می تواند، به زن بگوید جمله ی «عزیزم تو را دوست دارم» است و زیباترین جمله ای که یک زن به مرد مورد علاقه اش می گوید جمله ی «من به تو افتخار می کنم» است.
10. خوشبختی، از نظر مردها، به دست آوردن مقام و شخصیت قابل احترام در میان اجتماع است و خوشبختی، برای یک زن، به دست آوردن قلب یک مرد و نگهداری او برای تمام عمر است.(20)
با توجّه به نکات یاد شده به خوبی، می توان، بر تأثیر عمیق اظهار دوستی و عشق در زندگی مشترک و بهداشت روانی واقف شد. پیامبر(ص) در این باره می فرماید:
«قَولُ الرَّجُلِ لِلمَرأَةِ إِنِّی أُحِبُّکِ لَا یَذهَبُ مِن قَلبِهَا أَبَداً»(21)
سخن مرد به زن: [تو را دوست دارم] هرگز از دل او بیرون نمی رود.

2. رضایت از روابط جنسی

یکی از عوامل بسیار مهم، در رضایت زن و شوهرها، از زندگی خانوادگی، احساس رضایت آنان از روابط جنسی است. تأمین خواهش های جنسی افراد در خانواده، از اهمیت بسیار برخوردار است. می توان گفت، نخستین انگیزه ای که آدمیان را به سوی ازدواج و زندگی مشترک فرامی خواند، همین نیاز غریزی و زیستی است. در میان لذت های غریزی، هیچ لذتی، از ارضای جنسی برتر نیست؛ از این رو، در اسلام، ارضای مشروع میل جنسی، نه تنها نکوهش نشده، بلکه، به آن توصیه نیز شده است. اگر زن و شوهر، از رابطه ی جنسی خود رضایت داشته باشند، از زندگی خانوادگی خود نیز راضی هستند. بررسی ها، نشان می دهد که رضایتمندی خانوادگی با رضایتمندی جنسی رابطه دارد.
در بسیاری از خانواده ها، وجود شرم و حیا موجب می شود، زن و شوهر، نتوانند، نارضایتی خود را از نحوه یا میزان رابطه ی جنسی ابراز کنند؛ امّا، این نارضایتی را در رفتارها و برخوردهای دیگر خود بروز می دهند. در بسیاری از موارد، تندخویی و پرخاشگری مرد، ریشه در عدم رضایت او از رابطه ی جنسی با همسر دارد.

3. چشم چرانی نکردن

یکی از عواملی که امنیت خاطر زن را پیوسته به خطر می اندازد توجّه و نگاه شوهر به زنان دیگر است. این پدیده، این فکر را در زن تقویت می کند که نتوانسته توجّه و علاقه ی همسرش را به خود جلب کند؛ بنابراین، چشم او پیوسته به دنبال این و آن است.
نگاه های شهوت آلود و خیره شدن به زیبایی های این و آن، انسان را به مقایسه ی همسر خود با دیگران وادار می سازد و او را نسبت به همسر خود دلسرد می کند.
یکی از هدف های اسلام، از ممنوع کردن نگاه شهوت آلود به دیگران، مراقبت از کانون گرم خانوده، ثبات پایه های زندگی خانوادگی و حفظ اخلاق جامعه است. زن و شوهری که می خواهند، همیشه، به یکدیگر وفادار بمانند و خانواده آنان بر پایه ی عشقی خالص و محبّتی عمیق استوار گردد، باید، از چشم چرانی و نگاه های شهوت آلود، خودداری کنند. آنان، باید، به این نکته توجه کنند که هر جا چشم برود، دل نیز به دنبالش خواهد رفت و چون تأمین تمامی آروزهای دل مقدور نیست، به تدریج این محرومیت، سبب بیماری های روانی، اختلال روحی، پشیمانی ها، جدایی ها، بزهکاری ها و فجایع بی شمار دیگر خواهد شد.
امام صادق(ع) در این باره می فرماید:
«النَّظرَةُ سَهمٌ مِن سِهَامِ إِبلِیسَ مَسمُومٌ وَ کَم مِن نَظرَةٍ أَورَثَت حَسرَةً طَوِیلَةً»(22)
نگاه شهوت آلود، تیری زهرآگین، از تیرهای ابلیس است و چه بسا، نگاه هایی که سبب اندوه و حسرت طولانی می شود.
علی(ع) می فرماید:
«مَن غَضَّ طَرفَهُ أَرَاحَ قَلبَه»(23)
هر کس، چشم خود را فرو بست، دل خود را آسوده ساخت.

بهداشت آمیزش

آنچه، باید، عروس را در نخستین هفته از آن باز داشت.
در کتاب من لا یحضره الفقیه، به نقل از ابوسعید خُدْری آمده است: پیامبر خدا(ص)، به علی ابن ابی طالب(ع) سفارش کرد و به او فرمود: «ای علی! عروس را در نخستین هفته از شیر، سرکه، گشنیز و سیب تُرش باز بدار».
علی(ع) پرسید: «ای پیامبر خدا! برای چه، او را از این چیزها باز بدارم؟»
پیامبر(ص) فرمود: «زیرا، از این چهار چیز، زهدان سِتَروَن و سرد می شود...».
علی(ع) [دیگر بار] پرسید: «ای پیامبر خدا، امّا از این میان، از سرکه چرا باز داشته می شود؟»
فرمود: «اگر، در حالی که سرکه خورده است، عادت ماهانه شود، هرگز کامل پاک نگردد، گشنیز هم حیض را در شکم وی برمی انگیزانَد و زادن را بر او سخت می سازد. سیب تُرش نیز حیض شدن او را قطع می کند و این عارضه، برای وی یک بیماری می شود.»(24)

حرمت آمیزش با زن حائض

(وَ یَسئَلُونَکَ عَنِ المَحیضِ قُل هُوَ أَذیً فَاعتَزِلُوا النِّساءَ فِی المَحِیضِ وَ لا تَقرَبُوهُنَّ حَتّی یَطهُرنَ فَإذا تَطَهَّرنَ فَأتُوهُنَّ مِن حَیثُ أَمَرَکُمُ اللهُ إنَّ اللهَ یُحِبُّ التَّوّابِینَ وَ یُحِبُّ المُتَطَهِّرِینَ)(25)
از تو درباره ی حیض می پرسند، بگو: آن آزردگی است. پس، در دوره ی عادت ماهانه، از زنان کناره گزینید و نزدیکشان مشوید تا پاک شوند. چون پاک شدند، از همان سویی که خداوند فرمانتان داده است، به سراغشان بروید. خداوند، توبه کنندگان را دوست دارد و طهارت جویان را دوست دارد.
در الفقه المنسوب الإمام الرضا(ع) آمده است: مبادا با زنی حائض، آمیزش کنی!
امام صادق(ع) می فرماید: زن که حائض شود، بر همسرش حرام گردد که با او از شرمگاه، کاری کند؛ زیرا خداوند متعال فرموده است: (وَ لا تَقرَبُوهُنَّ حَتّی یَطهُرنَ)؛ نزدیکشان مشوید تا پاک شوند.(26)

زیان های آمیزش با زن حائض

از پیامبر خدا(ص) نقل شده است: هر کس با زن خود، در حالی که حائض است، آمیزش کند و فرزند جذامی یا پیس، زاده شود، مبادا، جز خود را نکوهش کند!(27)
همچنین پیامبر خدا(ص) فرموده است: ای امّت! خداوند- تبارک و تعالی- برای شما امّت، 24 چیز را دوست ندارد و شما را از آن ها نهی می کند: ... برای مرد، این را خوش نمی دارد که با زن خویش در حالی که حائض است، آمیزش کند. پس، اگر، چنین کند و فرزند جذامی یا پیسی زاده شود، مبادا، جز خویش را نکوهش کند.(28)

آمیزش های مکروه

از پیامبر خدا(ص) نقل شده است: مبادا کسی، در حالی که از قضای حاجت خودداری می ورزد، نزدیکی کند؛ زیرا، این کار، بواسیر می آورد؛ و مبدا کسی در حالی که پیشاب خود را نگه می دارد، نزدیکی کند؛ زیرا، این کار، ناسور(29) می آورد.
امام صادق(ع) فرموده است: سه چیز، بدن را فرسوده می کند و شاید هم [افراد را] بکشد: حمّام رفتن با شکم پُر، آمیزش کردن با شکم پُر و همبستری با پیر زنان.(30)
امام رضا(ع) فرموده است: آمیزش پس از آمیزش، بی آن که میان آن ها غسلی صورت پذیرفته باشد، دیوانگی فرزند را در پی می آورد.(31)
چون درباره ی آمیزش جنسی از امام علی(ع) پرسیدند، فرمود: شرمی است که از میان می رود و شرمگاه هایی که در برِ هم می آیند. همانندترین چیز به دیوانگی است. اصرار بر آن، مایه ی فرسودگی و پیری، و بیرون آمدن از آن، حال پشیمانی است. میوه ی حلال آن، فرزند است که اگر زنده بماند، فتنه باشد و اگر بمیرد، اندوهگین سازد».(32)
پیامبر خدا(ص) در سفارش به امام علی(ع) فرمود:
ای علی! در آغاز، میان و پایان ماه، با همسرت نزدیکی مکن، که دیوانگی، جذام و تباهْ مغزی، بسیار زود به سراغ وی و فرزندش می آید.
ای علی! بعد از ظهر، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر، در آن هنگام، میانتان فرزندی تقدیر شود، کژْچشم خواهد بود و شیطان، از کژْچشمی انسان، شادمان می شود.
ای علی! در هنگام آمیزش، سخن مگوی؛ زیرا، اگر، میانتان، فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که لال نباشد، هم مبادا، کسی از شما بر شرمگاه زن خویش بنگرد، بلکه، باید، به هنگام آمیزش، دیده فروبندد؛ چرا که نگریستن به شرمگاه، کوری را در فرزند بر جای می نهد.
ای علی! با هوس زنی غیرِ همسر خود، با زن خویش آمیزش مکن؛ زیرا، از این بیم دارم که اگر برایتان فرزندی تقدیر شود، زنْ صفت، یا ماده و تباهْ مغز گردد.
ای علی! هر کس جنب با همسر خویش در بستر باشد، نباید، قرآن بخواند؛ چه، از این بیم دارم که از آسمان، آتشی بر آنان فرود آید و آنان را بسوزانَد.(33)
ای علی! با همسرت آمیزش مکن، مگر آن که هر کدامتان، دستمالی داشته باشید؛ خود را با پارچه ای مشترک، پاک نکنید که شهوت بر شهوت واقع می شود و این کار، میان شما دشمنی به بار می آورد و کارتان را به جدایی و طلاق می کشانَد.
ای علی! با همسرت ایستاده نزدیکی مکن؛ زیرا، این کار، کارِ خران است؛ و اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، ادرارکننده ی در بستر باشد، چنان که خران در هر مکانی پیشاب می ریزند.
ای علی! در شب عید قربان با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی، تقدیر شود، شش انگشت یا چهار انگشت خواهد داشت.
ای علی! در زیر درخت میوه دِه با همسرت آمیزش مکن؛ چرا که اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، جلّاد، قاتل یا عریف(34) خواهد بود.
ای علی! در زیر نور خورشید و تابش آن با همسرت نزدیکی مکن، مگر این که پرده ای آویخته باشی که شما را می پوشاند؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود تا پایان عمر، در تیره بختی و تهی دستی خواهد بود.
ای علی! میان اذان و اقامه با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، به خونریزی علاقه مند خواهد بود.
ای علی! اگر همسرت باردار شد، با او آمیزش مکن، مگر، آن که با وضو باشی؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، کورْدل و ناخنْ خشک خواهد بود.
ای علی! در نیمه ی شعبان با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، بدْشگون خواهد بود و نشانی سیاه بر چهره خواهد داشت.
ای علی! با همسرت، در آخرین روزهای پاکی و در حالی که تنها دو روز از او مانده باشد، نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، عشّار یا یاورِ ستمگران خواهد بود و توده هایی از مردم به دست او به کام مرگ خواهند رفت.
ای علی! بر پشتِ بام خانه، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، منافق، ریاکار و بدعتگذار خواهد بود.
ای علی! چون آهنگ سفر کردی، آن شب، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، دارایی خویش را در غیر حق خرج خواهد کرد. [آن گاه، پیامبر(ص) این آیه را خواند:] (إنَّ لمُبَذِّرِینَ کانُوا إِخوانَ الشَّیاطِینِ)؛ ولخرج ها، برادران شیاطینند.(35)
ای علی! چون روانه سفری شدی، تا مسافت سه شبانه روز ره پیمودن، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، یار هر ستمگری خواهد بود که بخواهد، به تو ستمی برساند.
ای علی! در نخستین ساعت شب، با همسرت نزدیکی مکن؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که ساحر و از آنان که دنیا را بر آخرت بر می گزیند، نباشد.(36)
در الکافی به نقل از عبدالرحمان بن سالم، از پدرش نقل شده است: به امام باقر(ع) گفتم: «آیا وقتی از اوقات هست که در آن، آمیزش در حالی که حلال است، مکروه باشد؟»
فرمود: «آری! میان طلوع سپیده تا طلوع خورشید، از غروب خورشید تا پنهان شدن سرخی افق، در روزی که خورشید می گیرد، در شبی که ماه می گیرد، در شب و روزی که باد سیاه، سرخ و زرد می ورزد، و در روز و شبی که در آن، زلزله رخ می دهد».(37)
آنگاه که دستانتان بر اندام همسران مهربانتان می لغزد، به یاد آن می افتید که خداوند، این نعمت را به بهایی دیگر در اختیارتان گذاشته است؛ و آن این که باید، دل و جان ناموس های دیگران از حیوانیت آدمیان در امان باشند. و توجه می کنید که نگاه زیبای همسرانتان وقتی زیباتر جلوه می کنند که از میان همه نگاه های دیگر، به همان نگاه پاک و معصومی دل ببندید که خدایتان ارزانی داشته است. خواهش و میل خود را با این نعمت بزرگ به تربیتی فرا می خوانید که ثمره ی آن تکامل است. فقط توسن شهوت خود را به سمت همسرتان می برید، تا در کنار یکدیگر حکمت و دانایی خداوندی تحقق پذیرد و این تمرکزگرایی، به ابزاری تبدیل می گردد و به کمک می شتابد تا هرگز از صفات انسانی عدول نکنید و مراتب صعود رحمانی را پیوسته با نعمات خداوندی فراهم آورید.
آری اگر این روابط را با نگاهی برتر بسنجید، خواهید توانست آغاز معنویت زندگی مشترک خود را در اموری بدانید که تاکنون به آن اندیشه نکرده اید؟ حتی تصور نمی کنید، که روزی آغوش گرم یک همسر به مأمن و پناهگاهی تبدیل گردد که شما را تا آن سو ترکان، تا سرزمین های صمیمی و جغرافیای آرام زندگی معنوی پیش ببرد. در آن اقلیمی که جز فلسفه زیبای این رابطه حکمت هایی را ببینید که خداوند با هوشمندی تمام در لحظه های جنسی دو زوج قرار داده است. لحظه هایی که تمرکز در یک همسر را به شما می آموزد! که سهم شما همان است که تحت نظارت و قوانین منطقی شرعی در اختیارتان درآمده است. از این پس، ناموس دیگران در سایه امنیت همگان خواهند بود. این آغازی است که آسایش روحی شما، خانواده و اجتماعتان را به ارمغان می آورد، بالهای احساساتتان را پهن تر و عواطف و محبّت های پراکنده شما را شعوری دیگر می بخشد.
البته به کامروایی در این روابط نخواهید رسید، مگر این که چند و چون عشق ورزی روحی و جنسی را فرابخوانید.

پی نوشت ها :

1. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص182 و 183.
2. همان، ص186.
3. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص209.
4. تفسیر نمونه، ج2، ص92.
5. اولین دانشگاه و آخرین پیامبر، ج12، ص23.
6. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص171.
7. بهداشت اسلامی، ج1، ص224.
8. طب در قرآن، ص50؛ تفسیر نمونه، ج2، ص92.
9. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص179.
10. گفتار فلسفی، جوان، ج2، ص299.
11. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص298.
12. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص193.
13. محجه البیضاء، ج3، ص110.
14. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، ص91.
15. همان، ص92.
16. وسایل الشیعه، ج14، ح4، ص83.
17. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص82.
18. بهداشت ازدواج از نظر اسلام، ص133.
19. نظام حقوق زن در اسلام، ص207.
20. همان، ص209 و 210.
21. وسایل الشیعه، ج14، ح9، ص10.
22. همان، ح، ص138.
23. مستدرک الوسائل، ج14، ح12، ص271.
24. من لا یحضره الفقیه، ج3، ح1712، ص358.
25. بقره: 222.
26. بحارالأنوار، ج100، ح43، ص293.
27. همان، ح3، ص283.
28. تفسیر نورالثقلین، ج1، ح811، ص260.
29. ناسور، بیماریی است که در محاق چشم، اطراف مقعد و بُن دندان، ظاهر می شود و موجب جراحتی چرکین در موضع بیماری می گردد (ر.ک: لغت نامه ی دهخدا: ج13 ص 19576، ذیل «ناسور» و «ناصور»).
30. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص191.
31. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
32. غررالحکم، ج3، ص417.
33. شیخ صدوق می گوید: مقصود از این نهی، خواندن سوره های دارای سجده است، نه غیر آن.
34. عریف، به معانی مختلف آمده است، از جمله: کارگزار قوم، و آن که پایین تر از رییس است و یا رییس قوم- به هر حال، این واژه در عصر صدور روایت، منصبی دولتی بوده که مذموم شمرده شده است و در روایتی آمده است: «العرفاء فی النار» (ر.ک: لغت نامه ی دهخدا: ج10، ص1398).
35. اسراء: 27.
36. بحارالأنوار، ج100، ح1، صص281 تا 283.
37. فروع کافی، ج5، ح1، صص497 و 498.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:55 | نویسنده : مجيد كمالي |

 
ناتوانی جنسی
 
یکی از مشکلاتی که برخی زوج های جوان و چه بسا افرادی که چندین سال از زندگی آنان می گذرد، با آن روبه رو می شوند، ناتوانی جنسی است. از آنجا که اطفای غریزه جنسی، یکی از انگیزه های ازدواج انسان و شاید، مهم ترین انگیزه ی اوست؛ گاه ناتوانی جنسی در یکی از طرفین یا هر دو طرف، علاوه بر سرکوب شدن این میل در شخص و بروز مشکلات روحی و جسمی متعدد، باعث متزلزل شدن پایه های زندگی مشترک می شود.
همان طور که کارشناسان مسائل خانواده معتقدند که زوج هایی که از هم جدا می شوند، در بیان علت جدایی خود، مسائل و دلائل مختلف را بیان می کنند؛ اما، اگر عمیق تر و دقیق تر به بررسی علت این جدایی بپردازیم، متوجّه می شویم که علت بسیاری از جدایی ها ناکامی جنسی و عدم ارضای کامل غریزه ی جنسی است. شاید، در نظر شما خواننده ی محترم، پرداختن به این مسأله، با قداست و پاکی امر ازدواج منافات داشته باشد؛ یا شاید بگویید که طرح این مسائل در یک کتاب، برای عموم، جایز نباشد؛ امّا، اگر، به چند نکته زیر توجّه کنید، نظرتان برمی گردد:
یکم. طرح چنین مسائلی، به هیچ وجه با قداست و پاکی پیوند زناشویی منافات ندارد؛ زیرا، این میل جنسی از طرف خداوند متعال، در وجود انسان قرار داده شده و همان خداوند نیز انسان را به ارضای این غریزه از راه صحیح و مشروع امر نموده تا نسل آدمی تداوم پیدا کند.
دوم. مقدس ترین انسان هایی که ما می شناسیم، یعنی رسول خدا(ص) و حضرات ائمه(ع) نسبت به بیان این مطالب بی تفاوت نبوده اند و در روایات متعدّد، آداب زناشویی و نسخه ها و دستورهای تقویت نیروی جنسی را برای افراد مختلف بیان نموده اند.
سوم. با توجّه به خطر بزرگی که خانواده ها و زوج ها را (در اثر بی اطلاعی) تهدید می کند، مناسب است که این اطلاعات را در دسترس زوج های جوان قرار دهیم. از جمله، اطلاعات این کتاب را که برای عروس و داماد نگارش شده است.

اختلالات جنسی مردان

اختلالات جنسی مردان عبارتند از:

1. انزال زودرس

بسیاری از مردان، از انزال زودرس رنج می برند. یعنی، در هنگام انجام مقدمات آمیزش و پیش از آن که همسر و حتّی خودشان، بهره ای از آمیزش برده باشند، منی آنان خارج می شود و آمیزش آنان در نیمه ی راه خاتمه می یابد. این اختلال در طولانی مدت، باعث آزرده شدن همسر نیز می شود؛ زیرا، به ندرت می تواند در فرآیند آمیزش، خود را ارضا کند.

2. اختلال در نعوظ

این اختلال بدین شکل است که آلت برخی از مردان یا بلند نمی شود یا در صورت بلند شدن، آن قدر ضعیف و کوتاه است که مقاربت صحیح، وجود ندارد. از این بیماری گاه به «عَنَن» نیز تعبیر می شود.

3. فقدان یا کاهش میل جنسی

یک مرد سالم و قوی، مردی است که دارای غریزه و میل جنسی و هر از چند گاه در پاسخ به ندای غریزه ی جنسی خود، به همسر خود گرایش پیدا کرده و به ملاعبه، عشقبازی و آمیزش بپردازد.
فقدان و یا کمبود این انگیزه و میل جنسی در مردان، یک بیماری به شمار می آید که باید به درمان آن پرداخت.

عوامل اختلالات جنسی مردان

اختلالات جنسی مردان علل و عوامل بسیار دارد. مهم ترین آن ها عبارتند از:
1. ناآرامی و اضطراب
2. روزه گیری پیوسته
3. بلند گذاشتن موهای زائد بدن
4. فقر غذایی
5. زیاده روی در آمیزش
6. مصرف نوشابه های الکلی
7. مصرف خوراکی ها با طبیعت سرد
8. مصرف داروهای مُخلّ فعالیت جنسی
9. عوامل روحی، همچون ناراحتی های عاطفی، شرم و حیا
10. انحراف جنسی، همچون خود ارضایی
11. خستگی از کار زیاد
12. ناراحتی های عصبی
13. افسردگی
14. شکست در نخستین آمیزش

ناآرامی و اضطراب

یکی از مؤثرترین و قوی ترین عوامل کاهش میل جنسی، ناآرامی و اضطراب در یکی از طرفین یا هر دو است، بستر اصلی روابط جنسی، آرامش و امنیت خاطر است. تا زمانی که زن و شوهر، آرامش خاطر نداشته باشند، بستر و زمینه ایجاد یک رابطه ی جنسی خوشایند فراهم نشده و هیچ دارویی هم چاره ساز آن ها نخواهد بود.
فردی که استرس ها و فشارهای روحی محیط کار و فضای بیرون از خانه را به داخل منزل و محیط خانواده می آورد، نمی تواند، از روابط جنسی خود لذّت ببرد. اگر غذای خانم خانه روی اجاق گاز است، یا به عنوان مثال، حال مادرش خوب نیست و او از مادرش بی اطلاع است، نمی تواند، ارتباط جنسی خوب با شوهر خود برقرار کند.
نقل شده است که مردان عرب، هرگاه می خواستند که فرزندشان به خودشان شبیه بشود، در شبی که قرار بود، کوچ کنند، با زنان خود همبستر می شده اند. علت این کار این است که زن ها، در هنگام کوچ کردن در جنب و جوش برای جمع کردن اثاث سفر بوده و آرامش فکری لازم را برای همبستری نداشتند؛ از این رو، در رابطه ی جنسی هیچ مشارکتی نکرده، و فقط بدن خود را در اختیار مردان می گذاشتند؛ در چنین حالت، نطفه ای که منعقد می شد، بیش تر به مرد شباهت پیدا می کرد.
البته، این کاری پسندیده نیست؛ زیرا، در روایات ما، نزدیکی، در شبی که فردای آن قصد مسافرت وجود دارد، مکروه، و ناپسند است.
شاید، یکی از حکمت های این کراهت، این باشد که در شب مسافرت، زن و شوهر آرامش کافی برای همبستری و آمیزش ندارند.
پیامبر(ص) در وصیت خود به امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «ای علی! چون آهنگ سفر کردی، در آن شب، با همسرت نزدیکی مکن که اگر میان شما فرزندی مقدّر شود، دارایی خویش را در غیر حقّ، خرج خواهد کرد». آنگاه پیامبر(ص) این آیه را تلاوت فرمود:
(إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ )(1)
«همانا اسراف کاران، برادران شیاطین هستند».(2)

روزه گیری پیوسته

روزه از اموری است که باعث کاهش میل جنسی در انسان می شود. البته، بحث ما درباره ی روزه ی واجب ماه مبارک رمضان نیست؛ زیرا، خواص سرشار و فضیلت فراوان روزه در این ماه مبارک و فواید جسمی و روحی آن فراتر از آن است که به شمار آید. این مسأله، در روایات اهل بیت(ع) از دیدگاه دیگری، در کانون توجه قرار گرفته و آن این است که اگر، کسی، میل جنسی زیاد دارد و راه حلالی برای ارضای آن پیدا نمی کند، می تواند، روزه بگیرد تا میلش کاهش یابد.
در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است: «هر کس، توانایی ازدواج کردن را دارد، ازدواج کند که این کار برای پاکی چشم و دامن بهتر است. و هر کس نمی تواند، ازدواج کند، روزه بگیرد که روزه شهوت او را از بین می برد».(3)

بلند گذاشتن موهای زائد

یکی دیگر از عواملی که در کاهش میل جنسی مؤثر است، واگذاردن موهای بدن به ویژه، موهای اطراف آلت است. هر چه موهای بدن بلندتر شود، به همان اندازه از میل جنسی کاسته می شود. از حضرت علی(ع) روایت شده که فرمود: «موی هیچ مردی زیاد نمی شود، مگر این که شهوتش کاسته شود».(4) درست، مانند درختی که هر چه علف هرز اطراف آن رشد کند، از قدرت و نشاط آن کاسته می شود، پس برای به دست آوردن نشاط جنسی، یکی از عواملی که باید به آن توجّه شود، کوتاه کردن موهای بدن و به ویژه، موهای اطراف آلت است.
البته این عامل، مانند روزه، به کسانی که امکان ازدواج و ارضای میل جنسی ندارند، کمک می کند. پیامبر(ص) به مردی که از عدم توانایی مالی برای ازدواج نزد وی شکایت آورده بود، فرمود: «موی بدن خود را واگذار و پیوسته روزه بگیر».(5)

فقر غذایی

یکی از مهم ترین عوامل کاهش و کم بودن میل جنسی، تغذیه ی نادرست و عدم استفاده از غذاها و میوه های مفید و لازم برای بدن است. امروزه، غذاها و میوه های مفید قدیم، جای خود را به سوسیس، کالباس و نوشابه های گازدار و... داده است. بدیهی است، وقتی، از غذاهای مفید و پر کالری و انواع میوه ها، سبزی ها و مواد معدنی لازم استفاده نشود، نباید، انتظار یک نیروی جنسی قوی و حتّی متعادل را از شخص داشت؛ زیرا، که نیروی جنسی، به عضوی خاص مربوط نیست، بلکه، نیرو و قوای آن از تمام بدن گرفته می شود و عصاره ی قوای بدن در این فرآیند مصرف می شود. اگر بدن، از نظر میزان کالری، مواد معدنی و ویتامین ها و به ویژه، کلسیم و فسفر، دارای ذخیره کافی نباشد، در این معرکه، شکست خواهد خورد.

زیاده روی در آمیزش

در روایت است که هر کس می خواهد، جاودانه باشد [که ممکن نیست] کم تر با زنان آمیزش کند.(6) همان طور که گفته شد، عصاره قوای بدن در عملیات جنسی از دست می رود. علاوه بر انرژی از دست رفته، منی نیز که عصاره ی خون انسان است، از دست می رود. اگر، مقاربت و نزدیکی، به اندازه و طبق نیاز بدن باشد، بسیار مفید، لذّت بخش و موجب سلامت بدن و آرامش روح خواهد بود؛ اما، مثل همه ی کارهای دیگر، اگر از حد بگذرد، اثر معکوس خواهد داشت.
مقاربت زیاد و بیش از حد، موجب کاهش کارآیی مغز، حافظه، کاهش و تار شدن قوه بینایی و همچنین، تضعیف نطفه و سرعت انزال منی خواهد شد. پس بهتر است، به سفارش حکما عمل کنیم و آب حیات خود را بیهوده مصرف نکنیم.

مصرف نوشابه های الکلی

یکی از تصورات غلط رایج بین برخی مردم، به ویژه، افرادی که شیفته و خودباخته فرهنگ غربی هستند و به طور معمول، کاسه ی داغ تر از آش می شوند، این است که گمان می کنند، مصرف الکل، موجب تقویت و افزایش نیروی جنسی می شود؛ غافل از این که مصرف الکل، موجب وارد شدن ضررهای جبران ناپذیر به کبد، لوزالمعده، گردش خون و دستگاه تناسلی می شود. شاید مصرف الکل موجب ایجاد خواهش جنسی در شخص بشود؛ اما، مصرف آن در بلند مدت، هورمون های جنسی را کاهش داده، در نتیجه لذّت جنسی را مختل می کند. علاوه بر این، مصرف الکل، بیضه ها را کوچک، و رشد پستان های زنان را کم می کند، و موجب علیل شدن نطفه و ناقص الخلقه شدن جنین و نوزاد می شود. پس اگر فرزند سالم می خواهید، در هنگام مصرف الکل، به فکر تولید مثل نباشید.

مصرف خوراکی ها با طبیعت سرد

زیاده روی در مصرف آب جو، برای مردها، موجب عقیم شدن و کاهش میل جنسی می شود؛ زیرا، در این خوراکی، هورمون زنانه وجود دارد. همچنین، شیرخشت، قهوه، عدس، سنجد، ترشی ها، میوه های نارس و قابض و کافور در کم کردن قوای شهوانی مؤثر است.

مصرف داروهای مخلّ فعالیت جنسی

اکثر داروهای شیمیایی که برای پایین آوردن فشار خون مصرف می شوند، میل جنسی را کم و نعوذ را مختل و انزال را غیرطبیعی می کنند.
داروهایی که در افراد، افسردگی ایجاد می کند.
داروهایی که هیجانات روحی و عصبی ایجاد می کند.
داروهای رخوت زا، مانند آنتی هیستامین ها.
کلیه ی داروهایی که روی سلسله عصبی سمپاتیک اثر منفی دارد؛ (داروهای ضد سمپاتیکی محیطی) مانند: سایمتیدین، گوانتیدین، متیل دوپا، فنوکسی بنزامین، پروپانولول، رزرپین، و هیدرآلازین.
داروهای ضد اضطراب و ترکیباتی مانند الکل، حشیش، متادون و هروئین.
اکثر ترکیبات شیمیای مدر. امّا داروهای گیاهی و طبیعی و بعضی اغذیه ها که به عنوان مدر به کار برده می شود، اثر ضدسمپاتیک نداشته و سبب ضعف فعالیت های جنسی نمی شود و همچنین داروهای کم کننده فشار خون گیاهی مانند مسهل های گیاهی، در عین حال که بهترین و بی ضررترین داروی پایین آورنده ی فشار خون است، در فعالیت های جنسی اثر سوء ندارد.
داروهای ضد سرطان، میل جنسی را کم و بیش تر، باعث توقّف کار غدد و دستگاه جنسی می شود.
داروهایی که در ترکیب آن ها کافور باشد.
داروهای فوق، بیش تر، در مردان آزمایش شده، امّا در هر دو جنس مؤثّر است.

درمان اختلالات جنسی مردان

در صورت مواجه شدن با اختلال جنسی باید به فکر درمان باشیم. برای این کار، نخست، باید، به درستی، عامل و یا عوامل به وجود آورنده ی مشکل را شناسایی کنیم. چنانچه، کیفیت تغذیه ی ما بهبود یابد و برخی از نقایص عضوی و فاکتورهای وابسته برطرف شوند می توان به رفع مشکل، امیدوار بود.
باید توجه داشت که اهمیت مسائل روانی به مراتب بیش تر از فاکتورهای فیزیکی است. پس باید بر روی مسائل روانی نیز کار شود.
البته خود ما باید، مشکل را جدی بگیریم و برای برطرف کردن آن، از هیچ کوششی دریغ نکنیم، برای مثال، برای درمان انزال زودرس، می توان، با توسل به تمرینات و تدابیر لازم، این مشکل را تا حدی برطرف کرد.
مردانی که از این مشکل رنج می برند، نباید آلت را به حرکات سریع در داخل واژن وادارند و در صورت اوج گیری تحریکات، کنترل جنسی و روحی خود را حفظ کنند.
امروزه، اختلال جنسی انزال زودرس، چندان مشکل ساز نیست و مرد، از این بابت چندان نگرانی ندارد؛ زیرا، با در دسترس بودن فرآورده های پزشکی به تأخیر اندازنده ی انزال در بازار، به راحتی می توان، دست کم به مدّت نیم ساعت عمل آمیزش را طول داد، بدون آنکه تخلیه اسپرم، صورت پذیرد. خوشبختانه برخی از این محصولات هیچ گونه عوارضی ندارند.

تقویت نیروی جنسی

برای تقویت نیروی جنسی، باید در درجه ی نخست، به تقویت عمومی بدن پرداخت؛ زیرا، بدن های ضعیف و افرادی که تغذیه ی سالم و کامل ندارند، به طور طبیعی، قوای جنسی ضعیفی خواهند داشت و در مرحله دوم، باید، به خوردن چند دسته از مواد غذایی اهمیت داد.

1. مواد غذایی فسفردار

فسفر، عامل اصلی تولید مثل است. مقدار این ماده، در بدن پستانداران، کم است؛ از این رو، تولید مثل کمی دارند؛ ولی، این ماده، در بدن ماهی ها بیش تر وجود دارد؛ بنابراین، تولید بیش تر انجام می دهند. این ماده، در نخود، لوبیا، گوجه، کنگر، ریواس، کلم، کرفس، کاهو، توت، شلغم، سیر، پیاز، سیب، ذرت، جو، چغندر، اسفناج، باقلا، موز، خرما، بلوط، بادام، گندم، قلوه ی حیوانات، ماهی ها، خاویار و تخم مرغ تازه و... وجود دارد.

2. ویتامین A

کمبود این ویتامین در بدن، تخمدان و بیضه ها را ضعیف می کند. مصرف آن، در تقویت نیروی جنسی مفید است. این ویتامین، در جوانه غلات و به ویژه، جوانه گندم، در دانه ها، مغز و برگ کاهو، روغن زیتون، کنجد، پسته شام، کره، کوهان شتر، جعفری، اسفناج، کاسنی، نخود سبز، زردآلو، انبه و گوجه فرنگی وجود دارد. ویتامین A در تقویت نطفه نیز بسیار مؤثر است. بهترین راه به دست آوردن این ویتامین، خوردن جوانه گندم مخلوط شده در شیر است.

3. ویتامینE

این ویتامین، با سلسله ی اعصاب و نیروی جنسی ارتباط دارد. عقیم شدن مردان و نازایی زنان، تا اندازه ای به میزان مصرف این ویتامین مربوط است. کمبود این ویتامین در مردان، موجب عنن (عدم نعوظ) می شود و زنان را هم به آمیزش بی رغبت می کند. این ویتامین، در روغن های نباتی، به ویژه، روغن جوانه گندم، برگ کاهو، زرده ی تخم مرغ، جگر، روغن زیتون، روغن کنجد، پسته شام، و کره وجود دارد.

4. ادویه جات

ادویه جات، مثل فلفل سیاه، فلفل سبز، زنجبیل، جوزبویا و عنبر بر نیروی جنسی بسیار تأثیرگذار است؛ ولی، افراط در مصرف آنها نه تنها مفید نیست، بلکه زیان آور است.
لازم به یادآوری است که چهار دسته از مواد غذایی که در بالا ذکر شد، شکل کلّی دارد که اکنون، به برخی دستورات جزئی و اجرایی آن اشاره می کنیم:

1. تخم مرغ و پیاز و روغن

شخصی، نزد امام صادق(ع) رفت و عرض کرد: «من کنیزی دارم و دوست دارم، به من چیزی بیاموزی که قدرت آمیزشم با او افزون گردد»؛ حضرت به او فرمود:‌ «پیاز را خرد و در روغن زیتون سرخ کن و تخم مرغی را در ظرفی بشکن و روی آن نمک بپاش و سپس آن را به پیاز و روغن اضافه و قدری سرخ کن و از آن بخور». آن مرد می گوید: «همین کار را کردم و از آن پس، توانایی آمیزش با کنیزان را پیدا کردم».
همان طور که در صفحات پیشین، یادآوری شد، تخم مرغ، یکی از منابع فسفر و ویتامینA؛ پیاز، یکی از منابع فسفر؛ روغن زیتون نیز، یکی از منابع ویتامین A و E است. همه این ها در تقویت نیروی جنسی مؤثر است. البته، ممکن است، مطالب دیگر نیز در این روایت، لحاظ شده باشد که از آن اطلاعی نداریم. مصرف زرده تخم مرغ، برای تقویت نیروی جنسی مؤثرتر است. تخم پرندگان دیگر مانند کبوتر، گنجشک و مرغابی نیز برای تقویت نیروی جنسی مؤثر است. البته مصرف زیاد تخم مرغ توصیه نمی شود؛ زیرا، کلسترول بالای آن برای سالخوردگان و افراد مبتلا به حملات قلبی زیان آور است.

2. میگو و آبزیان

خوردن میگو، به خاطر فسفر زیادش، شهوت را چندین برابر می کند. البته، خوردن سایر آبزیان دریایی نیز از این جهت مفید است؛ به شرط آن که در آب دریا رشد کرده باشند. صد گرم میگو حدود 287 میلی گرم فسفر و 87 کالری انرژی دارد؛ از این رو، مصرف مداوم آن به ویژه، با سیر و سالادهای مقوی، در تقویت بدن و نیروی جنسی تأثیری مطلوب دارد.

3. تخم مرغ و گوشت

یکی دیگر از دستورهای غذایی که در تقویت قوای جنسی مؤثر است، مصرف تخم مرغ با گوشت است. تخم مرغ، به خاطر داشتن فسفر و ویتامین E و گوشت، به خاطر کالری فراوان و مواد معدنی بسیار بر نیروی جنسی اثری مطلوب دارد.
روایتی از امام صادق(ع) آمده است که یکی از پیامبران الاهی، از کمی فرزندان به درگاه خدا شکایت کرد؛ خداوند، به او وحی کرد: «گوشت با تخم مرغ بخور» برای تهیه این غذا بهتر است، از گوشت گوسفند استفاده شود.

4. حلیم

یکی از دستورها و نسخه های دینی، برای تقویت نیروی جنسی خوردن حلیم است.
حلیم، به خاطر داشتن گوشت، گندم، حاوی مقادیری قابل توجه از موادّ معدنی به ویژه، ویتامین های A و E است و غذایی انرژی زا و پرکالری به شمار می آید. در روایت آمده است که یکی از پیامبران از ضعف و کم بودن نیروی جنسی، به درگاه خداوند، شکایت کرد؛ خداوند، او را به خوردن حلیم امر نمود.(7)
روایتی دیگر از پیامبر(ص) نقل شده است: «روزی، توان من برای خواندن نماز و آمیزش اندک شده بود که ظرف غذایی از آسمان بر من نازل شد؛ از آن خوردم و نیروی من در جنگ آوری و آمیزش، به اندازه ی چهل مرد فزون شد و آن غذا حلیم بود».

5. گنجشک

مغز سر گنجشک و گوشت آن، به خاطر طبع گرم و مواد معدنی که دارد، برای نیروی جنسی مقوّی است. گنجشک را باید، پس از ذبح کردن و کندن پرها و خالی کردن شکم، همراه با سر آن به طور کامل، چرخ کرده، بپزید و سپس صاف کرده و‌ آب آن را میل کنید، اگر این عمل را تا ده روز انجام دهید، به شما قدرت کافی خواهد داد.
همچنین، اگر گوشت گنجشک را با زرده ی تخم مرغ، به صورت سرخ شده، در روغن زیتون در چند نوبت متوالی به جای غذا میل کنید، بر نیروی جنسی اثر مطلوب خواهد گذاشت. همچنین، خوردن گنجشک کباب شده با پودر زنجبیل و کندر در چند روز متوالی، نیروی جنسی را دو چندان می کند.
گوشت کبوتر، به ویژه، کبوتر جوان، مانند گنجشک، به دلیل طبیعت گرم و منابع معدنی فراوان، قوای جنسی را تقویت کرده و ضعف عمومی بدن را برطرف می سازد.

6. قلوه ی حیوانات

قلوه ی حیواناتی مثل گوسفند و خروس، به دلیل داشتن کالری زیاد و غنی بودن از موادی، همچون: فسفر، سدیم و پتاسیم، در افزایش میل جنسی و منی نقشی مؤثر دارد، قلوه را می توان، به صورت کباب شده مصرف کرد. همچنین، می توان، از پخته و یا چرخ شده آن به همراه سبزیجات و ادویه گرم، غذاهای لذیذ تهیه و میل نمود.

7. مصرف مغزهای خوراکی

خوردن مغزهایی، مانند مغز بادام، پسته، پسته شام، گردو و فندق، در افزایش منی و میل جنسی تأثیر بسیار دارد.
وجود کلسیم و فسفر بسیار در بادام شیرین، تأثیری به سزا در افزایش منی و میل جنسی خواهد داشت. خوردن پوره ی مغز بادام به همراه پسته، فندق، نارگیل و کنجد، برای درمان ضعف جنسی نافع است.
پسته، در تقویت میل جنسی، بسیار تأثیرگذار است. صد گرم مغز پسته، به طور تقریبی حاوی هشت میلی گرم کلسیم و 430 میلی گرم فسفر است و حدود 620 کالری انرژی دارد. پسته خام نیز، برای تقویت نیروی جنسی، سودمند است.
فندق، یکی از مغزهای روغنی است که به دلیل سرشار بودن از مواد معدنی و آلی، برای تقویت عمومی بدن مفید و در حفظ تعادل بدن مؤثر است.
اکنون که با خواص برخی از مغزها آشنا شدید، برای نمونه، چند نسخه مقوی از مغزها را برای شما ذکر می کنیم:
الف) مغز بادام شیرین، مغز گردو، فندق و پسته (بادام و گردو دو برابر و فندق و پسته یک برابر) را خوب کوبیده، با عسل طبیعی مخلوط کنید و صبح ها همراه صبحانه یا قبل از آن میل کنید.(8)
ب) معجون هفت مغز و ادویه ی گرم
ترکیبات: بیست گرم مغز فندق، ده گرم مصطکی، بیست گرم مغز پسته، بیست گرم تخم کرفس، بیست گرم مغز گردو، ده گرم رازیان، بیست گرم مغز بادام، ده گرم میخک، بیست گرم مغز نارگیل، پنج گرم خولنجان، بیست گرم کنجد، ده بوزیدان، بیست گرم مغز دانه میوه کاج، ده گرم شقاقل، یک کیلوگرم عسل طبیعی، ده گرم جوز هندی، پنج گرم دارچین، پنج گرم انغوزه، پنج گرم زنجبیل، ده گرم بهمن سفید و سرخ.
کلیه ی مواد فوق را به جز عسل، مخلوط کرده، بسابید، سپس عسل را همراه کمی گلاب به آن ها اضافه نموده، خوب به هم بزنید و از این معجون، روزی سه قاشق مرباخوری در سه وعده، روزانه 2/5 ساعت بعد از غذا میل کنید.
وجود هفت مغز مقوی و پرکالری و همچنین، وجود میخک در این معجون سبب شده که علاوه بر درمان سردی و تقویت نیروی جنسی، در خوشبو کردن دهان و مجاری گوارشی هم مؤثر باشد.(9)
در روایات معصومین(ع) نیز به استفاده از مغزهای مقوی، برای تقویت نیروی جنسی توصیه شده است. از این نسخه، در روایات، با عنوان سویق یاد شده است. سویق، طبق آنچه که در برخی کتب ذکر شده، عبارتست است از: مغز بوداده ی گندم، پسته، فندق، بادام، کنجد، سنجد و... که به صورت پودر درآمده است؛ در فارسی به آن قاووت گفته می شود.

میوه های مقوّی جنسی

1. انگور

بی شک، انگور یکی از مفیدترین میوه هاست. انگور، از مواد معدنی و انرژی سرشار است. انگور حرارت بدن را تأمین می کند و از نظر تولید حرارت، هر کیلو انگور معامل دو کیلوگرم گوشت است. انگور، به علت داشتن آهن و منگنز و منیزیم، برای خون مفید بوده و داروی کم خونی است. علاوه بر موراد یاد شده، دارای فسفر و کلسیم بسیار و ویتامین های A و B است؛ از این رو، ضعف عمومی بدن را برطرف می کند. در تقویت نیروی جنسی تأثیری مطلوب خواهد داشت و مصرف آن برای همه افراد به جز مبتلایان به مرض قند مفید است.
بهتر است، انگور را در صبح، ناشتا میل کنید؛ زیرا، جذب ویتامین ها در معده ی خالی، بهتر صورت می پذیرد. برای برخوردار شدن از خواصّ این میوه ی مفید، در تمام فصول، شیره ی انگور، یک خوراک خوب و مفید است که می توان آن را به تنهایی یا به صورت مخلوط کرده، میل نمود که در این صورت انرژی روزافزون، بر نیروی جنسی خواهد داشت.

2. انجیر

انجیر که در قرآن کریم از آن یاد شده و خداوند، به آن سوگند یاد کرده(10)، میوه ای مغذّی و پرکالری است. این میوه، از ویتامین های B و A سرشار است و آهن، پتاسیم و کلسیم بسیار غنی دارد. انجیر، به درمان کم خونی کمک می کند و به دلیل دارا بودن مواد معدنی فراوان، اختلالات منی را برطرف می کند. این میوه، نیروی جنسی را نیز زیاد می کند. از رسول خدا(ص) روایت شده که فرمود: «انجیر تازه و خشک بخورید که نیروی آمیزش را زیاد می کند و...».
انجیر، برای افرادی که بنیه ای ضعیف دارند، بسیار سودمند است. انجیر را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف نمود. همچنین، می توان، به صورت مربا، کمپوت، شربت و پرورده ی انجیر خشک در عسل میل نمود.

3. موز

موز، دارای آهن، فسفر، منیزیم، پتاسیم و روی بسیار و ویتامین C، B و A و هشتاد درصد قند است. مواد قندی موجود در موز، به سرعت جذب می شود؛ می توان، از آن، به عنوان یک منبع تأمین انرژی بدن استفاده کرد. موز، به علت دارا بودن مواد فوق، شهوت را تحریک می کند؛ اما، نباید، در مصرف آن زیاده روی شود. هنگام استفاده از موز باید صبر کنید تا خوب برسد؛ زیرا، خوردن میوه ی نارس موز، زیان آور است. موز، میوه ای خون ساز است و افراد ضعیف را چاق می کند، اما خوردن آن به افراد مبتلا به یبوست و مرض قند توصیه نمی شود.

4. انبه

انبه، یکی از میوه های گرمسیری است که از ویتامین های A و C میوه ای پرکالری و انرژی زاست؛ هم، روی درخت می رسد و هم، در سبد، ولی انبه ای که روی درخت می رسد، مفیدتر است؛ اگر چه، انبه ای که در سبد رسیده باشد، شیرین تر است.
این میوه، به علت داشتن موادآلی و معدنی و ویتامین های مفید، در افزایش میل جنسی و میزان منی، بسیار مؤثر است. همچنین، در افزایش وزن افراد لاغر و ضعیف نقش مهم ایفا می کند. از آن جا که قند موجود در انبه، با پروتئین موجود در شیر تکمیل می شود، بهتر است، آن را به همراه شیر مصرف کنید. التبه، مصرف انبه، برای افراد گرم مزاج، ضرر دارد و در هر صورت، خوردن آن با شکم خالی توصیه نمی شود؛ زیرا، نفخ تولید می کند. مواظب باشید، در خوردن آن زیاده روی نکنید.

5. زردک

زردک، هویج است به رنگ زرد. این میوه، از ویتامین های D و A سرشار بوده و دارای فسفر وآهن است. زردک، نور چشم را زیاد می کند. همچنین، این میوه، تعداد نطفه را ازدیاد می بخشد. خوردن آن برای افراد مبتلا به کم خونی، مرض قند، چربی خون و صفرای مزاج توصیه می شود. مادرانی که می خواهند، شیرشان زیاد شود، از زردک استفاده کنند. اگر می خواهید، خون کهنه ی بدن شما، جای خود را به خون تازه بدهد، زردک بخورید.
از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود:
«زردک، موجب ایمنی از قولنج و بواسیر است و به آمیزش کمک می کند».(11)

6. نخود

نخود، دارای پروتئین، چربی، کلسیم، آهن، فسفر و ویتامین های A و B1 و B2 و C است و به همین دلیل، یکی از مواد مقوی و انرژی زا به شمار می آید. نخود پخته، برای بدن و خون سازی و افزایش میل جنسی بسیار مطلوب است. همچنین، نخود پخته، چنانچه، با قدری نمک خورده شود، برای درد سینه مفید است. اگر آب نخود، با سیر گرم نوشیده شود؛ برای گرفتگی صدا مفید خواهد بود. جهت تقویت میل جنسی می توان، نخود را در آب خیساند و به صورت خام میل نمود. آب نخود خیسانده شده نیز، به همراه عسل، برای تقویت نیروی جنسی شربتی مناسب، به شمار می آید.

7. باقلا

باقلا، دارای فسفر، کلسیم، آهن، فسفر و ویتامین های A، B و C و از غذاهای معروف مصریان است و یکی از خوراکی های مقوی و خون ساز به شمار می آید؛ به شرط آن که در خوردن آن زیاده روی نشود. در روایات نیز، به خوردن باقلا، برای محکم شدن استخوان ها توصیه شده است. باقلا، در افزایش میل جنسی نقشی مؤثر داشته، مصرف آن برای تقویت بدن و برطرف شدن لاغری مفید است. از این خوراکی مفید، می توان، به همراه ادویه گرم و گلبه، خوراکی خوشمزه تهیه و میل نمود.

8. زنجبیل

زنجبیل، ادویه ای است که در بسیاری از نسخه های قدیمی، برای افزایش نیروی جنسی مؤثر است. طبیعت گرم این گیاه، باعث شده، در برطرف کردن سردی مزاج تأثیرگذار باشد. زنحبیل، سرعت جریان خون را به شکل چشمگیری افزایش می دهد. خوردن زنجبیل، برای تقویت حافظه و تقویت نیروی جنسی و تسکین درد عضلات مفید است. پودر آن را می توان، همراه غذا یا عسل مخلوط کرد. از روغن ماساژ زنجبیل نیز می توان، به صورت استعمال خارجی، برای تحریک نیروی جنسی استفاده کرد.

9. دانه ها

تخم کرفس، تخم هویج یا زردک، تخم کلم، تخم پونه، تخم ترب، تخم خربزه، تخم کنجد و دانه بادرنجبویه، محرّک و مقوّی قوای جنسی هستند.

چند نسخه برای افزایش میل جنسی

1. دارچین، دار فلفل، گل سرخ، عود قماری، مصطکی، قرنفل، جوزبوا، زنجفیل، نشاسته، تخم شلغم، مشک؛ زعفران، عنبر را حل کرده و لسان العصافیر را هر کدام به مقدار مساوی با دو برابر وزن همه با عسل مخلوط کرده و یک مثقال و نیم آن را یک ساعت و نیم قبل از غذا یا یک ساعت و نیم بعد از غذا میل کنید.
این معجون، میل جنسی را افزایش داده، معده را تقویت و اشتها را زیاد می کند.
2. سنبل الطیب، خرفه، قرنفل، دارچین، قاقله، انیسون، تخم کرفس، زیره کرمانی، مصطکی، نعناعِ خشک، از هر کدام به قدر مساوی، خوب ساییده با سه برابر وزن همگی با عسل مخلوط کنید و هر روز دو مثقال از معجون به دست آمده را میل نمایید. این معجون نیز، میل جنسی را افزوده، معده را تقویت می کند و اشتهاآور است.
3. سه مثقال، مغز نارگیل، سه مثقال شقاقل، یک مثقال زنجفیل، یک مثقال بهمن سفید، دو مثقال دانه مارچوبه و نیم مثقال دارچین را خوب بسایید تا به طور کامل پودر شود، سپس، آن را با روغن پسته مخلوط کنید تا چرب نشود و دو برابر وزنش به آن عسل اضافه کنید و هر روز به مقدار دو مثقال از آن را با آب گرم میل کنید.
این معجون، قوای جنسی را تقویت کرده، و منی را غلیظ می کند.
4. جوزبوا، دار فلفل، قاقله، تخم تره تیزک، قرنفل، خولنجان، تخم گل سرخ، زنجفیل، بسباسه، از هر کدام چهار مثقال تهیه کرده و همه را خوب بکوبید و با عسل طبیعی مخلوط کنید تا به صورت معجون درآید و هر روز دو مثقال از آن را با شیر تازه ی گاو میل کنید.
5. آب پیاز سفید را گرفته و دو برابر آن عسل اضافه کنید و بجوشانید تا قوام آید و هر روز صبح، سی و پنج گرم از آن را میل نمایید. این معجون، قدرت جنسی را افزایش می دهد.(12)

نسخه ای برای تقویت نطفه

تخم شاهی، تخم پیاز، تخم هویج و کنجد، از هر کدام صد گرم، و تخم کلم، تخم تره، سیاهدانه و زیره، از هر کدام پنجاه گرم تهیه کرده و همه را خوب کوبیده و نرم نمایید. صبح ناشتا، ظهر و شب، پس از هر غذا، یک قاشق غذاخوری، با شیر یا آب هویج میل نمایید.(13)

شرایط جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری با شرایط زیر اشکال ندارد.
1. موجب عقیم شدن دائمی نشود.
2. این کار، موجب فعل حرام نشود.
3. شوهر، رضایت داشته باشد.(14)
• مسأله: جلوگیری از ریختن منی در رحم زن جایز است؛ در صورتی که همسر دائمی مرد اجازه بدهد؛ ولی، بدون اجازه ی همسر دائمی مکروه است.(15)
• مسأله: اگر استفاده از آی یو دی مستلزم لمس یا نظر حرام باشد، جایز نیست.(16)
• مسأله: جایز نیست، زن بدون اجازه ی شوهر، از حامله شدن جلوگیری کند.(17)
• مسأله: حرام است، زن، بدون رضایت شوهر، از انزال مرد، در رحم خود ممانعت به عمل آورد.

شیوه های جلوگیری از حاملگی

زن و شوهر، باید، با توجّه به وضع خاص خود، بهترین روش سازگار را انتخاب و عمل کنند، برخی از روش های جلوگیری از حاملگی متداول، به شرح زیر است:

1. نزدیکی منقطع:

این روش، ساده ترین راه جلوگیری از حاملگی است. در این روش، مرد، پیش از فوران منی، از زن جدا می شود و بدین ترتیب از ریختن منی، در داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری می کند.
این روش، وقتی، مؤثّر است که مرد، بتواند، چنین عملی را انجام دهد. اگر حتی مقدار مختصری از منی داخل دستگاه تناسلی زن ریخته شود، احتمال حاملگی وجود دارد. امکان حامله شدن با این روش در حدود 20 تا 25 درصد است.

2. روش ادواری:

در این روش، زن و شوهر، در مدّتی که تخمک زن آزاد می شود (از روز یازدهم تا هجدهم پس از شروع قاعدگی) نزدیکی انجام نمی دهند. نزدیکی پیش و پس از این زمان، کم تر به حاملگی منجر می شود.

3. دیافراگم یا کلاهک رحمی:

این وسیله، حلقه ای لاستیکی به شکل یک نعلبکی کوچک است که پیش از نزدیکی، باید، زن در مجرای تناسلی خود قرار دهد و هشت ساعت، پس از نزدیکی خارج نماید و پس از تمیز کردن برای مصرف دفعات بعدی نگهداری کند.
این حلقه ی لاستیکی، دهانه ی گلوی رحم را می پوشاند، به طوری که از ورود اسپرم، به داخل رحم جلوگیری می کند.

4. پوشش لاستیکی:

این نوع وسیله ی جلوگیری، به شکل پوشش لاستیکی بسیار نازکی است که مرد، آلت تناسلی خود را با آن می پوشاند و هنگام نزدیکی، منی در داخل آن می ریزد. این نوع، وسیله ی جلوگیری ممکن است، سوراخ باشد، یا هنگام آمیزش پاره شود و یا هنگام جدا شدن مرد، در دستگاه تناسلی زن بماند و حاملگی رخ دهد. اگر این وسیله سوراخ نباشد و هنگام نزدیکی پاره نشود و همچنین در هنگامی که مرد می خواهد، جدا شود، کاپوت را با دست خود نگه دارد، امکان حامله شدن با این روش به حداقل خواهد رسید.

5. استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی داخل رحمی (آی یو دی):

قرار دادن جسم پلاستیکی یا فلزی، در داخل رحم که به شکل های گوناگون ساخته شده است، سبب می شود، حاملگی انجام نگیرد.

6. قرص های جلوگیری از حاملگی:

این قرص ها، مخلوطی از هورمون های تخمدان زن است. این هورمون ها، از رها شدن تخمک از تخمدان جلوگیری می کند و جدار داخلی رحم را برای لانه گزینی، نامساعد می سازد. اگر خانمی، این قرص ها را به طور مرتّب و منظم مصرف کند، امکان حامله شدن وجود نخواهد داشت.
طرز مصرف این قرص ها چنین است: به طور معمول، هر بسته دارای 21 عدد قرص که باید، از روز پنجم قاعدگی، هر شب و به طور مرتّب برای21 روز مصرف گردد؛ سپس، قرص، قطع شود. به طور معمول، سه روز، پس از قطع مصرف قرص، قاعدگی شروع می شود.
این قرص ها را باید، پیش از خواب خورد تا از عوارضِ دل به هم خوردگی و یا استفراغ جلوگیری شود. انتخاب و مصرف این قرص ها باید، با تجویز پزشک باشد.(18)

فرزندخواهی

زوج های جوان، در نخستین سال های ازدواج، از بچه دار شدن خودداری می کنند تا از لحاظ روانی و مالی که هر دو در این امر، اهمیت فراوان دارد، بتوانند، وضع خود را با زندگی مشترک منطبق سازند.
آنان، پیش از آن که صاحب فرزند شوند، باید فرصت کافی داشته باشند که فقط شریک زندگی یکدیگر باشند، تا زمانی که نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کرده، افکارشان از جانب یکدیگر آسوده شود و تضادی در زندگی زناشویی نداشته باشند. زمانی که با مطالعه و کسب آگاهی های لازم، بتوانند، فرزندی لایق تربیت نمایند و زمانی که صلاحیت های اخلاقی و تربیتی لازم را کسب کرده باشند.(19)
دلِ من، که به اندازه ی یک عشق است
به بهانه های ساده ی خوشبختی خود می نگرد
رسم دیرین آن است که مردان، با عرق جبین و کار و تلاش بسیار، در خارج از کلبه ی مهراگین، روزی را به شما برسانند، تا در این روزگار سخت و خشن، شرمنده ی اهل و عیال خویش نباشند؛ بنابراین، مدیریت، در دارایی خانواده، گذشته از این که امری انسان دوستانه است، واجب نیز خواهد بود.
رعایت حال یکدیگر، در این کارزار، روابط را آبستن عواطفی پایدار می کند که سالیان سال، به آن محتاجید! قناعت، صرفه جویی، تدبّر و تأمل در مخارج زندگی و سامان بخشی به نیازهای روزمره، آسایش جمعی به دنبال می آورد. پس، بکوشید، مشکلات کوچکِ مدیریتی، شیرینی روابط شما را به تلخی نکشاند و خدنگ و نیرنگ دشمن دیرینه انسان، شادی و شادکامی را از لبان مسرورتان نرباید!
بانوان، کانون گرم خانه را با نظم و ترتیب و قناعت و... گرم کنند که مدیریتِ این مجموعه، زیبنده و برازنده ی آنان است؛ هر چند، باید، دستان یاری رسان مردان نیز، در این سامانه، به همکاری و یاوری بشتابد.

پی نوشت ها :

1. اسراء: 27.
2. بحارالأنوار، ج100، ح1، ص282.
3. دانشنامه احادیث پزشکی، روایت 1095.
4. بحارالأنوار، ج101، ح53، ص87.
5. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص178.
6. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص179.
7. محاسن، ج2، ص169.
8. طب سنتی سینا، ص144.
9. تقویت نیروی جنسی، با گیاهان دارویی، ص116.
10. تین: 1.
11. فروع کافی، ج6، ح2، ص375.
12. طب سنّتی سینا، ص240.
13. رژیم تندرستی، ص79.
14. رساله ی نوین، ج3، صص97 و 100.
15. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 14، ص220.
16. رساله ی نوین، ج3، ص100.
17. عروة الوثقی، ج2، فی احکام الدخول، مسأله 6، ص809.
18. من و کودک، ص80.
19. یادآوری این نکته ضرور است که انگیزه فرزندخواهی، می تواند، چند چیز، باشد:
1. نیاز غریزی 2. ثبات خانواده 3. تنوع و سرگرمی 4. تقاضای اطرافیان 5. بقای نسل 6. تربیت فرزند صالح.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)

 

تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:51 | نویسنده : مجيد كمالي |رابطه جنسی، نگهدارنده ی زوجین از پریشانی ها و نمک زندگی است و نقش بسزایی در پایداری محبت و بقاء نسل دارد. در این مقاله سعی داریم اندکی از نکات لازمه جهت کامجویی بیشتر همسران را بیان کنیم.

عوامل ایجاد و تشدید میل جنسی

برای تشدید میل جنسی زن، عوامل مختلف وجود دارد که در این جا، به چند نمونه اشاره می شود:

1. ارضای عاطفی:

میل جنسی زن، با برانگیختگی عاطفی او ارتباط دارد. اگر زن، از نظر عاطفی ارضا نشود و از سوی شوهر، بی توجّهی و بی محبّتی دیده باشد، تماس جسمانی و تلاش های مرد، به منظور تحریک جنسی همسرش، نه تنها برای زن خوشایند نخواهد بود، بلکه، در عمل، موجب ناراحتی بیشتر او خواهد گشت. قلب زن، باید، از محبّت و توجّه سیر باشد تا بدنش تشنه بدن شما بشود.

2. لمس نقاط تحریک پذیر زن:

نقاط تحریک پذیر زن که لمس آن، سبب آمادگی و تحریک فیزیکی زن می شود، چند چیز است:
الف) لمس آرام پستان ها
ب) لمس کلیتوریس زن
یکی از مسائل قابل توجه در امر آمیزش این است که، ممکن است دخول به تنهایی باعث ارضای جنسی زن نشود. در سیستم تناسلی زنان، بخشی به نام کلیتوریس وجود دارد؛ این بخش، مملو از گیرنده های حسی و بسیار حسّاس به لمس است؛ کلیتوریس، در بالاترین بخش دستگاه تناسل خارجی زنان قرار گرفته و بیش ترین نقش را در ارضای جنسی زن ایفا می کند. باید، آمیزش، به صورتی باشد که علاوه بر انجام دخول، کلیتوریس نیز تحریک گردد. برای این امر، بهترین روش نزدیکی، حالت خوابیده است.
ج) لمس سطح داخلی ران و لب های مهبل، بوسه، مکیدن زبان زن، و لمس موهای همسر.(1)
نکته قابل ذکر این است که میل جنسی را می توان، به دو قسمت تقسیم کرد: یکی میل به تماس بدنی: مثل لمس و بوسیدن. دیگری میل رابطه جنسی؛ یعنی تخلیه ی کشش جنسی. در دختران، ابتدا، میل به تماس بدنی بیش تر است تا میل به تماس اعضای تناسلی؛ بنابراین، از نوازش، بوسه و در آغوش گرفتن بیش تر احساس لذّت می کنند.

3. ملاطفت در آمیزش نخستین:

نخستین نزدیکی، در موفق بودن آمیزش های بعدی بسیار مؤثر است و اگر، در آن نزدیکی موفق نباشد، خاطره ای ناگوار در ذهن نوعروس باقی خواهد ماند؛ بنابراین، دامادها، باید، توجه داشته باشند که نخستین آمیزش را با کمال دقت و ملایمت، محبّت و شرایط لازم دیگر انجام دهند، حتی، در شب زفاف، برای پاره شدن پرده بکارت، نه تنها نباید، به زور متوسل شد، بلکه، باید، با معاشقه و نوازش همراه باشد تا عروس تمایل پیدا کند وگرنه آثاری نامطلوب خواهد داشت؛ بنابراین، اگر حُجب و حیای عروس، یا هر علت ناشناخته دیگر، مانع شود که به میل شوهر تسلیم گردد، بهتر است، زفاف را یک شب یا حتی شب های متعدد به عقب بیندازد تا عروس به تماس جسمانی خو بگیرد و به ارتباط جنسی مایل تر شود.

آداب آمیزش

- مستحب است، وضو داشته باشند.
- در مکانی پوشیده آمیزش کنند.
- مرد، پیش از آمیزش و پس از آن ادرار کند.(2)
- آمیزش، در شب های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه و جمعه و در زمانی که زن میل به آمیزش دارد، باشد.
- هنگام نزدیکی، با پارچه و یا رواندازی، خود را بپوشانند.
- رابطه جنسی، باید، با آرامش فکری و آسودگی خاطر همراه باشد؛ زیرا، ناراحتی فکری و هراس، تمتّع کامل را ناممکن می سازد.
- آمیزش، باید، در محلّی مناسب به دور از چشم دیگران صورت گیرد.
- از نظر روان شناسی بهتر است، در هنگام آمیزش، طرفین، لباس بر تن داشته باشند و در آوردن لباس از تن زن توسط مرد، می تواند، علاقه ی مرد به زن را ثابت کند و از طرفی از لذّت جنسی و روحی بالا بهره مند گردد.(3)
- در آغاز نزدیکی، بسم الله بگویند.
در روایات آمده است، هرگاه، همسران، می خواهند، با هم همبستر شوند، بسم الله الرحمن الرحیم بگویند. مراقب باشند، در آن هنگام، احتمال انعقاد نطفه، برای فرزند آینده وجود دارد، از هر گونه گناه، دور باشند؛ حتی فکر گناه نکنند تا به اصطلاح، شیطان در نطفه ی آنان شریک نگردد.(4) علی(ع) در این باره می فرماید:
«هرگاه کسی قصد همبستری دارد، بگوید: بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ اللَّهُمَّ جَنِّبنِی الشَّیطَانَ وَ جَنِّبِ الشَّیطَانَ مَا رَزَقتَنِی؛ به نام خدا و برای خدا، خدایا، من را از شیطان و، شیطان را زا آنچه به من روزی می دهی دور ساز».(5)
بنابراین، آنان که در این هنگام فیلم های مستهجن تماشا می کنند و یا موسیقی حرام گوش می دهند، به طور قطع، شیطان در نطفه ی آنان شرکت می کند و اگر فرزندشان منحرف شد، باید، خود را ملامت کنند.

مکان آمیزش

همان طوری که زمان آمیزش را مردان تعیین می کنند و حق تقدّم با آنان است، مکان آمیزش با زنان است. از نظر روان شناسی، بهتر است که هر جا زن خوابید، مرد بیش تر همان جا بخوابد.

زمان آمیزش

زمان آمیزش، از اهمیتی خاصّ برخوردار است. به طور معمول، زنان، بر اساس شرم و حیا، بهترین زمان آمیزش را تاریکی شب، یا محل تاریک می دانند و لذّت بیش تر را در آرامش شب و تاریکی و به دور از هرگونه سر و صدا می دانند. بهترین زمان، جهت آمیزش، پس از یک خواب و از نیمه های شب است و پس از آمیزش، اگر طرفین به اوج لذّت جنسی رسیده باشند، خواب رضایت بخشی خواهند داشت.
آمیزش، باید، به گونه ای باشد که طرفین، در طی زمان آمیزش، از لذت کافی بهره مند شوند.

نکته

پس از نزدیکی، تمایل زن به مرد، بیشتر از تمایل مرد به زن می شود. مرد، باید، خود را موظف بداند که با عشقبازی پس از آمیزش، جوابگوی مناسب، برای امیال همسرش باشد، چنان رفتار کند که زن فکر نکند، شوهرش، فقط، او را برای برطرف کردن میل جنسی خود می خواهد.

آداب و دعاهای شب زفاف

در حدیث صحیح، از حضرت امام محمّد باقر(ع) منقول است که چون خواستند عروس را به نزد تو بیاورند، بگو که پیش از آن، وضو بسازد و تو هم وضو بساز و دو رکعت نماز بخوان و پس از آن خدا را شکر کن و صلوات بر محمّد و آل محمّد بفرست؛ وقتی عروس و همراهانش آمدند دعا کن و آن زنان را که با او آمده اند، امر کن، آمین بگویند، و این دعا را بخوان:
«اللَّهُمَّ ارزُقنِی إِلفَهَا وَ وُدَّهَا وَ رِضَاهَا وَ أَرضِنِی بِهَا وَ اجمَع بَینَنَا بِأَحسَنِ اجتِمَاعٍ وَ آنَسِ ائتِلاَفٍ فَإنَّکَ تُحِبُّ الحَلاَلَ وَ تَکرَةُ الحَرَام»(6)
بار خدایا، اُلفت، دوستی و خشنودی او را روزی من گردان و من را به او خشنود ساز و ما را به زیباترین شکل و پر انس ترین پیوند در کنار هم قرار ده، چرا که تو حلال را می پسندی و حرام را ناپسند می دانی.
بعد از آن فرمود که: بدان، الفت از جانب خداست و دشمنی از جانب شیطان و می خواهد، آنچه را که خدا حلال گردانیده، مکروه طبع مردم گرداند.
در حدیث حسن، از حضرت صادق(ع) منقول است که چون، در شب زفاف، به نزد عروس بروی، موی پیشانیش را بگیر و رو به قبله آور و بگو: «اَللّهُمَّ بِاَمانَتِکَ اَخَذتُها وَ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُها، فَاِن قَضَیتَ لی مِنها وَلَداً فَاجعَلهُ مُبارکاً تَقِیّاً مِن شیعَةِ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ لا تَجعَل لِلشَّیطانِ فیهِ شَرَکاً وَ لا نَصیباً».(7)
خدایا، به امانت تو او را به همسری برگزیدم و به کلمات تو او را بر خود حلال کردم اگر از او فرزندی برایم مقدّر گردانیده ای او را پربرکت و پاکیزه، از شیعیان آل محمّد(ص) قرار ده و شیطان را از او بی بهره گردان.
در حدیث معتبر دیگر از آن حضرت منقول است که دست بر بالای پیشانیش بگذار و بگو:
«اَللّهُمَّ عَلی کِتابِکَ تَزَوَّجتُها وَ فی اَمانَتِکَ اَخَذتُها وَ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُ فَرجَها، فَاِن قَضَیتَ فی رَحِمِها شَیئاً فَاجعَلهُ مُسلِماً سَوِیّاً وَلا تَجعَلهُ شِرَکَ شَیطانٍ».
خدایا بر اساس کتاب تو با او ازدواج کردم و در امانت تو، او را بر خود حلال گردانیدم پس اگر در رحم او فرزندی مقدّر کرده ای او را مسلمان کامل قرار ده و او را شریک شیطان مگردان.
راوی پرسید: فرزند، چگونه شریک شیطان می شود؟ فرمود: «اگر در وقت جماع، نام خدا ببرد، شیطان دور می شود و اگر نبرند، شیطان ذَکَر خود را با ذَکَر آن شخص داخل می کند، پس جماع از هر دو می باشد و نطفه یکی است. پرسید که به چه چیز می توان دانست که شیطان، در کسی شریک شده است؟ فرمود: هر که ما را دوست دارد. شیطان در او شریک نشده است و هر که دشمن ماست، شیطان او را شریک شده است».(8)
از حضرت علی(ع) منقول است که در وقت زفاف این دعا را بخواند:
«اَللّهمَّ بِکَلِماتِکَ اِستَحلَلتُها وَ بِاَمانَتِکَ اَخَذتُها، اَللّهُمَّ اجعَلها وَلُوداً وَدُوداً لا تَفرَک، تَأکُلُ مِمّا راحَ وَ لا تَسئَل عَمّا سَرَحَ»(9)
بار خدایا به کلمات تو او را بر خود حلال کردم و به امانت تو، او را به همسری برگزیدم. بار خدایا او را بسیار بچه آور، بسیار مهربان و سازگار قرار ده به گونه ای که از آنچه به آسانی به دست می آید، استفاده کند و آنچه را که نیاز به زحمت دارد، نخواهد.
در روایت معتبر دیگر از حضرت صادق(ع) منقول است که این دعا را بخواند:
«بِکَلِماتِ اللهِ استَحلَلتُ فَرجَها وَفی اَمانَةِ اللهِ أَخَذتُها، اَللّهُمَّ لی فی رَحِمِها شَیئاً فَاجعَلهُ بارّاً تقیّاً وَاجعَلهُ مُسلِماً سَوِیّاً ولا تَجعَل فیهِ شَرَکاً لِلشَّیطانِ»(10)
به کلمات خداوند او را بر خود حلال کردم و در امانت خدا، او را به همسری برگزیدم. بار خدایا، اگر در رَحِم او فرزندی مقدّر کرده ای او را نیکوکار، پاکیزه، مسلمان و سالم قرار بده و شیطان را شریک او مگردان.
در حدیث دیگر از آن حضرت منقول است که حضرت، شریک شدن شیطان را در نطفه ی آدمی بیان نمودند و بسیار عظیم شمردند. راوی گفت که چه باید نمود که چنین نشود؟ فرمود که هرگاه اراده ی جماع داشته باشی بگو:
«بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُوَ بَدیعُ السَّمواتِ وَالاَرضِ. اَللّهُمَّ اِن قَضَیتَ مِنّی فی هذِهِ اللَّیلَةِ خَلیفَةًً فَلا تَجعَل لِلشَّیطانِ فیهِ شِرَکاً وَلا نَصیباً وَلا حَظّاً وَاجعَلهُ مُؤمِناً مُخلِصاً مُصَفّیً مِنَ الشَّیطانِ وَرِجزِهِ جَلَّ ثَناؤُکَ»(11)
به نام خداوند رحمتگر مهربان، آنکه خدایی جز او نیست، پدیدآورنده ی آسمان ها و زمین.
بار خدایا اگر در این شب جانشینی برای من مقدّر کرده ای هیچ گونه بهره و نصیبی برای شیطان در او قرار مده و او را فردی مؤمن و با اخلاص و پاک از شیطان و پلیدی های او قرار ده ثنای تو به من با عظمت است.
در حدیث دیگر فرمود: چون خواهد که شیطان شریک نشود، بگوید: بِسمِ اللهِ، و پناه ببرد از شرّ شیطان، به خدا.(12)
از حضرت امام محمّد باقر(ع) منقول است که چون اراده ی جماع کنی، این دعا را بخوان:
«اَللّهُمَّ ارزُقنی وَلَداً وَاجعَلهُ تَقِّیاً زَکِیّاً لَیسَ فی خَلقِهِ زِیادَةٌ وَلا نُقصانٌ وَاجعَل عاقِبَتَهُ اِلی خَیرٍ»(13)
بار خدایا، به من فرزندی عطا کن، و او را، پاک و پاکیزه، سالم و تندرست قرار ده و فرجام او را خیر بگردان!

بایسته های پیش از آمیزش

الف) چیرگی شهوت

امام صادق(ع) فرمود: جز از سرِ چیرگی شهوت، آمیزش مکن.

ب) انتخاب زمان مناسب

از سفارش های پیامبرخدا(ص) به امام علی(ع) این است: «ای علی! بر تو باد آمیزش، در شب دوشنبه؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، حافظ کتاب خدا و به تقدیر خداوند- عزّوجلّ- خرسند خواهد بود.
ای علی! اگر در شب سه شنبه با همسرت نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، پس از گواهی دادن به این که خدایی جز او نیست و محمّد، پیامبر خداست، شهادت، روزی او خواهد شد، خداوند، او را همراه با مشرکان، کیفر نخواهد داد و خوشْ بو دهان، دلْ مهربان، گشاده دست و پیراسته زبان از غیبت، دروغ و تهمت، خواهد بود.
ای علی! اگر، در شب پنج شنبه، با همسرت نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، حکمرانی از حکمرانان، یا عالمی از عالمان خواهد بود؛ و اگر در روز پنج شنبه، به هنگام برگشتن خورشید از میانه ی آسمان با او نزدیکی کردی و میانتان فرزندی تقدیر شد، تا زمان، پیری اش، شیطان به او نزدیک نخواهد شد و انسانی راست کردار و درست کار خواهد بود و خداوند-ع‍زّوجلّ-، سلامت دین و دنیا را روزی او خواهد ساخت.
ای علی! اگر شب جمعه، با او نزدیکی کردی و میانتان فرزندی بود، سخنوری خوشْ گوی و پُر زبان خواهد بود. اگر در روز جمعه، پس از عصرگاهان با او نزدیکی کردی و میانتان فرزند تقدیر شد، ناموَری سرشناس و آگاه خواهد بود. اگر هم در جمعه شب، پس از نماز عشا با او نزدیکی کردی، امید است، به خواست خداوند متعال، یکی از ابدال باشد».(14)
امام رضا(ع) نیز فرموده است: «در آغاز شب، نه در زمستان و نه در تابستان، با زنان نزدیکی مکن؛ زیرا، [در آن هنگام]، معده پُر و این کار، ناستوده است و از آن بیم قولنج(باد کُنج)، سستْ اندامی و کژدهانی، نقرِس، سنگ، ریزش غیرارادی ادرار، فتق و ضعف بینایی و هشیاری وجود دارد. اگر چنین کاری را بخواهند، باید در آخر شب باشد؛ چرا که بیش تر، موجب سلامتِ بدن و تولد فرزند می شود و برای فرزندی که میان زن و مرد تقدیر می شود، هوشی بیش تر از سبب می شود».
امام علی(ع) فرموده است: «مستحب است، مرد در نخستین شب از ماه رمضان به سراغ همسر خویش برود؛ زیرا، خداوند- عزّوجلّ- فرموده است: (أُحِلَّ لَکُم لَیلَةَ الصِّیامِ الرَّفَثُ إِلی نِسائِکُم)(15)؛ در شب روزه (ماه رمضان)، همخوابگی با زنان، برایتان حلال شده است و در این آیه، واژه ی رفث به معنای آمیزش است.(16)

ج) خلوتگاه مناسب

امام علی(ع) فرموده است: «پیامبرخدا، نهی فرمود، از این که مرد، با همسرش آمیزش کند، در حالی که کودکی در گهواره، آنان را می نگرد».(17)
امام صادق(ع) فرموده است: «انسان، نباید، با وجود بچّه ای در خانه، با همسرش یا کنیزش آمیزش کند؛ زیرا، این کار، پیامدِ زنا دارد».(18)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «سه چیز را از کلاغ بیاموزید: پنهان داشتن آمیزش، سحرخیزی در طلب روزی و احتیاط ورزی او را».(19)

د) دعا

پیامبرخدا(ص) فرموده است: «ای علی(ع) هرگاه خواستی با همسرت آمیزش کنی، بگو: «خداوندا! من را از شیطان و شیطان را از آنچه روزی من کرده ای، دور ساز!» پس اگر میانتان در این آمیزش یا به هر ترتیب، فرزندی تقدیر شود، هرگز شیطان، به او زیانی نخواهد رساند».(20)
امام علی(ع) فرموده است: «اگر کسی، از شما بخواهد، با همسر خویش به هم آید، بگوید: «خداوندا! من به فرمان تو شرمگاه او را بر خویش حلال دانستم و به عنوان امانت تو، او را پذیرفتم. اکنون، اگر از او برایم فرزندی تقدیر کردی، وی را پسری سالم و کامل قرار ده و در او برای شیطان، بهره و سهمی مگذار».(21)
امام باقر(ع) فرموده است: «اگر فرزند خواستی، در هنگام آمیزش بگو: «خداوندا! مرا فرزندی روزی کن و او را پرهیزگاری کن که در خلقت وی فزونی و کاستی ای نیست، و عاقبت او را به خیر گردان».(22)
امام صادق(ع) فرموده است: «هر کس بخواهد، زنش بچّه دار شود، پس از نماز جمعه، دو رکعت نماز بگزارد در آن، رکوع و سجده را طولانی سازد؛ سپس بگوید: «خداوندا! به حرمت آنچه زکریّا بدان از تو درخواست کرد، از تو فرزند می خواهم! پروردگارا! مرا، تنها مگذار که تو خود، برترینِ وارثانی! خداوندا! از نزد خویش، مرا فرزندانی پاک ببخش که تو شنوای دعایی! خداوندا! به نام تو او را بر خویش حلال ساختم و به امانت تو، او را در اختیار گرفتم. اکنون، اگر در رَحِم او، برای من فرزندی تقدیر کرده ای، او را خجسته و پیراسته قرار ده و در او برای شیطان، بهره و سهمی قرار مده».(23)

هـ) آرامش

در مناقب آل أبی طالب آمده است: «مردی، در این باره از امیرمؤمنان پرسید که چرا فرزند، گاه همانند پدر و مادر خویش، و گاه همانند دایی و عموست؟»
اما علِ(ع) به امام حسن(ع) فرمود: «به او پاسخ بده»
امام حسن(ع) فرمود: «امّا درباره ی فرزند؛ اگر مردی، با دلی آرام و اندامی بدون اضطراب، به سراغ همسر خویش برود، دو نطفه با استواری و چنان که دو جنگاور به هم در می آویزند، با یکدیگر گلاویز می شوند. پس چنانچه نطفه ی مرد، بر نطفه ی زن چیرگی یابد، فرزند، همانند پدر می شود و چنانچه نطفه ی زن بر نطفه ی مرد، چیرگی یابد، فرزند، با مادر، همانند می شود. امّا اگر مرد، با دلی ناآرام و اندامی آشفته به سراغ زن برود، دو نطفه، آشفته و لرزان می شود و به سمت راست یا چپ زِهدان می افتند. چنانچه، نطفه، به سمت راست زِهدان بیفتد، بر رگ های عموها و عمّه ها افتد و به عموها و عمّه ها همانند می شود و چنانچه، به سمت چپ زهدان افتد، بر رگ های دایی و خاله ها می افتد و به دایی ها و خاله همانند می شود».
آن مرد برخاست، در حالی که می گفت: «خداوند، خود می داند، رسالت خویش را کجا قرار دهد».
روایت شده است که آن مرد، خضر(ع) بود.

بایسته های زمان آمیزش

الف) بازی

پیامبر خدا(ص) فرموده است: سه چیز، از نامهربانی است: این که کسی، با کسی، همراه شود و از نام و کنیه وی نپرسد؛ این که مردی به غذایی دعوت شود و نپذیرد و یا بپذیرد و نخورد؛ و این که مردی، پیش از بازی، با همسر خویش نزدیکی کند.(24)
امام رضا(ع) فرموده است: با همسرت نزدیکی مکن؛ مگر، آن که با او بازی کنی و بازی را اوج بدهی و پستان های او را بمالی؛ زیرا، اگر چنین کنی، شهوت او تحریک گردد، آب او و آب تو در هم آید و همانند آنچه تو از او می خواهی، از تو بخواهد و این، در چهره و چشمانش هویدا شود.(25)

ب) پرهیز از شتاب ورزی

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما خواست، به سراغ زن خویش برود، او را به شتاب نیفکند».(26)
پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما آمیزش کند، مانند پرندگان، با زنان رفتار نکند، بلکه درنگ ورزد، و لَختی بمانَد».(27)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما [خواست] با همسر خویش آمیزش کند، حقّ او را ادا کند و سپس، اگر پیش از برآوردنِ نیازِ او نیاز خویش را برآورد، با او شتاب نورزد تا نیاز او را نیز برآورَد».
پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما، با همسر خویش آمیزش کند، کناره نگزیند تا هنگامی که نیاز زن را هم برآورد، چنان که خود دوست دارد، نیازش برآورده شود».

ج) خودداری از سخن گفتن

پیامبرخدا(ص) در سفارش به امام علی(ع) فرمود: «ای علی! در هنگام آمیزش، سخن مگوی؛ زیرا، اگر میانتان فرزندی تقدیر شود، اطمینانی نیست که لال نباشد».(28)
پیامبرخدا(ص) فرموده است: «خداوند- تبارک و تعالی- برایتان این را ناخوشایند می دارد که... در هنگام آمیزش، سخن بگویید».
همچنین فرمود: «این کار، گُنگی می آورد».(29)
امام صادق(ع) فرموده است: «به گاه به هم رسیدنِ ختنه گاه ها، از سخن گفتن بپرهیزید؛ زیرا، گُنگی می آورد».(30)

د) وضو برای بازگشتن

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی، از شما به سراغ زن خویش برود و آن گاه بخواهد، دیگر بار هم این کار ار انجام دهد، وضویی بسازد؛ زیرا، این کار، نشاطی بیش تر برای بازگشتن، ایجاد می کند».(31)

هـ) غسل پس از احتلام

پیامبرخدا(ص) فرموده است: «برای مرد مکروه است، پس از احتلام، با زن همبستری کند، مگر آن که از احتلام، غسل کرده باشد؛ چه، اگر چنین کند و فرزندش دیوانه زاده شود، جز خویش را نکوهش نکند».

بایسته های پس از آمیزش

الف) پیشاب کردن

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر مردی، با همسر خویش نزدیکی کرد، تا پیشاب نکرده است، غسل نکند؛ از این بیم که مبادا باقی مانده ی منی در آمد و شد باشد و از آن، دردی بی درمان خیزد».
امام رضا(ع) درباره ی آمیزش و آداب آن فرموده است: «پس، چون، آن کار را کردی، راست نایست و کامل هم منشین؛ بکه بر پهلوی راست لَم بده و سپس، زمانی، پس از آن که کار خویش را به پایان برده ای، برای پیشاب کردن برخیز! در این صورت، به اذن خداوند-عزّوجلّ- از سنگ [مثانه] در امان خواهی بود».(32)

ب) شستن شرمگاه

پیامبر خدا(ص) فرموده است: «اگر کسی از شما به سراغ زن خویش رفت و آن گاه خواست، دیگر بار بازگردد، شرمگاه خویش را بشوید».

ج) غسل

امام صادق(ع) در پاسخ زندیقی که پرسید: «علّت غسل جنابت چیست؟ همانا آمیزش کننده، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه ی آلودگی نیست» فرمود: «جنابت، همانند حیض است؛ زیرا، نطفه، خونی است، استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره. پس، چون به پایان رسانَد، بدن، نفس می کشد و مرد از نفس آن، در خود بویی بد احساس می کند.
غسل، برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت، افزون بر این، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر، آنان را بیازماید».(33)
امام رضا(ع) فرموده است: «علّت غسل جنابت، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است، تطهیر شود و همه ی تن او پاک گردد؛ زیرا جنابت، از همه ی بدن شخص برخاسته و از همین رو، تطهیر همه ی بدن بر او واجب شده است.
امّا، علّت آسان تر گرفتن درباره ی پیشاب و مدفوع، آن است که از جنابت بیش تر و همیشگی ترند و از همین رو، به سبب فراوانی، مشقت آوری و بیرون آمدن آن ها بدون خواست و شهوت، خداوند، در این باره به وضو بسنده داشته است، در حالی که جنابت، تنها از لذّت جویی و لذّت یابی و واداشتن خود به این کار از انسان برمی خیزد».(34)

د) خوردن عسل

امام رضا(ع)- درباره ی آمیزش و آداب آن فرموده است: «پس، غسل کن و همان دم، قدری مومیایی با شربت عسل یا با عسلی که کف آن را برداشته باشند، بخور؛ زیرا، این کار، هماندم آن آبی را که از تو بیرون رفته است، به تو باز می گردانَد».(35)

تکرار آمیزش

آمیزش در زناشویی، همواره، در کانون بحث و گفت و گو قرار گرفته است و بسیار کوشش شده، برای آن نظم و قانونی گذارده شود. واضح است که نمی توان، تعداد تکرار آمیزش را به طور قطعی تعیین نمود و نظم و ترتبی معیّن برای آن قائل شد.
بهترین روش، در این باره این است که اجازه بدهیم، قدرت و میل طبیعی، تعداد آمیزش را تحت کنترل درآورد. اگر کسی، پس از آمیزش و یا روز بعد از آن به شدت، احساس خستگی می کند، بهتر است، دفعات نزدیکی را تقلیل دهد؛ ولی، اگر چنانچه، نزدیکی، سبب آرامش و رخوت شود، می تواند تعداد آمیزش را بیشتر کند. باید، دانست، در ابتدای ازدواج، به ندرت ممکن است، زن نقش شروع کننده را به عهده بگیرد؛ بنابراین، دفعات نزدیکی، به میل شوهر بستگی خواهد داشت. پس از برقراری ازدواج، به تدریج میل جنسی زن بیدار شده و تکامل پیدا می کند.
تکرار آمیزش تا اندازه ی زیاد، به مرد مربوط است؛ زیرا، زن، باید، با بی میلی، به روابط جنسی تسلیم شود؛ ولی، مرد تا از لحاظ جنسی تحریک نشود و نعوظ پیدا نکند، نمی تواند، آمیزش کند؛ بنابراین، هنگامی که مردی، میل جنسی نداشته باشد، داشتن روابط جنسی با او غیرممکن است؛ از این رو، قدرت مرد، در دفعات نزدیکی به طور کامل روشن می گردد.
از روی دیگر، نباید، دفعات نزدیکی فقط، به میل شوهر باشد، بلکه، باید، با آمادگی و عکس العمل زن نیز مطابقت داشته باشد. شوهر، به هیچ وجه نباید، در هنگامی که زنش به عللی از نزدیکی امتناع می ورزد، او را مجبور کند؛ بلکه، باید، وقتی را انتخاب نماید که همسرش نیز از آن لذّت ببرد.(36)

نکات جنسی ویژه مردان

1. اقتدار و تدبیر یک مرد در قبال همسرش، نقش مهمی در میزان سلامت و سعادت یک رابطه مطلوب زناشویی دارد.
2. در میان روز نیز همسر خویش را نوازش و لمس کنید.
3. در هنگام آمیزش عجله نکنید، بلکه پیش از آن با همسر خویش بازی و این کار را تا آنجا ادامه دهید که شهوت در رخسار و چشمانش آشکار گردد و او نیز به شما تمایل پیدا کند، همان طور که تو بسوی او عشق می ورزی.
4. در هنگام آمیزش از انزال جلوگیری نکنید که این عمل سبب سنگ مثانه و بیماری می گردد.
5. در هنگام آمیزش به یاد و شهوت زن دیگر نباشید.
6. هیچ گاه بویژه در نخستین بار از جبر و قدرت مردانگی استفاده نکنید بلکه همراه با نوازشی صبورانه و معاشقه ای جانانه تا آنجا پیش روید که او نیز عاشقانه در تصرف روح و جسم شما بکوشد.
7. آقا داماد اگر عیبی در بدن همسر خود مشاهده کرد، هرگز نباید آن را آشکار کند یا اظهار تعجب نماید؛ زیرا این عمل زن را اندوهگین می سازد و آن را مایه حقارت می پندارد.

نکات جنسی ویژه زنان

1. هنگامی که همسرتان از شما عمل زناشویی را طلب می کند او را منتظر نگذارید.
2. به گونه ای رفتار کنید، که همیشه در اختیار شوهر خویش باشید و او را از آنچه که در شریعت مجاز است، منع نکنید.
3. هر زنی حق دارد بداند چگونه می تواند از رابطه ی جنسی لذّت ببرد، بنابراین سعی کنید متوجه شوید که در چه موقعیت هایی از رابطه با همسرتان لذّت بیشتری می برید؛ گرمی، وقت مناسب، شادمانی، چه مکانی و چگونگی رابطه و...، برای خود حق قائل باشید که شما هم اجازه دارید از همسرتان لذّت ببرید؛ زیرا شما هم شایسته آن هستید که وقتی برایتان صرف شود و با لذّت جنسی آرامش یابید.
4. رابطه ای دوستانه بلکه عاشقانه با همسرتان داشته باشید، اگر چنین رابطه ای نباشد از رابطه ی جنسی بهره ی لازم را نخواهید برد.
5. به ویژگی های فردی، ظاهری، آرایش، تنوع لباس، راه های دلربایی از همسر و حتی توجه به تناسب اندام، بهداشت و... می تواند شما را جذاب تر نشان دهد؛ زیرا جذابیت ظاهر، نرمی رفتار و پاکیزگی در جنبه های مختلف در کشش جنسی همسرتان بسیار مهم و تعیین کننده است.
6. می توانید گفته ی خود را با لبخند محبّت آمیز بر لب همراه کنید، و با پرهیز از شرم زدگی بی مورد همراه با ظرافتی پنهانی در رفتار و حرکات، یا با سخنان نرم و مکرر و ارادی جمله های پرکشش بر جان و روان همسرتان تأثیر بگذارید.
7. مناسب است هنگامی به فعالیت جنسی بپردازید که تحریک پذیری بیشتری وجود دارد، اگر در روزهای بخصوصی از دوره ی ماهانه میل جنسی تشدید می شود، در همان روزها همسر خود را به همخوابی دعوت کنید و همواره پیش از آن استراحت کافی کرده باشید.

نکات جنسی مشترک

1. همسرتان را به آرامی و با اشتیاق فراوان ببوسید.
2. اتاق خوابتان را بسیار جذاب و متفاوت از سایر اتاق های منزل تزئین کنید.
3. هر مرد و زنی باید سعی کنند که نقطه ی تحریک طرف مقابل را شناسایی کنند تا یکدیگر را به ارگاسم برسانند، در نتیجه از فشارهای عصبی، عضلانی، درد زیردل و دردکمر در امان باشند و از جهت فکری و روحی نیز آرامش وصف نشدنی پیدا کنند.
4. بدون وجود عشق عمیق روابط زناشویی مطلوب میان زن و مرد به وجود نخواهد آمد.
5. تطابق جنسی رضایت بخش، سبب می شود مرد و زن، حداکثر لذّت را از عمل جنسی ببرند و آرامش دست یابند، از این رو هر یک از زوجین باید سعی در تطابق با دیگری داشته باشد. وضعیت مطلوب آمیزش را بشناسید تا به اورگاسم دو جانبه دست یابید و هر یک نقش فعالی را در دستیابی به آن بر عهده بگیرید.
6. همسر خود را در بستر مورد انتقاد یا سرزنش قرار ندهید، این خطر وجود دارد که او موضع دفاعی بگیرد و در همان حال هیجان او کاهش یابد و سرانجام شما را مقصر قلمداد کند.
7. یکنواختی ظاهر زن و مرد سبب خستگی می شود، هر از گاه ظاهر و لباس خویش و حتی عطر خود را عوض کنید تا با تنوع در امور زناشویی از خستگی جنسی دوری کنید.
8. رابطه جنسی و نزدیکی باید با آرامش فکری و آسودگی خاطر همراه باشد از این رو در هنگام خستگی جسمی و روحی از این کار صرف نظر کنید؛ زیرا تمتع کامل در این حالت ناممکن است.
9. در هنگام گرسنگی و سیری نزدیکی مناسب نیست؛ زیرا علاوه بر ضرر داشتن برای بدن، باعث می شود که لذّت کامل را نبرید.
10. از افراط در جماع بپرهیزید؛ زیرا سبب افسردگی و پژمردگی می گردد، با توجه به جسم و قدرت روحی و زمان های مناسب برای این عمل برنامه ریزی کنید.
11. اگر عشق و علاقه میان زن و مرد حاکم باشد به طور معمول پس از عمل نزدیکی بوسه ها و نوازش های بسیار مختصر و لطیفی با هم انجام می دهند که آن نشانه و شاهد رضایت ظاهر و کامروایی درونی است.
12. نکات بهداشتی قبل و پس از آمیزش همچون شستشو پس از آن را رعایت کنید تا دچار بیماری نشوید.

سردمزاجی بانوان

فقدان و یا کاهش میل جنسی یکی از اختلالاتی است که بیش تر بانوان به آن مبتلا هستند که از آن به سردمزاجی یا بی میلی جنسی یاد شود.
سردمزاجی ممکن است دائمی و یا موقت و گذرا باشد. علل سرد مزاجی بانوان گاه به خود آنان، گاه به شوهرانشان و گاه به هر دو آنان بر می گردد. با شناخت آن علت ها و تلاش برای رفع آن ها می توان این اختلال جنسی را درمان کرد.
عللی که به خود زن مربوط است عبارتند از:
1. ترس از درد و آسیب اجتماعی
2. ترس از حاملگی
3. اضطراب، نگرانی و عدم آمادگی روحی برای آمیزش
4. عدم ترشح فوکیلولین توسط تخمدان ها
عللی که به شوهر مربوط است عبارتند از:
1. آشنا نبودن به مسائل جنسی و بهره نبردن از رفتارهای روانشناسانه برای فراهم سازی بستری مناسب جهت تحریک جنسی
2. نگذاشتن وقت کافی برای عشقبازی و تحریک جنسی زن
3. عدم علاقه ی کافی به همسر یا عدم اظهار آن
4. فراهم نیاوردن خاطرات و ذهینات شیرین و مثبت از آمیزش برای همسر
5. برطرف نکردن بوهای نامطبوع از بدن خود
6. زن را برای اطفای غریزه جنسی خواستن نه برای همدلی در تمام عرصه های زندگی.
علل و عوامل روحی و روانی و تربیتی فراوان دیگر نیز وجود دارد که مشترک بین زن و شوهر است. همسران واقع نگر و حقیقت یاب با شناختی که از یکدیگر پیدا می کنند می توانند آن علل و عوامل را کشف کرده و برای رفع آن ها چاره جویی کنند.

راه های درمان سردمزاجی بانوان

مراعات تمام مطالبی که تاکنون درباره آمیزش گفته شد برای رفع سردمزاجی بانوان می تواند راهگشا باشد.(37) در این جا تنها به دو راه حل مهم بسنده می کنیم:

1. ایجاد میل جنسی در زن:

به ندرت میل جنسی در زن، خود به خود، به وجود می آید. وظیفه ی شوهر است که این را در زن به وجود آورد.
زن برای آمیزش به مدتی عشقبازی و نازش و تماس بدنی احتیاج دارد. میل جنسی در زنان با شفقت و مهربانی و عشق آمیخته است. در حالی که احساس مرد از نظر جنسی، سطحی است و تنها به لذّت آن فکر می کند.(38)
بنابراین مرد باید مدتی به عشقبازی بپردازد تا زن به اوج تحریک برسد آن گاه با او آمیزش کند. مرد می تواند علائم جسمی و روحی شدت تحریک را در زن بفهمد. هنگامی که ما بین زن و مرد قیودات و محدودیت هایی نباشد، بسیار ساده است که عکس العمل جنسی یکدیگر را درک کنند.
زن آمادگی خود را برای نزدیکی، با روش های مختلف نشان می دهد. از علائم جسمی که دلیل آمادگی زن است، وجود ترشح در اطراف فرج است و بهتر است قدری صبر کرد تا دستگاه تناسلی خارجی به طور کامل با این رطوبت آغشته شود. سپس نزدیکی انجام گیرد. این ترشّح، سبب می شود که ناحیه ی فرج مرطوب شده و افزون بر این که دخول را آسان تر می سازد، باعث می شود، احساس جنسی نیز لذّت بخش تر و مطلوب تر شود.(39)

2. به کار بستن توصیه های تغذیه ای و درمان های گیاهی.

برخی از این توصیه ها و درمان ها عبارتند از:
- استفاده از غذاها با طبیعت گرم(40)
- تناول دَم شده ی برگ مریم گُلی(41)
- استفاده از سبزی به ویژه شاهی- در غذاهای روزانه(42)
- ساییدن پنجاه گرم تخم شاهی در نیم کیلو عسل و تناول دو قاشق مرباخوری از آن هر بار.(43)

پی نوشت ها :

1. ازدواج، مکتب انسان سازی، ج2، صص106 تا 108.
2. همان، مسأله82؛ عروة الوثقی، مسأله 10، 11، 18و 20.
3. زناشویی موفق، ص38.
4. تحریر الوسیله، ج2، مسأله ی 8، ص218.
5. وسائل الشیعه، ج14، ح3، ص96.
6. فروع کافی، ج5، ح2، ص501
7. وسائل الشیعه، ج14، ح2، ص81.
8. همان، ح1، ص79.
9. فروع کافی، ج5، ح4، صص500 و 501.
10. همان، ح2، ص501.
11. همان، ح4، ص502.
12. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص96.
13. همان، ح5، ص82.
14. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص190.
15. بقره: 187.
16. وسائل الشیعه، ج14، ح4، ص91.
17. مستدرک الوسائل، ج14، ح1، ص228.
18. وسائل الشیعه، ج14، ح6، ص95.
19. بحارالأنوار، ج100، ح30، ص290.
20. مستدرک الوسائل، ج14، ح5، ص230.
21. بحارالأنوار، ج100، ح19، ص287.
22. فروع کافی، ج6، ح12، ص14.
23. همان، ح3، ص11.
24. بحارالأنوار، ج100، ح9، ص285.
25. مستدرک الوسائل، ج14، ح2، ص221.
26. همان، ح1، ص221.
27. وسائل الشیعه، ج14، ح1، ص82.
28. وسائل الشیعه، ج14، ح3، ص87.
29. همان، ح7، ص86.
30. همان، ح1، ص86.
31. همان، ح1 و3، ص99.
32. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
33. وسائل الشیعه، ج1، ح14، ص465.
34. همان، ح1، ص466.
35. مستدرک الوسائل، ج14، ح19، ص308.
36. دکتر محمد نامدار، راهنمای روابط جنسی و زناشویی موفق، ص47.
37. برخی از راه ها نیز در ضمن بررسی ناتوانی جنسی خواهد بود.
38. راهنمای روابط جنسی زناشویی موفق، ص52.
39. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی، ص234.
40. رژیم تندرستی، ص134.
41. همان.
42. گلها و گیاهان شفا بخش، ص22.
43. همان.

نویسنده: محمود اکبری

منبع: اکبری، محمود، (1334)، صمیمانه با عروس و داماد، قم: نورالزهراء، چاپ بیست و سوم،(1389)


 تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۲ | 18:44 | نویسنده : مجيد كمالي |

گلچینی از کتاب ریحانه ی بهشتی


یکی از کتابهای بسیار کاربردی در زمینه ی دعاها و اعمال پدر و مادر، از قبل از انعقاد نطفه تا آخرین ماه حاملگی،کتاب ریحانه ی بهشتی است.

مطالب اصلی را در ادامه مطلب بخوانید …یکی از کتابهای بسیار کاربردی در زمینه ی دعاها و اعمال پدر و مادر، از قبل از انعقاد نطفه تا آخرین ماه حاملگی،کتاب ریحانه ی بهشتی است.مطلب زیر از این کتاب گلچین شده.ضمنا مطالعه ی این کتاب را مخصوصا به خانمها توصیه می کنم.

در زندگانی رسول اکرم (ع) دیده می شود که برای انعقاد نطفه حضرت زهرا (ع) به امر خداوند چهل روز از حضرت خدیجه(س) فاصله گرفت و پس از چهل روز عبادت و روزه داری ، با غذایی که از بهشت آورده شد افطار کرد ، آنگاه نطفه حضرت زهرا (ع) منعقد شد .

زن و شوهر لازم است در هنگام ازدواج فکر کنند برای چه ازدواج می کنند ؟ برای چه فرزند می خواهند ؟ چگونه فرزندی می خواهند ؟آتش افروز وجانی یا روشن بخش و ایجاد کننده صلخ و تفاهم ؟

پس بهتر است در حیات جنسی هم قصد قربت و کسب زضای خدا را فراموش نکنند و طمانینه و آرامش در نظر داسته باشند که آمیزش توام با طمانینه باعث می شود گردش خون ، طبیعی بوده و در نتیجه نسلی طبیعی و بهنجار پدید آید .

در دین مقدس اسلام ، غذا هم از لحاظ مادی بررسی می شود و هم از لحاظ معنوی . درست است که غذای حرام تاثیر بدتر در روح و روان فرزند می گذارد . از این رو بسیار سفارش شدهد که والدین از غذای حرام و حتی غذای مشکوک پرهیز نمایند.

شاید با تاسی از همین سمت حسنه باشد که عدهای از بزرگان سفارش می کنند که والدین پیش از بچه دار شدن روزه بگیرند یا عبادت خاصی را انجام دهند.

در اینجا به برخی از این توصیه ها اشاره می شود:

۱) تلاوت آیه نور توسط والدین ، قبل از بارداری و توسط زن در ایام بارداری ضروری است.

۲) خوردن گلابی

الف ) خوردن گلابی توسط پدر ، سبب زیبایی فرزند می شود .
ب) به زنان باردار گلابی بدهید که فرزندان را نیکو و زیبا می کند .
پ) به زنان باردار گلابی بدهید که اخلاق فرزندانتان را نیکو می کند .
ت) خوردن گلابی مایه قوت قلب ، پاکی معده ، صفای دل ، دلیری و زیبایی بچه می شود .
ث) گلابی قلب را جلا می دهد و دردهای درون را به اذن حق شفا می بخشد.

در کتاب کافی از امام صادق (ع) نقل شده : ایشان در حالی که به کودکی زیبا می نگریست فرمود : باید پدر این پسر بچه ، گلابی خورده باشد.

همچنین روایت شده است که پیامبر (ع) گلابی اش را تکه کرد و به جعفر بن ابی طلالب داد و به او فرمود : بخور ! همانا گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می گرداند.

۳) خوردن کاسنی :

الف) کاسنی برای افزایش فرزند مفید است .
ب) خوردن کاسنی آب کمر را افزایش داده و فرزند را نیکو و ذکور بودن را ولد زیاد می کند .
پ) خوردن کاسنی باعث زیبایی فرزند و ازدیاد در پسر آوردن می شود
ت) زیاد خوردن کاسنی سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد

۴) خوردن قاووت به پدر و مادر توصیه شده است :

الف) خوردن سویق توسط والدین موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی و سبک مغزی و نادانی
در او می شود
ب) خوراندن سویق به کودک جهت تقویت و رویاندن گوشت و مجکم کردن استخوان بسیار
مفید است

در روایت آمده است ، مردی به امام صادق (ع) عرض کرد : ای پسر رسول خدا ، فرزندی به دنیا می آید که در او ضعف و سبک سری است . حضرت فرموند : چرا قاووت نمی خوری ؟ آن را بخور و خانواده ات را هم به ان سفارش کن . به درستی که قاووت ، گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند و فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر اینکه قوی باشد

۵) سفارش به خوردن انار:

الف) خوردن انار شیرین فرزند را نیکو می کند.

۶) کندور:

الف) خوردن کندور توسط زن باردار باعث زیادی عقل بچه ، باهوش ، پاکدل ، دانا و شجاع
شدن پسر و خشخو و نیکو شدن دختر می شود .
در حدیثی آمده است : به زنان حامله کندر بخورانید ، بدرستی که طفل در شکم مادر کندر غذای او می شود ، دلش محکم و تحملش زیاد می شود.

دعا برای فرزندار شدن:

۱) نقل شده که امام صادق (ع) که فرموده اند درسجده این دو آیه را بخوانید:
رب هب لی لدنک ذریه طیبه انک سمیع الدعا ، رب لا تذرنی فردا و انت خیرو الوارثین.

۲) در صبح و شام هفتاد مرتبه سبحان الله ، ده مرتبه استغفرالله ربی و اتوب الیه و سپس نه مرتبه سبحان الله و یک مرتبه استغفرالله ربی و اتب الیه گفته شود .
البته دعاهای دیگری است که می توانید به کتاب کلیدهای بهشت مراجع کنید.

در حین آمیزش:

در حین آمیزش هیچ یک از یا مرد مست نباشد و الکل مصرف نکرده باشند ؛ چون موجب کمبود ویتامین D می شود و در نتیجه استخوان بچه نرم می گردد.

دکتر وازن معتقد است اگر طفل خرفت و کم هوش پیدا کردید و توانستید در اطراف وضع پدری یا مادری او اطلاعات صحیحی کسب کنید ، به این نتیجه خواهید رسید که یکی از والدین هنگام تشکیل نطفه مست بوده است.

همچنین نوع غذا (از نظر حرام یا حلال بودن ) اثر فراوانی در فرزند دارد که لازم است در این زمینه نیز نیز توجه کافی صورت گیرد .

حالات پدر و مادر:

درپی روایاتی که بیانگر تاثیرات ، به پدران و مادران سفارش شده است که در حین نزدیکی با وضو بوده و به یاد خدا باشند. بدیهی است یاد خدا موجب آرامش قلب می شود و در فرزند اثر مثبتی خواهد داشت .

همچنین رغبت و میل قوی جنسی زوجین ، در زیایی جنین و هوشمندی وی اثری قطعی خواهد نهاد . ترس و اظطراب والدین به هنگام عمل زناشویی ، بدترین تاثیر را بر روی طفل می گذارد ؛ همانگونه که آرامش خاطر پدر و مادر ، تاثیر بس نیکو در فرزند می نهد .

تاثیر خستگی زیاد ، روی جنین کاملا محسوس است و او را ضعیف و رنجور می کند .در حدیثی از معصومین (ع) نقل شده است که فرموده اند : در شبی که از مسافرت بر کی گردید و همینطور در شبی که می خواهید به مسافرت بروید ، نزدیکی نکنید .

در ساعات اولیه شب با جسمی خسته و شکمی پر ، آمیزش صورت نگیرد ،
بلکه در ساعات پایانی شب که خستگی جسم تا حد زایل و شکم نیز خالی شده انجام شود . تجربه نشان داده است فرزندانی که نطفه آنها در ساعات پایانی شب منعقد می شود از هوش بیشتری برخوردارند.

از امام صادق نقل شده که فرمودند: در شب ، زفاف کنید و در روز ولیمه دهید.

عوامل طبیعی و تاثیر آنها بر روی بدن:

۱) اشعه گاما : جنس اشعه گاما از زرات انرژی بوده و از این رو خاصیت نفوذ آن بسیار زیاد است . این اشعه مضر ، در نور خورشید وجود دارد و اثرات منفی زیادی بر سلولهای اولیه دارد که تقریبا بعد از سی سال ظاهر می شود .

نقل شده که حضرت رسول اکرم (ع) به علی (ع) فرمودند : یا علی در مقابل نور خورشید مجامعت مکن مگر اینکه پردهای بیاویزی که شما را بپوشاند ؛ زیرا اگر در آن جال فرزندی به وجود آید ؛ همیشه در حال پریشانی و فقر است تا بمیرد.

۲) اشعه ماورا بنفش :این اشعه دارای فوائد و مضراتی است . از آن جمله تغییراتی است که بر روی نسل و نژاد ایجاد می کنند.

۳) اشعه مجهول : این اشعه از کرات دیگر به زمین می رسد ؛ البته بنا به موقعیت فصول سال؛ فشارهوا ؛ رطوبت ، خشکی ، کسوف ،خسوف و غیره . در روایات هم بدست می آید که از جمله اوقات مکروه برای جماع ، هنگام کسوف و خسوف و بادهای تند و زلزله است.

مکروهات حین آمیزش:

۱) نگاه کردن به فرج زن که سبب کوری فرزند می شود.

۲) سخن گفتن غیر از ذکر خدا که سبب لال شدن بچه می شود.

۳) خصاب کردن که موجب می شود فرزند مخنث شود.

۴) به همراه داشتن انگشتری که در آن ذکر خدا یا چیزی از قرآن باشد.

۵) آمیزش با همسر خود اما با شهوت زنی دیگر که موجب دیوانگی فرزند می شود .
و غیره…

اوقاتی که عمل جماع مطلوب است:

۱) شب دوشنبه که در پی آن ، فرزند حافظ کتاب خدا و راضی به آنچه خداوند برایش قرار داده ، می شود .

۲) شب سه شنبه که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزی او می شود ، خداوند او را با مشرکین عذاب نمی کند ، دهانش خوشبو ، دلش رحیم و جوانمرد خواهد بود و زبانش از دروغ و غیبت و تهمت پاک می ماند.

۳) شب پنج شنبه که در پی آن ، حاکمی از حکما و یا عالمی از علما خواهد شد

۴) روز پنج شنبه هنگام زوال که در پی آن شیطان به او نزدیک نگردد تا پیر شود و سلامتی دین ودنیا روزی اش خواهد بود

۵) شب جمعه که در پی آن ، بچه خطیب و سخنگو خواهد شد

۶) روز جمعه بعد از نصر که آن فرزند از دانایان مشهور خواهد شد

۷) شب جمعه بعد از نماز عشا که امید است آن فرزند شبیه والدین باشد

۸) شب اول ماه رمضان

اوقاتی که عمل جماع مکروه است:

۱) در میان طلوع فجر و طلوع خورشید

۲) بعد از غروب تا رفتن سرخی طرف مغرب

۳) شب خسوف و رو کسوف

۴) شب و روزی که در آن بادهای سیاه ، سرخ یا زرد بوزد .

۵) هنگام زلزله

۶) در اول ماه (غیر از ماه رمضان ) ، نیمه ماه و آخر ماه .

۷) هنگامی که آفتاب طلوع می کند و زرد باشد .

۸) بعد از ظهر ؛ که آن فرزند لوچ خواهد شد.

۹) بین اذان واقامه ؛ که فرزند ، حریص بر خونریزی خواهد بود

۱۰) شب عید فطر که فرزند کثیر الشر خواهد بود .
و غیره …

دوران بارداری:

در حدیثی از رسول اکرم (ع) نقل شده که فرمودند : ای حولا قسم به کسی که مرا به حق پیامبر و فرستاده و بشارت دهنده و بیم دهنده ، برانگیخته ، هیچ زنی نیست که از همسرش باردار گردد مگر اینکه در سایه خداوند عزوجل باشد تا اینکه درد زایمان به او برسد که به ازا هر دردی خداوند به او ثواب آزاد کردن بنده مومنی را می دهد .

انسان برای زن دنیایی بسیار زیبا ایجاد کرده است ، دنیایی که همه افراد آن ، باید به مادر احترام گذاشته و تعظیم کنند . حتی احترامی فرات از پدر چرا که پیامبر (ع) سه بار دستور به احترام به مادر داد و سپس احترام پدر را امر فرمود و برای اینکه بانوی خانه به شغل مادری سرگرم باشد در سنت اسلامی توصیه شده است که تهیه معاش خانواده به عهده شوهر باشد و زن عهده دار تربیت اطفال که شخصیت های فردای جامعه اند . از نظر پاداش اخروی نیز در روایات آمده است که زن در دوران حمل همچون مجاهد فی سبیل الله است و اگر در حین زایمان بمیرد اجر شهید را دارد و یا اینکه :

((بهشت زیر پای مادران است))

نامگذاری ماه های جنین:

خداوند در سوره مومنون می فرماید : و به یقین انسان از عصاره ای از گل آفریدیم . سپس او را نطفه ای در جایگاهی استوار قرار دادیم . آنگاه نطفه را به صورت عقله در آوردیم . پس آن عقله را مضغه گردانیدیم ، و آنگاه مضغه را در استخوانهایی ساختیم ، بعد استخوانها را با گوشتی پوشاندیم ، آنگاه (جنین را در ) آفرینشی دیگر پدید آوردیم . آفرین با بر خدا که بهترین آفرینندگان است .

ماههای جنینی عبارتند از:

۱) ماه اول : ماه قلب است

۲) ماه دوم : ماه چهره خوب است مادر همیشه با وضو باشد . با کوشش تمام گناهان بپرهیزد . آرامش خود را حفظ کند و عصبانی نشود . از خوردن غذاهای حرام پرهیز کند

۳) ماه سوم : ماه تارهای صوتی است

۴) ماه چهارم : ماه رویش مو است

۵) ماه پنجم : ماه حرکت است

۶) ماه ششم : ماه عظلات است

۷) ماه هفتم : ماه اعصاب است

۸) ماه هشتم : ماه زیبایی است

۹) ماه تهم : ماه تولد است

بیشتر کودکان مبتلا به امراض روحی ، بیماری خود را از مادرشان به ارث برده اند ، پس از آنجا که تمام خصوصیات مادر در فرزند اثر خوب و بد خود را می گذارد و خوشبختی یا بد بختی کودک را در رحم پی ریزی می کند ضرورت دارد مادران بیشتر مراقب رفتار و کردار خود باشند تا بتوانند فرزندانی صالح و نیکو داشته باشند .

در این زمینه پیامبر(ع) نیز نقل شده که فرموده اند ک سعدت و شقاوت انسان در شکم مادر پایه ریزی می شود.

نامگذاری کودک:

بهتراست قبل از تولد یعنی قبل از چهار ماه و ده روز انتخاب شود. از زمان حاملگی دو نام برای جنین باید انتخاب شود که اگر دختر بود یکی از نام ها و اگر پسر بود نام دیگر به وی داده شود.

پیامبر فرمود : بچه ها را در شکم نامگذاری کنید اگر نمی دانید پسر است یا دختر دو نام برای او بگزادرید اگر سقط شود و نامی نداشته باشد در قیامت از پدر مواخذه کند.

پیامبر جنین حضرت فاطمه را پیش از تولد محسن نامید.

مشکلات دوران بار داری:

خداوند در سوره لقمان می فرماید : و ما به هر انسانی سفارش کردیم که در حق پدر و مادر خود نیکی کن چون با حمل فرزند برداشته ، سستی بروی سستی.

زن بعد از باردار شدن ، با مسائلی از قبیل افسردگی ، تنبلی و تن سنگین ، تنگی نفس ، دل به هم آمدن ، آروغ ترش ، سردرد ، سر گیجه ، تاریکی در چشم و تپش قلب روبرو می شود . ممکن است بعد از یک ماه یا دو ماه ویار داشته ویارش چیزهای غیر طبیعی باشد.

توصیه هایی که مخصوص هر ماه بیان شده:

ماه اول : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره یس و الصالف بخواند وبه شکم بدمد .و روزهای جمعه از قبل از صبحانه انار میل کند و قبل از طلوع آفتاب ، اندکی از تبت سیدالشهدا بخورد. و هر روز بر ۲ عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا بخورد .

ماه دوم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الملک بخواند. روز پنجشنبه ۱۴۰ مرتبه و روز جمعه صد مرتبه صلوات با عجل فرجهم بگوید .هر روز ۲ عدد عناب سوره توحید بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه سوم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره آل عمران بخواند. هر روز بعد از نمازها ۱۴۰ مرتبه صلوات بفرستد. هر روز بر ۱ عدد سیب آیه الکرسی بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه چهارم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الدهر بخواند در تمام نمازها در یک رکعت سوره قدر تلاوت کند و هر روز بر دو انجیر سوره والتین بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه پنجم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره الفتح را تلاوت کند . و در یک نماز سوره النصر بخواند
و هر روز یک عدد تخم مرغ سوره حمد بخواندو آن را ناشتا بخورد

ماه ششم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره واقعه بخواند . شبها در یک نماز سوره التین تلاوت کند
و هر روز بر یک انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورد

ماه هفتم : روزهای پنج شنبه و جمعه سوره یس و تبارک بخواند. روزی ۱۴۰ مرتبه صلوات بفرستد.

و هر روز بر یکعدد به سوره یس بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه هشتم : روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر ، ده مرتبه
روزهای یک شنبه بعد از نماز صبح سوره والتین ، دو مرتبه
روزهای دوشنبه سوره یس
روزهای سه شنبه سوره فرقان
روزهای چهار شنبه سوره دهر
روزهای پنجشنبه سوره محمد
روزهای دوشنبه سوره الصافات
از خوردن ماست شیرین و عسل کوتاهی نکند . هر روز جمعه ناشتا انار شیرین میل کند . در صورتی که ضرر ناشته باشد ، هفته ای یک بار سرکه بخورد.

ماه نهم : بهتر است غذای او کباب باشد . ادویه نخورد . خرما میل کند . برای سلامتی امام زمان (ع) گوسفندی را ذبح کرده از آن بخورد . در نماز ظهر یا عصر سوره والعصر و الذاریات بخواند . در روزهای پنجشنبه سوره حج و در روزهای جمعه سوره فاطر را تلاوت کند . هر روز مقداری را برود . به عکس و آینه کمتر نگاه کند . هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره دهر بخواند و آن را ناشتا بخورد.

این مطالب از کتاب ریحانه ی بهشتی منتخب شده.تاريخ : دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ | 19:45 | نویسنده : مجيد كمالي |
 
پاسخ: 

پرسشگر محترم با سلام و تشکر از ارتباطتان با اين مرکز؛
از آموزه هاي ديني به دست مي آيد آميزش و همبستري براي بچه دار شدن در زمان ‏هاى ذيل مستحب است:
شب دوشنبه: که در پي آن فرزند حافظ کتاب خدا و راضي به آنچه خداوند برايش مقدر کرده ، مي شود، (1)
شب سه شنبه : که در اثر آن بعد از سعادت اسلام ، شهادت روزي اومي شود ، خداوند او را با مشرکان عذاب نمي کند ، دهانش خوشبو، دلش رحيم و جوانمرد خواهد بود ، زبانش از دروغ ، غيبت وتهمت و پاک باک مي ماند.(2)
شب پنج شنبه : که در پي آن حاکمي از حکما و با عالمي از علما خواهد شد.(3)
روز پنج شنبه هنگام زوال : که در پي آن شيطان به او نزديک نخواهد شد تا پير گردد و سلامتي دين و دنيا روزي اش خواهد بود.(4)
شب جمعه : که در پي آن بچه خطيب و سخنگو خواهد شد.(4)
روز جمعه موقع عصر : که آن فرزند از دانايان مشهور خواهد شد.(5)
شب جمعه بعد از نماز عشا : اميد است آن فرزند از ابدال ( شبيه به والدين ) باشد.(6)
نيز توصيه شده از نزديكي كردن در شب هاي چهارشنبه و شب اول، وسط و آخر ماه قمري و نيز شب هاي ماه گرفتگي و طوفان هاي شديد پرهيز كنند.
موارد مكروهي نيز وجود دارد كه بهتر است از آن ها پرهيز گردد:
1- جماع در شب و روزي كه ماه و خورشيد گرفته است.
2- هنگام غروب خورشيد.
3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
4- شب اول ماه غير از ماه رمضان.
5- در شب آخر ماه.
6- جماع بعد از احتلام در خواب.
7- جماع در اتاقي كه بچه‏اي وجود داشته باشد.
8- نگاه كردن به عورت زن هنگام جماع.
9- جماع به صورت عريان.
10- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
11- جماع بدون وضو يا غسل.
12- هنگامي كه شكم پر است.
13- جماع در جايي كه كودكي باشد كه به آن ها نگاه كند يا سر و صداي آن ها را بشنود، هر چند چيزي متوجه نشود.
14- جماع در فرصت بين اذان و اقامه نماز كه مخصوص اعمال عبادي است.
15- جماع در شب عيد فطر.
16- جماع در شب عيد قربان.
توصيه مي کنيم به كتاب‏هاي زير مراجعه و مطالعه فرماييد:
- ازدواج مكتب انسان سازي، شهيد دكتر پاك‏نژاد، ج 3
- آيين همسرداري، ابراهيم اميني
- بهشت خانواده ،دكتر مصطفوي
- بهداشت ازدواج از نظر اسلام ،دكتر صفدر صانعي
-ازدواج و مسائل جنسي، گروهي از نويسندگان
- مشاوره جنسي و زناشويي، علي اسلامي نسب

پي نوشت ها :
1. وسائل الشيعه ؛ ج7 ، باب 190.
2.همان .
3.همان .
4. همان.
5. همان.
6. همان.

منبع:سایت پاسخگوتاريخ : سه شنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 20:36 | نویسنده : مجيد كمالي |

مانیکور ناخن

سؤال: حکم وضو و غسل با ناخن مصنوعی که روی ناخن می کارند، چیست؟ در صورتی که ناخن مصنوعی قابل کندن نباشد، چطور؟

امام خمینی (ره)

اگر روی پوست بدن مانعی مثل قیر و مانند آن برروی پوست بدن باشد و از بین بردن آن ممکن نباشد دست کشیدن بر روی آن کفایت می کند و احتیاط مستحب آن است که دست کشیدن طوری باشد که حداقل مسّمای شستن حاصل شود و احتیاط بیشتر آن است که تیمم را به آن ضمیمه نماید

تحریر الوسیله، 1408ه.ق، ج1، ص35، م9

 

آیت الله اراکی (ره)

اگر در جای وضو و یا غسل چیزی چسبیده است که برداشتن آن ممکن نیست و یا بقدری مشقت دارد که نمی شود تحمل کرد باید بدستور جبیره عمل کرد و احتیاط آن است که تیمم را به آن ضمیمه نماید

توضیح المسائل، 1372، ص61، م336

مسائل الواضحه عروة الوثقی، ج1، ص188، م14

 

آیت الله بهجت (ره)

در هر دو (وضو و غسل) حکم جبیره قهریه (اجباری)دارد.

ضمّ (اضافه کردن)تیمم احتیاط ندبی (مستحب)است

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله خامنه ای (دام ظلّه)

اگر مانع رسیدن آب به عضو می گردد وضو و غسل باطل است و در فرض سؤال باید به دستور جبیره که در رساله های عملیه ذکر شده است عمل شود

یعنی اگر روی پوست بدن مانعی مثل قیر و مانند آن بر روی پوست بدن باشد و از بین بردن آن ممکن نباشد دست کشیدن بر روی آن کفایت می کند و احتیاط مستحب آن است که دست کشیدن طوری باشد که حداقل مسمای شستن حاصل شود و احتیاط بیشتر آن است که تیمم را به آن ضمیمه نماید.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

تحریر الوسیله، 1408ه.ق، ج1، ص35، م9

 

آیت الله خوئی (ره)

اگر ممکن است باید آن را رفع نماید و اگر ممکن نیست و مانع در مواضع تیمم نباشد، تیمم واجب است والا بین وضو و تیمم جمع کند

منهاج الصالحین، ج1، ص31، م104،

عروة الوثقی، ج1، ص180، م(608)14احکام جبائر

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

باید آب به ناخن اصلی برسد و اگر برطرف کردن آن ممکن نیست احتیاطاً بین وضو یا غسل و تیمم جمع بکند

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله شبیری زنجانی (دام ظلّه)

کاشتن ناخن مصنوعی اگر ضرورت نداشته باشد، جائز نیست، و در هر حال چنایچه کسی ناخن مصنوعی بکارد و این ناخن قابل کندن نباشد یا کندن آن موجب سختی و مشکل شدید گردد، وضو و غسل با ناخن مذکور صحیح است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

اگر ناخن مصنوعی روی پوست دست یا ناخن چسبیده باشد باید بر طرف گردد و در صورت عدم امکان حکم وضو و غسل جبیره را دارد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

در صورتی که قابل جدا ساختن نباشد به صورت جبیره ای وضو و غسل را انجام می دهد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

در فرض سؤال که قابل کندن نیست اگر ناخن مصنوعی در محل تیمم نباشد باید تیمم نماید و اگر در مواضع تیمم باشد باید بین وضو و غسل جبیره ای و تیمم جمع نماید .

البته چنین عملی(کاشتن ناخن مصنوعی) بدون ضرورت کار خلاف است چون حائل است و مانع رسیدن آب به بشره (پوست)است .

تعلیمات علی العروة الوثقی، ص51، فی احکام الجبائر

وبا استفاده از استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله وحید خراسانی (دام ظلّه)

اگر در جای وضو و غسل چیزی چسبیده که برداشتن آن ممکن نیست یا موجب حرج(سختی) است بنابر احتیاط واجب جمع کند بین وضو یا غسل جبیره ای و تیمم.

توضیح المسائل، ص251، م344تاريخ : شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 21:16 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

مراجع تقلید

 
سؤال: اگر مردی از همسرش نزدیکی های مکرر (چندین بار در شبانه روز) تقاضا کند، به طوری که کثرت این عمل موجب آسیب زن و اذیت او شود، آیا این زن می تواند شوهر را تمکین نکند(ازاواطاعت نکند) و یا برای تعدیل شهوت در غذای او دارو بریزد؟

آیت الله بهجت (ره)

نمی تواند تمکین (اطاعت در امورجنسی)نکند مادام که به عسر و حرج منفی نرسیده است و اما دارو در غذا نمی تواند بریزد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله تبریزی(دام ظلّه)

در فرض سؤال، تمکین (اطاعت در امورجنسی)غیرمتعارف بر زن واجب نیست و زن می تواند از تمکین غیرمتعارف امتناع کند ولی نمی تواند بدون اطلاع شوهر در غذای او دارویی بریزد که موجب تقلیل شهوت شود مگر اینکه برای دفع ضرر از شوهر اینکار را انجام بدهد به اینکه اگر اینکار را نکند شوهر مریض می شود و به سلامت او مضر است که در اینصورت ریختن داو مانعی ندارد والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله خامنه ای(دام ظلّه)

اگر به حدّ عسر و حرج و یا ضرر معتدبه برسد، تمکین(اطاعت در امورجنسی) واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

می تواند تمکین نکند مگر به مقداری که موجب ضرر نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

اگر برای زن ضرر داشته باشد می تواند تمکین (اطاعت در امورجنسی)نکند. بلکه برای حفظ سلامتی خود عدم تمکین لازم است. اما بمقداری که ضرر ندارد باید تمکین کند و خوراندن دارو به او که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند جایز نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

تمکین (اطاعت در امورجنسی)در فرض سؤال واجب نیست ولی بدون اطلاع شوهر نمی تواند در غذای او دارو بریزد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)تاريخ : چهارشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:30 | نویسنده : مجيد كمالي |
 

مراجع تقلید

سؤال: با توجه به بعضی فیلم های ماهواره ای که بعضی افراد می بینند و سپس از همسران خود، هر گونه استمتاع (لذت بردن) غیرمتعارف (غیرمعمول) را مطالبه می کنند، آیا تمکین (اطاعت درامور جنسی) زوجه در مورد هر گونه تقاضا واجب می شود؟

 

آیت الله بهجت (ره)

هر نوع تمکینی که شوهر بخواهد، بر زن واجب است مگر اینکه استمتاعی باشد که ضررآور باشد البته دیدن آن فیلم ها بر همگان حرام است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله تبریزی(ره)

بر زن لازم است نسبت به شوهر تمکین متعارف بنماید و تمکین غیرمتعارف بر او واجب نیست والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله خامنه ای(دام ظلّه)

تمکین از غیر طریق متعارف واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

آیت الله بهجت (ره) هر نوع تمکینی که شوهر بخواهد، بر زن واجب است مگر اینکه استمتاعی باشد که ضررآور باشد البته دیدن آن فیلم ها بر همگان حرام است

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

تمکین همسر نسبت به استمتاعات غیرمتعارف واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله صافی گلپایگانی (دام ظلّه)

 واجب نیست و استمتاع از زوجه و لزوم تمکین او منصرف به نحوه ی متعارف است والله العالم.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

خیر. چنین مواردی در صورتی که زن راضی نباشد جایز نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

زوجه موظف به تمکین های متعارف است و در برابر غیرمتعارف الزامی ندارد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

در فرض سؤال تمکین واجب نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)تاريخ : سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۹۲ | 19:46 | نویسنده : مجيد كمالي |
منبع:روزنامه ايران
۱- اساس یك ارتباط سالم و با نشاط «مثبت فكر كردن» است. در زندگی شخصی، خانوادگی و زناشویی همواره سعی كنید به مثبت ها، موهبت ها و نعمت هایی كه در اختیار دارید بیندیشید. نه به آن اموری كه در اختیار ندارید.

۲- گذشت و عفو عنصر اصلی استمرار و استحكام پیوند زناشویی از سوی هر یك از زوج هاست. لذا از خطاهای یكدیگر بگذرید و خطاهای همدیگر را تحمل كنید.

۳- تشویق و ابراز تشكر از رفتارهای مطلوب همسر، تأثیر به سزایی در تكرار و استمرار آن رفتارها دارد و انگیزه تكرار آن رفتارهای مطلوب را بیشتر می كند.

۴- سعی كنید مورد یا موارد سوء تفاهم یا مسائل مورد اختلاف را هرچه زودتر و هرچه صریح تر مطرح كنید و به حل و فصل آنها بپردازید. از پیش داوری، تعمیم های نادرست و غیر منطقی و شكل گیری افكار منفی پرهیز كنید.

۵- زن و شوهر باید هرچه بیشتر با یكدیگر ارتباط كلامی و عاطفی برقرار كنند و سوء تفاهمات و سوء ارتباطات را هرچه زودتر شناسایی، رفع و اصلاح كنند.

۶- لازمه ایجاد و حفظ روابط زناشویی سالم، این است كه طرفین برای خصوصیات، علاقمندی ها و نیازهای یكدیگر ارزش قائل شوند. از این رو سعی كنید به نیازها و خواست های همسرتان توجه كنید و حساسیت نشان دهید و بی تفاوت نباشید.

۷- وقتی در زندگی زناشویی، اختلاف نظر یا سوء تفاهمی بروز می كند، به جای سرزنش كردن یكدیگر و تفسیر نادرست، به شناسایی مسأله و علت یابی و سرانجام راه یابی آن بپردازید.تاريخ : جمعه بیست و نهم دی ۱۳۹۱ | 11:59 | نویسنده : مجيد كمالي |
چون عروسی به خانه آوردید، با محبت و تواضع کفش هایش را در آورده ،پاهایش را بشویید آن گاه او را به حجله دعوت کنید .این چنین است که مهر،برکت و رحمت بر خانه و عروستان سایه می افکند .
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، من لا یحضره الفقیه،ج3.ص358 "

**************
وقتی عروس به حجله آمد به کعبه رو کنید،گیسوان او را نوازش کرده زلف تاب دارش را به چنگ گیرید و آرام بگویید ((خدایا !این امانت توست که به من سپردی .با گفته ی تو او را به خود حلال کرده ام ،فرزندم را مبارک ، پارسا و از پیروان پیامبرت قرار ده و شیطان را از او دور فرما))
" امام صادق(علیه السلام)، فروع کافی ج5 ص500 "

**************
چون عروسی به خانه آوردید، وضو سازید ،تن و روان خویش طراوت بخشید ،رو به خدای مهربان کنید و دو رکعت نماز عشق به جای آورید .به عروس خود نیز بگویید همین کار را بکند.
" امام صادق(علیه السلام)، مکارم الاخلاق ص 239 "

**************
پیش از این که با عروس خویش به بستر زفاف روید،هدیه ای به وی بدهید ،با این کار عشق و آرامش را به او هدیه کرده اید.
" امام صادق(علیه السلام)، وسائل الشیعه ج215 ص12 "

**************
وقتی به سوی همسرتان می روید ،در آغوش فرشتگانید.چون به آمیزش می پردازید گناهانتان چون برگ درختان فرو می ریزد و چون غسل می کنید خود را می شویید ،از گناهان بیرون می روید .
" پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، کافی، ج5، ص496 "

**************
هنگام آمیزش به طور کامل برهنه و عریان نشوید و زیر پوشی هر چند نازک به تن داشته باشید .
" پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، وسائل الشیعه ،ج14 ،ص85 "

**************
هیچ گاه با شکم سیر با همسر خود هم بستر نشوید این کار موجب بیماری و چه بسا موجب مرگ خواهد شد .
" امام صادق (علیه السلام)، وسائل الشیعه ج14،ص191 "

**************
چون به آمیزش پرداختی سخن کوتاه کن ،مبادا فرزندی لال نصیب تو گردد.
" امام علی (علیه السلام)، همان ص87 "

**************
چون به قصد بارور کردن رحم همسرت ،نزد او آرمیدی،با نیتی پاک و زبانی گویا با خدای مهربان چنین بگو (( خدایا مرا فرزندی عنایت فرما و او را پاکیزه و سالم قرار ده که در خلقت او زیاد و کم نباشد و او را عاقبت به خیر گردان))
" امام محمد باقر (علیه السلام)،همان ج15،ص106 "

**************
پس از آمیزش یکباره بلند مشوید و ننشینید،بلکه ابتدا به طرف راست بچرخید و اندکی بعد برای ادرار ولو اندک برخیزید ،پس از آن برای رسیدن به تعادل وآرامش غسل کنید ،با رعایت این آداب از سنگ مثانه در امان خواهید ماند.
" امام رضا (علیه السلام) ،همان "

**************
پرندگان هر کدام صفاتی دارند :شایست و ناشایست ،در آمیزش نیز آدابی دارند ،"کلاغ" علی رغم پرو بال سیاه و صدای ناهنجارش،در آمیزش مخفی کاراست ،آمیزش مخفی کارانه را از کلاغ بیاموزید.
" امام صادق(علیه السلام)،وسائل الشیعه ،ج14،ص100 "

**************
وقتی کودکی در اتاق است و شما را می پاید و حتی بی اختیار نفس و صدای شما را می شنود،از خیر این لحظات دل نشین و بهشتی در گذرید ،مبادا آن کودک در بزرگی به رابطه نامشروع تن در دهد که رستگار نمی گردد.
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)،همان ص95و فروع کافی ج5، ص500 "

**************
آقایان!مطابق میل خانمتان لباس بپوشید ،در خانه نیز آراسته و دل ربا باشید ،هوش و حواس همسرتان را ماهرانه به خود جلب کنید ،با این کار غدد جنسی او را نسبت به خود فعال کنید و عفت او را نسبت به دیگران فزونی می بخشید.
" امام رضا(علیه السلام)، مکارم الاخلاق ،ص80 "

**************
مراقب باشید ،رو و پشت به قبله با همسر خویش هم بستر شدن ،زشت و ناپسند است .حرمت کعبه را نگه دارید و خدا و فرشتگان را از خویش نا خرسند مسازید .
" امام صادق(علیه السلام)،همان ص14 "

**************
در این اوقات آمیزش نکنید : 1- بین اذان صبح و طلوع خورشید 2- بین غروب تا تاریک شدن هوا 3- هنگام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی 
" امام صادق (علیه السلام)،همان ،ص96 "

**************
در اول شب چه زمستان و چه تابستان ،امیزش نکنید زیرا معده و رگها پر است و موجب بیماری نقرس ،سنگ مثانه ،ضعف چشم و چکیدن ادرار می گردد.
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، همان ص91 "

**************
اگر فرزند کم عقل ودیوانه و جذامی نمی خواهید در اول ،وسط و آخر ماه (قمری ) با همسر خود در نیامیزید چه بسا ممکن است آن چه نمی خواهید صورت پذیرد.
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، همان ص91 "

**************
در شب عید فطر ،عید قربان و نیمه شعبان نیز آمیزش به قصد فرزند دار شدن دوری گزینید چرا که ممکن است فرزند شما شرور ،معلول ،بد یمن و زشت رو گردد .
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)،وسایل الشیعه ج14 ،ص187 "

**************
اگر گاه چشمانت بی اختیار یا با اختیار به زنی افتاد و مسحور او شد و دلت لرزید ،پیش از این که پایت بلغزد ،چشم فرو بند و در اولین فرصت با همسرت هم بستر شو ،چرا که زنان همگی مانند همند.
" امام علی (علیه السلام)،همان ص73 "

**************
عشق به همسر گرما بخش و انرژی زاست ،با اعلام این عشق به او قلب وی را تسخیر کنید. ((دوستت دارم عزیزم )) جمله ای که هیچ گاه از قلب زن بیرون رفتنی نیست ،همسر خود را از این کلام آتشین محروم نسازید.
" پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)،همان ص10 "

**************
و آخر اینکه آنچه در خانه می گذرد امانت است، روا نیست زن ها آن چه میان آن ها و شوهرانشان در خلوت می گذرد به زنان دیگر بازگو کنند.
" پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)،وسائل الشیعه ،ج14 ،ص154 "

منبع: پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانوادهتاريخ : دوشنبه یکم شهریور ۱۳۸۹ | 17:6 | نویسنده : مجيد كمالي |
رعایت نکات زیر کمک زیادی به زوجین برای شروع و برقراری رابطه جنسی می دهد:
1- زمان هماغوشی
بهترین موقع، ساعت های آخر شب است. زیرا در این ساعات، دیگر تلفنی زنگ نخواهند زد، اگر بچه داشته باشید حتما خوابیده است و سایر شرایط نیز معمولا فراهم است.
در موارد استثنایی، مخصوصا برای همسران جوان که اشتهای زیادتری دارند، در ساعات دیگری هم می تواند به عمل آید.
2- مکان هم آغوشی
در اتاق در بسته یا محیطی که مطمئن هستید به بیرون اشراف ندارد و از دیدها محفوظ است.
3- شرایط جسمانی طرفین
الف- دو تا سه ساعت پس از صرف غذا مخصوصا مردها نباید با معده پر، هماغوشی کنند که به جسم خود صدمه زیادی وارد می سازند. زیرا بعد از غذا بیشترین انرژی و گردش خون انسان به طرف معده سرازیر می شود.
ب- زن باید در شرایط جسمانی کاملا مطلوبی باشد و از هیچ ناحیه ای در بدنش احساس ناراحتی نکند.
4- شرایط روحی طرفین
الف- مرد از مساله ای رنج نبرد، نگرانی بزرگی نداشته باشد، منتظر خبر ناگواری نباشد، بیش از حد خسته و کوفته نباشد، دچار اضطراب نباشد، خلاصه چون در هر صورت اکثرا مردان پیش قدم در امور جنسی هستند، قطعا هنگامی اقدام به هماغوشی می کنند که از نظر روحی، آمادگی دارند. ولی مسلما باید این را هم بدانند که آیا زن نیز چنین آمادگی را دارد یا خیر؟
ب- زنی که نگران باردار شدن است، زنی که عمیقا از شوهرش رنجیده،زنی که از مشکل یا نگرانی مهمی رنج می برد، معمولا قادر نیست که یک رابطه جنسی خوب را داشته باشد.
اکثر مردان فکر می کنند که یک هماغوشی گرم قادر است همه رنجش های یک زن را رفع کند در حالی که چه بسا وضع را از آنچه که هست بدتر کند. زیرا زن این گونه فکر می کند که مردش وقتی نیاز جنسی دارد به سراغش می آید و اگر این موضوع حقیقت داشته باشد او حق دارد که آن را توهین به خود تلقی کند و از مردش بیشتر برنجد. بنابراین وظیفه مرد این است که ابتدا با او آشتی کند و دلخوری هایش را رفع نموده و او را شاداب و خوشحال سازد تا زن آمادگی لازم را پیدا کند.
5- آماده سازی زن
الف- چون مرد شروع کننده است، بنابراین حتما در خودش آمادگی لازم را دیده است. اصولا مرد حتی با دیدن محرک های بیرونی و یا ظاهری و مخصوصا روحی و روانی تحریک می شود و نیازی نیست که زن او را آماده کند، مگر مردانی که دچار ناتوانی جنسی هستند و نیاز به کمک دارند.
ب- زنان مثل مردان به راحتی و سادگی آماده برای امور جنسی نمی شوند بنابراین به دو طریق می توان آنان را آماده کرد:

روش اول- آماده ساختن زن از نظر جسمانی
زنان بدون ملامسه، نوازش، در آغوش گرفتن، بوسیدن و مخصوصا دست کشیدن به نقاط حساس بدنشان آمادگی جسمانی برای هماغوشی را پیدا نمی کنند. بنابراین وظیفه مرد است که با صبوری و بکارگیری تکنیک هایی که خود می داند، زن را برای یک کامجویی طبیعی آماده نماید.
باید انگیزه تماس جنسی و تمایل زن بیدار و سپس فراهم شود بطوری که بر سر شوق آمده و صورتش برافروخته شود حرارت و صدای نفس او به گوش رسیده و ضربان قلبش تندتر شود.

روش دوم- آمادگی زن از نظر روحی
یک مرد آگاه به امور جنسی که همه لطایف و ظرایف همسری را می داند، ضمن آماده سازی جسمانی زن، او را به آمادگی روحی و عاطفی هم می رساند. مرد می تواند با بیان جملات جذابی که به زمزمه عاشقانه مشهور است، یا با گفتن حرفهای محبت آمیز و مهربرانگیز، مخصوصا با تکرار جمله «دوستت دارم» و ابراز صمیمیت قلبی، همسر خود را به یک آمادگی آرمانی برساند.
عشق بازی، «جسم» یک زن را آماده امور جنسی می کند و عشق ورزی «روح» او را آماده می سازد. مردانی که از فنون این دو مقوله اطلاع کافی دارند، مردان سرفرازی هستند که از بستر عشق سر بلند بیرون می آیند.
بیشتر زنان تصور می کنند که مردان فقط آنها را برای کامجویی و کسب لذت می خواهند. از نظر آنان مردها قبل از هماغوشی خوش زبان و مهربان می شوند و خوب می دانند که چگونه زمزمه های عاشقانه سر دهند. اما پس از کامیابی، دچار نوعی رخوت، سستی و کم حرفی گردیده و گاهی سکوت را بر می گزینند یا می خوابند! در حالی که زنان انتظار دارند که مردان، پس از هماغوشی، همچنان به آنها عشق بورزند و حرف های عاشقانه بزنند و از آنها تشکر کنند که جسم خود را در اختیارشان قرار داده اند مرد خوب همواره فرصت چنین همدلی را برای همسرش فراهم می سازد. در این صورت است که زن با خاطره خوبی که در ذهنش ثبت می شود، پیوسته از هماغوشی استقبال می کند.

منبع : پاسخ به مسائل ، ناگفته های جنسی و زناشویی – مترجم : محمدرضا دژکامتاريخ : چهارشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۹ | 18:40 | نویسنده : مجيد كمالي |
بي ترديد يكي از حساسترين مقاطع زندگي هر انساني، شب حجله عروسي است؛ شبي كه دختر و پسر جوان براي اولين بار مي خواهند مباشرت مستقيم داشته باشند و زن براي مادر شدن و مرد براي پدر شدن، واقعيت پر هيجاني را تجربه كنند. اسلام- كه دين پارسايي و طهارت است و دختر و پسر را براي كابين ازدواج، پاك ومنزه مي خواهد- فرهنگ دختر بودن را يك فرض ديني و اجتماعي مي داند.

بنابراين جاي هيچ بدگماني براي دختران متدين نيست، اما كساني به ظاهر ايمان دارند و يا حتي تظاهر به ايمان ندارند و به اصطلاح با پيروي از فرهنگ آزاد مغرب زمين، روابط جنسي را چندين بار قبل از ازدواج تجربه كرده اند. در چنين وضعيتي، بيچاره شوهر نگون بخت است كه موظف است بي بندوباري گذشته عروس را ره بهاي آزادي غربي تحمل كند و تاسف بارتر اين كه چنانچه طرف شوهر سختگيري كنند، كار به پزشكي قانوني وتاييد دكتر مبني بر باكره بودن مي كشد. البته تا آنجايي كه كار به جراحي دختر زناكار نرود و نياز به چنين كاري نباشد؛ زيرا در غير اين صورت همه اين مراحل بايد طي شود تا به دروغ به آقا داماد بگويند اين عروس خانم باكره است!!

منهاي هر گونه تعصب، آيا اسلام منطقي ترين تفكر براي زيستن شخصي و اجتماعي نيست؟ آيا پاك بودن و اين كه عروس جوان قبلاز شوهر خود با كسي ارتباط جنسي نداشته باشد، تفكري قديمي و به دور از آزادي است؟!
آيا تماسهاي متعدد جنسي دختران با اغيار و نامحرمان و دوا و درمان كردن بعدي و سپس شوهر كردن، فرهنگي متمدن و مترقي است؟! آيا نهاد پاك و سرشت دروني غربزدگان و حتي غربيها به اين باور ميل دارد كه نو عروس آنان قبلا با مرد ديگري تجربه جنسي حرام داشته باشد؟


اسلام کرامت بشر را مي خواهد و تضمين کننده واقعي حقوق بشر است. دين ما زن و مرد را با عزت و کرامت تعريف کرده است. کجا مکاتب اصالت فرد و ليبراليسم اين گونه مي توانند تعالي و کرامت زن و مرد را تامين کنند و تا آخر عمر حقوق آن دو را قانونمند و مدون شمرده باشند? اسلام هرگز فحشا و زنا را براي زن يا مرد نمي پذيرد و هر دو را پاک و پيراسته مي خواهد. باري شب حجله عروسي و امانت داري گوهر عفت در صدف وجود نشانه اي بارز از صداقت و ايمان است که طليعه زندگي خوشبخت و شوهرداري موفق را نويد مي بخشد.
در نقطه مقابل نيز تنفر و انزجار براي همسر ايجاد مي شود که شريک زندگي خود را مانت دار ناموس نمي داند وهمواره دغدغه خيانت بر حسب عملکرد گذشته يکي در خاطر ديگري آشيانه مي کند.

پيامبر اسلام(ص) - که تمام گفتار و رفتار شخصي و اجتماعي او اسوه اي نيکو باري مسلامانان است- اين گونه دختر خود زهراي اطهر(س) را به سوي حجله فرستاد؛
-------------------
ابتدا به زنان دستور داد تا فاطمه را بيارايند و سپس نو عروس را با خوشبوترين عطرهاي خود معطر ساخت. آنگاه داماد را فراخواند و در جانب راست و فاطمه(س) را در طرف چپ خود نشانيد.سپس عروس و داماد را به سينه اش چسباند و پيشاني هر دو را بوسه داد.
بعد از آن دست نو عروس را گرفت و در دست داماد گذاشت و به علي(ع) فرمود: "فاطمه همسر خوبي است" و به فاطمه(س) فرمود: "علي شوهر خوبي است." آن گاه به زنان فرمود: "عروس و داماد را با شور و شادي به حجله ببريد ولي چيزي نگوييد که خدا ناراضي شود".
زنان با شور، شادي، تکبير و حمد خدا فاطمه(س) و علي(ع) را تا حجله عروسي مشايعت کردند.

سپس حضرت رسول(ص) برخاست و تا درب حجله آمد و تقاضاي آب کرد و به عروس و داماد فرمود: "وضو بسازيد". آنان وضو ساختند و آنگاه پيامبر(ص) دعا فرمود: "خداوند شما و نسلتان را پاک و پاکيزه گرداند. با دوستان مشا دوست هستم و با دشمنانتان دشمن". سپس فرمود: "همه به منزلهاي خودتان برويد کسي اينجا نماند". وقتي پيامبر(ص) خواست خارج شود، ديد يکي از زنها باقي مانده است،

پرسيد: "کيستي? مگر نگفتم بايد همه خارج شويد?" آن زن عرض کرد: "من اسما هستم و در اين جهت معذورم، زيرا هنگام رحلت خديجه در خدمتش بودم و شاهد گريه ايشان. عرض کردم رسول خدا(ص) به شما وعده بهشت داده است، چرا ناراحت هستيد? فرمود: گريه من به خاطر دخترم زهرا(س) است،

چرا که هر دختري شب زفاف محتاج زني است که محرم اسرارش باشد و حوائجش را بر طرف سازد . من از دنيا مي روم ولي مي ترسم فاطمه ام محرم راز و کمک حالي نداشته باشد. در آن وقت من به خديجه(س) قول دادم اگر تا آن شب زنده ماند، نزد فاطمه بروم و برايش مادري کنم."
تاريخ : چهارشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۹ | 18:27 | نویسنده : مجيد كمالي |
پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله:

اى على! چون آميزش كنى، بگو: «بسم اللَّه، بارالها! ما را از شيطان دور ساز و شيطان را از آن چه روزى من ارزانى داشته‏ اى دور گردان». پس اگر فرزندى براى شما ارزانى شد شيطان به او نمى ‏تواند ضررى رساند.

منبع: تحف العقول ـ ترجمه صادق حسن زاده ص 23. (بخشی از سفارش پيامبر به اميرالمؤمنين)تاريخ : سه شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۸۹ | 12:23 | نویسنده : مجيد كمالي |